Anulowana podwyżka akcyzy na papierosy w 2025 r., gracze z branży mają nadzieję, że podatek akcyzowy w 2026 r. nie wzrośnie drastycznie

Środa, 2 października 2024 – 18:06 WIB

Dżakarta, VIVA – Uczestnicy branży tytoniowej pozytywnie przyjęli decyzję rządu o niepodwyższaniu stawki akcyzy na wyroby tytoniowe (CHT) w 2025 r.

Przeczytaj także:

Połączenie kanałów dystrybucji, cło i akcyza Semarang podejmuje działania w sprawie setek tysięcy nielegalnych papierosów

Prezes Indonezyjskiego Stowarzyszenia Partnerów ds. Produkcji Papierosów (MPSI), Sriyadi Purnomo, ocenił, że ten krok był właściwą polityką w obliczu różnych nacisków doświadczanych przez przemysł tytoniowy.

„Ta polityka może zapewnić przestrzeń do przetrwania przemysłowi tytoniowemu, zwłaszcza sektorowi papierosów zwijanych ręcznie goździkami (SKT), który jest pracochłonny i pochłania wielu pracowników w różnych regionach” – stwierdził Sriyadi w swoim oświadczeniu wygłoszonym w środę, 2 października 2024.

Przeczytaj także:

Zwykłe przepisy dotyczące opakowań papierosów nie uwzględniają przyszłych skutków

Suszony tytoń zwijany w papierosy w fabryce.

Podkreślił, że niezawyżanie CHT w 2025 r. było słuszną decyzją, ponieważ rząd wyraził zaniepokojenie i wziął pod uwagę dynamikę branży tytoniowej, która obecnie wciąż znajduje się pod presją.

Przeczytaj także:

RHVAC Indonezja 2024 zachęca do transformacji technologii przyjaznej dla środowiska

Według niego ten krok rządu pokazuje zaniepokojenie sytuacją gospodarczą, w jakiej znajduje się przemysł tytoniowy, zwłaszcza w obliczu spadającej siły nabywczej obywateli i przechodzenia konsumentów na nielegalne papierosy.

Sriyadi wyraził jednak zaniepokojenie możliwością drastycznej podwyżki akcyzy w 2026 r. Zwrócił się zatem do rządu, aby mądrze ustalał politykę CHT na kolejne lata, biorąc pod uwagę, że nadmierne podwyżki ceł byłyby bardzo szkodliwe dla branży.

„Nie podwyższając akcyzy w 2025 r., mamy także nadzieję, że w 2026 r. podwyżka się nie powtórzy, aby nie wywierała dużej presji na branżę tytoniową” – powiedział.

Sriyadi podał przykład: w 2019 roku CHT nie odnotowało wzrostu. Jednak w 2020 r. wzrost nastąpił znacząco, a nawet się podwoił. Taka nagła podwyżka podatków akcyzowych może zagrozić pewności biznesowej branży tytoniowej, w tym mieć bezpośredni wpływ na los milionów pracowników.

Sriyadi podkreślił również, że branża tytoniowa odczuwa presję ze strony innych rozporządzeń, takich jak Projekt Ministra Zdrowia (Projekt Permenkesa) i Rozporządzenie Rządu (PP) nr 28/2024, które obejmują przepisy dotyczące zwykłych opakowań papierosów bez marek, zakaz sprzedaży papierosów w w promieniu 200 metrów, a także zakaz reklamy papierosów.

„Te przepisy mogą zabić branżę tytoniową. Dlatego zwracamy się do rządu o uchylenie przepisów dotyczących zwykłych opakowań papierosów bez marek i zmianę PP 28/2024 w celu utrzymania zrównoważonego rozwoju tej branży, zwłaszcza jej pracowników” – powiedział.

Następna strona

„Nie podwyższając akcyzy w 2025 r., mamy także nadzieję, że w 2026 r. podwyżka się nie powtórzy, aby nie wywierała dużej presji na branżę tytoniową” – powiedział.

Następna strona



Zrodlo