Apindo potwierdza odrzucenie przepisów dotyczących zwykłego pakowania papierosów i podziału na strefy, straty mogą sięgnąć setek bilionów

Wtorek, 22 października 2024 r. – 01:50 WIB

Djakarta – Podmioty biznesowe wyraziły głębokie zaniepokojenie Rozporządzeniem Rządu (PP) nr 28 z 2024 r. i jego rozporządzeniami pochodnymi, czyli Projektem Rozporządzenia Ministra Zdrowia (RPMK). Podkreślone regulacje dotyczą podziału na strefy zabraniającego sprzedaży i reklamy wyrobów tytoniowych, poziomu smoły i nikotyny, a także zwykłych, niemarkowych opakowań papierosów.

Przeczytaj także:

Hodowcy goździków jednocześnie odrzucają zwykłe opakowania bez marki

Indonezyjskie Stowarzyszenie Pracodawców (Apindo) wyraziło skargi złożone przez ponad 20 stowarzyszeń międzysektorowych, w tym stowarzyszeń pracowników, producentów, handlu detalicznego, rolnictwa i przemysłu kreatywnego. Skarga dotyczy istotnego wpływu tej regulacji na branżę wyrobów tytoniowych i sektory z nią związane.

Jednym z głównych punktów krytyki spółki Apindo jest wdrożenie zwykłej polityki dotyczącej opakowań papierosów bez marki, która uważa się za mogącą zmniejszyć konkurencyjność lokalnych wyrobów tytoniowych i stworzyć przestrzeń dla obrotu nielegalnymi papierosami. Zastępca dyrektora generalnego Apindo Franky Sibarani stwierdził, że rozporządzenie to nie tylko zaszkodzi producentom, ale także zagrozi tysiącom pracowników sektora tytoniowego.

Przeczytaj także:

Zniszczone towary celne i akcyzowe pochodzące z działań o wartości 4,3 miliarda IDR na Bali

„Ta polityka może spowodować niekontrolowany wzrost liczby nielegalnych papierosów i doprowadzić do masowych zwolnień” – stwierdził Franky, cytowany we wtorek, 22 października 2024 r.

Apindo odrzuca również ograniczenia dotyczące poziomu substancji smolistych i nikotyny. Uważają, że zmniejszenie tego limitu nie będzie skuteczne w ograniczaniu spożycia papierosów, a wręcz uderzy w całą branżę, od rolników produkujących tytoń po pracowników.

Przeczytaj także:

Wysiłki PNM mające na celu zwiększenie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw na obszarach przygranicznych Malezji

Franky ostrzegł, że taka polityka zwiększy zależność od importu wyrobów tytoniowych i osłabi produkcję krajową, zwiększając ryzyko i tak już znacznych strat.

„Apindo podkreślił, że ta polityka może zmniejszyć konkurencyjność lokalnych produktów i faktycznie otwiera możliwości wzrostu liczby nielegalnych papierosów” – dodał.

Apindo skrytykował także politykę dotyczącą podziału na strefy sprzedaży papierosów i papierosów elektronicznych w promieniu 200 metrów od placówek oświatowych i placów zabaw dla dzieci. Uważa się, że to ograniczenie utrudnia pracę drobnym handlowcom, którzy już stosują przepisy dotyczące wieku nabywczego. Obawiają się, że te przepisy zabiją małe firmy zależne od wyrobów tytoniowych.

„Branża jest obecnie bardzo zaniepokojona. „Wprowadzone przepisy nie powinny zabijać przemysłu tytoniowego i sektorów pokrewnych” – wyjaśnił.

Apindo nalega, aby proces opracowywania i wdrażania PP 28/2024 i RPMK był bardziej otwarty i angażował podmioty działające na rynku tytoniowym i jego pochodne, a także rolników produkujących tytoń, których dotyczą te polityki. Dążeniem tym jest realizacja polityk bardziej przyjaznych dla powiązanych podmiotów biznesowych.

„Nie odrzucamy przepisów, ale te regulacje muszą być przygotowane i wdrożone w sposób sprawiedliwy i wyważony. Biorąc pod uwagę najnowsze wydarzenia gospodarcze i złożoność sytuacji branży wyrobów tytoniowych” – podsumował.

Przy innej okazji głos zabrało także Indonezyjskie Stowarzyszenie Streamingu Wideo (AVISI), prosząc Ministerstwo Zdrowia o włączenie ich w dyskusję na temat przepisów. AVISI obawia się, że zakaz umieszczania treści na wyrobach tytoniowych i papierosach elektronicznych zawarty w projekcie Ministra Zdrowia zaszkodzi różnym sektorom, w tym przemysłowi kreatywnemu, streamingowi wideo i filmowi.

Ponadto badanie Instytutu Rozwoju Ekonomii i Finansów (INDEF) pokazuje, że skutki gospodarcze tej polityki mogą być bardzo duże. W badaniu szacuje się straty gospodarcze na 460 bilionów IDR, co obejmuje potencjalne zmniejszenie dochodów podatkowych aż do 160,6 biliona IDR oraz wpływ na przemysł, który według przewidywań osiągnie 308 bilionów IDR.

W związku z tymi stratami Apindo wzywa rząd do ponownego rozważenia przepisów, które będą miały wpływ na branżę wyrobów tytoniowych i znajdujący się w niej ekosystem, w tym tysiące robotników i pracowników, a także rolników zajmujących się tytoniem i goździkami.

Minister zdrowia Budi Gunadi Sadikin

Zdjęcie:

  • VIVA.co.id/Maha Liarosh (Bali)

Tymczasem minister zdrowia Budi Gunadi Sadikin podkreślił, że przy projektowaniu PP 28/2024 i RPMK rząd uwzględnił wkład podmiotów biznesowych, w tym Apindo.

Wyjaśnił, że głównym celem tej polityki jest ograniczenie spożycia papierosów w Indonezji, szczególnie wśród nastolatków. Budi podkreślił, że proces finalizacji tej regulacji wciąż trwa i nadal będą brane pod uwagę uwagi przedsiębiorców.

„Właściwie włączyliśmy Apindo w tę dyskusję. Obecnie jesteśmy w trakcie finalizowania jej z nimi. Rzeczywiście, słuchamy. Ponieważ jest to wciąż proces” – powiedział.

Następna strona

Apindo skrytykował także politykę dotyczącą podziału na strefy sprzedaży papierosów i papierosów elektronicznych w promieniu 200 metrów od placówek oświatowych i placów zabaw dla dzieci. Uważa się, że to ograniczenie utrudnia pracę drobnym handlowcom, którzy już stosują przepisy dotyczące wieku nabywczego. Obawiają się, że te przepisy zabiją małe firmy zależne od wyrobów tytoniowych.

Następna strona



Zrodlo