Apetyt Chin na rudy PH wpływa na handel wydobywczy

Złożony obraz wydobycia NIKLU ze zdjęć pliku Inquirer.

MANILA, Filipiny — Bogate w zasoby naturalne Filipiny znajdują się w centrum chińskiej agresji nie tylko na Morzu Zachodniofilipińskim, ale także tam, gdzie wszechobecne jest wydobycie.

W 2011 r. raport sporządzony przez firmę konsultingową Pacific Strategies and Assessments (PSA) wskazano, że w ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost chińskiej działalności wydobywczej na Filipinach.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

CZYTAĆ: Chińskie firmy wydobywcze obchodzą przepisy dotyczące PH

W 2012 r. Asia Sentinel podała, że ​​na Filipinach chińskie firmy wydobywcze, z których wiele działa nielegalnie, eksportują złoto, nikiel i inne cenne minerały „przez nieszczelne porty przybrzeżne”.

„Nie ma celników, a jest mnóstwo dających się przekupić urzędników, którzy odwracaliby wzrok” – napisano, zwracając uwagę, że zasoby mineralne z Filipin są przywożone do Hongkongu, zanim większość z nich zostanie wysłana do Chin kontynentalnych.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

CZYTAĆ: Chińska okupacja górnicza Filipin

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Ponad dekadę później, gdy chińska agresja na zachodnim Morzu Filipińskim nasiliła się i tysiące hektarów raf koralowych uległo zniszczeniu, warto byłoby sprawdzić, czy chińskie wydobycie również na Filipinach nadal się utrzymuje.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

INQUIRER.net skontaktował się z Filipińską Izbą Górniczą (CMP) i Alyansą Tigil Miną (ATM) z prośbą o komentarz, ale obie stwierdziły, że lepiej byłoby zwrócić się do Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych (DENR).

DENR nie odpowiedział jednak jeszcze na prośbę o rozmowę lub udostępnienie danych.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Bogactwo minerałów

Jak ujawniło Biuro ds. Mines and Geosciences Bureau (MGB), spośród 30 milionów hektarów ziemi na Filipinach, 9 milionów hektarów ma wysoki potencjał mineralny o wartości 1 biliona dolarów.

Jednak koncesjami, czyli koncesjami na wydobycie, objętych jest jedynie 764 357 hektarów.

Ekstrakcje niklu

GRAFIKA: Ed Lustan / INQUIRER.net

Z danych filipińskiego urzędu statystycznego (PSA) wynika, że ​​od 2016 r. wydobycie niklu jest najwyższe na Filipinach i wynosi prawie 230 mln ton metrycznych. Na drugim miejscu znalazła się miedź z wynikiem 527 000 ton.

Filipiny są również bogate w żelazo, zwłaszcza w postaci magnetytu, a MGB szacuje, że zasoby tego kraju obejmują 1,56 miliarda ton rudy zawierającej od 5,7 do 64,4 procent magnetytu.

Jak podało MGB, wartość produkcji metali na Filipinach „pozostała solidna” w pierwszych trzech kwartałach 2023 r., z 176,24 mld P do 189,08 mld P rok do roku, co oznacza wzrost o 12,84 mld P, czyli 7,28 proc.

Pragnienie minerałów

Jak stwierdzono w raporcie „Odkrywanie cech przepływów niklu w Chinach” opublikowanym przez Science Direct, zarówno nikiel, jak i magnetyt cieszą się dużym popytem w Chinach, które stanowią zaledwie trzy procent światowych rezerw niklu.

CZYTAĆ: Powolna przemoc górnictwa

Stwierdzono, że obecnie 60 procent światowej produkcji stali nierdzewnej i 70 procent światowych akumulatorów litowo-jonowych jest produkowanych w Chinach, przy czym w obu przypadkach występuje duża zawartość niklu.

Jak wynika z danych Obserwatorium Złożoności Gospodarczej, w 2022 r. Filipiny, na które przypada 11 procent światowej produkcji niklu, wyeksportowały do ​​Chin nikiel o wartości 1,2 miliarda dolarów.

Tymczasem, jak podało Filipińskie Centrum Dziennikarstwa Śledczego (PCIJ), magnetyt, czyli czarny piasek, będący jednym z głównych minerałów wykorzystywanych do produkcji stali, jest również eksportowany do Chin.

CZYTAĆ: Senator Raffy Tulfo namawia DENR do zaprzestania wydobycia czarnego piasku

Stwierdzono, że na podstawie najnowszych danych MGB w latach 2012–2014 wyprodukowano 1,75 miliona ton magnetytu, a wszystko to w przybrzeżnych kopalniach w Cagayan: „Wszystkie wydobyte minerały o wartości 2,263 miliarda funtów zostały wyeksportowane do Chin”.

Chińskie połączenia

W 2017 roku DENR, na którego czele stała wówczas nieżyjąca już Gina Lopez, nakazała zamknięcie 23 kopalni metali na Filipinach i zawieszenie pięciu kolejnych z powodu poważnych naruszeń ochrony środowiska.

CZYTAĆ: DENR zamyka 23 obszary wydobywcze

Jednak jak podało PCIJ w 2021 r., spośród 28 kopalń, z których część ma akcjonariuszy z chińskimi powiązaniami, w przypadku dziewięciu zniesiono już nakazy zawieszenia lub zamknięcia, a w czterech otrzymało nakazy zawieszenia.

Od zarządzeń wydanych wobec pozostałych 15 nadal przysługuje odwołanie. Z danych MGB wynika, że ​​dla części spółek wydobywczych, które nakazano zamknąć lub zawiesić, głównym rynkiem eksportowym są Chiny.

Według PCIJ tylko pięciu „pozwolono na wznowienie działalności”, jednak według stanu na 2021 r. 10 z 28 spółek wydobywczych „odnotowało zyski netto […] 16 odnotowało straty netto, a dwie inne nie posiadały dostępnych informacji”.

„Na podstawie dostępnych danych wynika, że ​​w 2020 r. 14 firm wydobyło łącznie 11,85 mln ton suchego niklu o wartości 15,22 mld funtów. Kraj ten jest największym dostawcą rud niklu do Chin, będących głównym konsumentem metali” – stwierdzono.

Pośrednia ręka

W raporcie opublikowanym przez Cambridge University Press stwierdzono, że w 2013 r. większość z 94 „małych kopalń” w Zambales, wobec których Sąd Najwyższy wydał nakaz zaprzestania działalności, to manekiny chińskich firm.

W 2011 r. PSA stwierdziło, że na podstawie swoich ustaleń chińskie firmy dostarczają swoim lokalnym manekinom sprzęt, który jest zwykle używany w górnictwie na dużą skalę, ale którego zabrania prawo regulujące wydobycie na małą skalę.

W tym roku w Batangas aresztowano siedmiu Chińczyków nielegalnie pracujących jako górnicy, natomiast w Misamis Oriental w ubiegłym roku aresztowano pięciu obywateli Chin za nielegalną działalność górniczą.

CZYTAĆ: Katastrofy górnicze: wystarczy

Już w 2014 r. policja aresztowała w Camarines Norte 14 Chińczyków odpowiedzialnych za nielegalne wydobywanie czarnego piasku i konfiskatę minerałów o wartości 12 milionów funtów i ciężkiego sprzętu.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się pomyślnie.

Następnie w 2021 r. przejęto chińską pogłębiarkę do wydobywania czarnego piasku.



Zrodlo