Apple potajemnie współpracowało z chińskim BYD w sprawie akumulatorów do pojazdów elektrycznych dalekiego zasięgu

Według osób zaznajomionych z sytuacją Apple przez lata współpracował z chińskim producentem samochodów BYD w ramach obecnie anulowanego projektu samochodowego, opracowując akumulatory dalekiego zasięgu, które pomogły w stworzeniu podwalin pod obecnie używaną technologię.

Apple i firma z siedzibą w Shenzhen połączyły siły około 2017 roku, aby zbudować system baterii wykorzystujący ogniwa z fosforanem litowo-żelazowym, twierdzą osoby, które prosiły o zachowanie anonimowości, ponieważ wysiłki nie zostały ujawnione. Technologia ta została zaprojektowana tak, aby zapewniała większy zasięg i była bezpieczniejsza niż typowe wówczas akumulatory do pojazdów elektrycznych.

Chociaż Apple nie jest właścicielem żadnej technologii stosowanej w obecnych bateriach Blade firmy BYD, partnerstwo pokazuje, jak daleko posunął się producent iPhone’a w wysiłkach na rzecz wyprodukowania samochodu. W ciągu ostatniej dekady tytan technologii wydawał około 1 miliarda dolarów (około 8405 crore rupii) rocznie na projekt pojazdu – często postrzegany jako jedna z „następnych wielkich rzeczy” firmy – zanim w lutym go zezłomował.

Według opinii technologia opracowana przez Apple we współpracy z BYD zostałaby w dużym stopniu dostosowana do wcześniej planowanego pojazdu. Jak twierdzą, w ramach tajnego partnerstwa inżynierowie Apple wnieśli do urządzenia specjalistyczną wiedzę w zakresie zaawansowanych akumulatorów i zarządzania ciepłem. Firma BYD wniosła swój wkład w know-how i postęp w zakresie produkcji, wykorzystując ogniwa z fosforanu litu i żelaza — lepiej znane jako LFP.

Rzecznicy Apple i BYD odmówili komentarza na temat wspólnych prac nad akumulatorami. Jednak BYD stwierdziło w oświadczeniu przesłanym e-mailem, że „koncepcja akumulatora Blade wyszła od inżynierów BYD, którzy niezależnie opracowali akumulator LFP Blade. BYD posiada pełne prawa własności i prawa patentowe do baterii Blade.”

Obecnie cała gama samochodów BYD jest zasilana systemem Blade, który wykorzystuje konstrukcję akumulatora, która zdaniem osób zaangażowanych w jego rozwój została oparta na lekcjach wyciągniętych z prac Apple.

Ziarna współpracy Apple z BYD zostały zasiane około dziesięć lat temu, kiedy amerykańska firma poszukiwała podstawowych technologii dla swojego samochodu. Inżynierowie BYD zaprezentowali wczesne wersje baterii Blade dyrektorom Apple, którzy podziwiali możliwości tej technologii w zakresie bezpieczeństwa i magazynowania energii. Ludzie twierdzili, że Apple ostatecznie poszukiwało dostosowań, które mogłyby zwiększyć zasięg pojazdu elektrycznego.

W tym czasie Apple z siedzibą w Cupertino w Kalifornii pracowało już nad kilkoma różnymi bateriami, wykorzystując takie elementy jak nikiel i zasady. Zainwestowała także miliony dolarów w projektowanie i inżynierię akumulatorów, aby zmieścić w nich jak najwięcej ogniw. Obie firmy chciały połączyć wysiłki w zakresie oddzielnych pakietów i ogniw, aby wyprodukować bezpieczny system akumulatorów o dużym zasięgu do pojazdu Apple.

Po stronie Apple współpracą kierował Alexander Hitzinger, były starszy dyrektor Volkswagen AG i Porsche, który nadzorował projektowanie produktu w ramach projektu samochodu w latach 2016–2019. Firma zatrudniła także Mujeeba Ijaza, weterana nieudanej amerykańskiej startup baterii A123 Systems LLC, który pracował w Apple od 2014 do 2020 roku.

Ijaz nadzorował zespół około 50 inżynierów zajmujących się akumulatorami pracujących nad projektem. Jego odpowiednikiem w BYD był Michael He, wiceprezes firmy zajmujący się akumulatorami.

Blade jest obecnie cechą charakterystyczną samochodów BYD – i głównym atutem. Firma wykorzystała swój większy zasięg, względne bezpieczeństwo i niższe koszty, aby wygenerować sprzedaż na poziomie 3 milionów pojazdów elektrycznych i hybrydowych w 2023 roku, w porównaniu z 179 054 trzy lata wcześniej.

Jest obecnie największym producentem samochodów w Chinach pod względem sprzedaży i na krótko wyprzedził Teslę Inc., stając się najlepiej sprzedającym się pojazdami elektrycznymi na świecie. Założyciel i prezes BYD Wang Chuanfu, który sam jest inżynierem zajmującym się akumulatorami, jest miliarderem.

Pomimo wieloletniej współpracy z BYD Apple wycofało się z partnerstwa i rozważyło systemy innych producentów baterii – twierdzą ludzie. Cały projekt samochodu miał liczne opóźnienia, a ekonomika biznesu pojazdów elektrycznych ostatecznie okazała się zbyt zniechęcająca.

Kiedy Apple anulował projekt samochodu, oznaczało to rzadką i głośną porażkę najcenniejszej firmy na świecie. Jednak trwające dekadę wysiłki okazały się w pewnym sensie przydatne. Oprócz wniosków dotyczących baterii uzyskanych w trakcie tego wysiłku, pomogło to w opracowaniu takich produktów, jak zestaw słuchawkowy Vision Pro i procesor Neural Engine AI, które są obecnie obecne w większości urządzeń Apple. Prace te przyczyniły się również do rozpoczęcia przez firmę rozwoju robotyki.

© 2024 Bloomberg LP

Zrodlo