Anglia Kobiety 3 Niemcy Kobiety 4 – Lwice próbowały powrócić, ale było już za późno

Nie ma nic nudnego w piłce nożnej rozgrywanej na stadionie Wembley w piątkowy wieczór, gdy Anglia zakończyła mecz 4:3, przegrywając z Niemcami, a ich umysły skupiały się na przygotowaniach do Mistrzostw Europy 2025.

Obydwa zespoły strzeliły łącznie po pięć goli w pierwszych 35 minutach, a po otwartej pierwszej połowie sytuacja się uspokoiła po przerwie. Niemcy oszołomili Anglię już na początku meczu trzema bramkami w pierwszych 30 minutach, w tym dwoma bramkami Giulii Gwinn, której rzut karny w czwartej minucie uspokoił kibiców gospodarzy Wembley. Georgia Stanway odpowiedziała dubletem w ciągu trzech minut.

W drugiej połowie sytuacja się uspokoiła, a obie strony podzieliły się okazjami. Jednak to rzut karny Sary Dabritz w 72. minucie ostatecznie zapewnił Niemcom zwycięstwo, zmuszając drużynę Sariny Wiegman do stracenia czterech bramek po raz pierwszy w swojej kadencji. Obrońca Anglii Lucy Bronze odzyskała piłkę przed końcem meczu, gdy bramkarz Niemiec Ann-Karin Berger strzelił Anglii z rzutu wolnego, ale to nie wystarczyło, aby pokonać.

Wiegman sama zaskoczyła siebie przed meczem, wybierając bramkarzkę Chelsea Hannah Hampton zamiast długoletniej Mary Earps z numerem 1, co przyniosło mieszane rezultaty.

Charlotte Harpur i Megan Feringa były na Wembley, aby przeanalizować główne tematy rozmów.

Gwinn strzelił dwa gole i otworzył wynik dla Niemiec. (Charlotte Wilson, Getty Images)

Jak Niemcy zdołali przedrzeć się przez obronę Anglii?

W piątkowy wieczór w centrum uwagi znajdował się preferowany przez Wiegmana duet środkowych obrońców. A jej wybór Leah Williamson i Millie Bright – z których żadna nie wróciła na wyżyny od czasu powrotu po kontuzjach w zeszłym roku – oznaczał, że wszystkie oczy były zwrócone na to, czy duet, który zwycięży w Mistrzostwach Europy w 2022 r., zdoła na nowo odkryć dawną chemię.

Gdy minęły niecałe trzy minuty, perspektywa wyglądała ponuro. Niemka Giovanna Hoffman przechwyciła niechlujne podanie Williamsona na połowie Anglii, a kilka sekund później wolno poruszający się Bright wykorzystał rzut karny, który Gwinn wykorzystał.

Ta sekwencja była prekursorem chaotycznego występu w defensywie Anglii, która pod wodzą Wiegmana po raz pierwszy straciła cztery gole. Po zdobyciu wczesnego gola Niemcy skierowali się w stronę miejsca zwolnionego przez obrońców Anglii Brązowego i Jessa Cartera, gdy byli w posiadaniu piłki, a tempo Lindy Dallmann, Hoffmann i Gwinna odsłoniło rozproszoną linię obrony.

Drugi gol Gwinna najlepiej to ilustrował. Czterech obrońców Anglii zostało niemal całkowicie przesuniętych na lewą stronę defensywnej trzeciej bramki, gdy Niemcy ruszyli do przodu, pozostawiając 25-latka bez opieki, który znakomicie finiszował obok Hamptona.

W zeszłym roku słabość defensywy stanowiła coraz większy problem w Anglii. Jeśli mają zapewnić skuteczną obronę tytułu w Europie, priorytetem będzie wyeliminowanie tych rosnących niespójności.

— Megan Feringa

Stanway strzelił dwa gole w trzy minuty, dając Anglii szansę. (Crystal Pix, Getty Images)

Kto był kluczem do ataku Anglii?

Kiedy żetony spadły, a Anglia patrzyła w oczy porażce 3:0, Lwice potrzebowały oparcia w grze. Awans Stanwaya nastąpił po tym, jak Anglia otrzymała kontrowersyjny rzut karny za zagranie ręką w piłkę ręczną.

Stanway powiedziała The Athletic na początku tego roku, że gdy podchodzi na miejsce, skupia się na egzekucji i wyciszaniu hałasu i aktywności wokół niej. W przeszłości ćwiczyła w swoim klubie Bayern Monachium przy dźwiękach tłumu wydobywających się z głośników.

25-latka zachowała swój nieskazitelny rekord, trafiając piłkę do bramki i przywracając Anglię do gry. Nigdy nie opuściła żadnego z dziewięciu rzutów karnych w swojej karierze w Anglii.
Trzy minuty później Stanway ponownie wpisał się na listę strzelców, wykańczając bardzo ładne posunięcie z udziałem Keiry Walsh i Alessii Russo, które trafiły Beth Mead do siatki, a Stanway był w doskonałej pozycji, by wbić piłkę do bramki.

Stanway jest w doskonałej formie dla swojego niemieckiego klubu, ale reprezentacja Niemiec wygrała w piątek bitwy w środku pola. Czasami Walsh i Stanway mieli problemy z kontrolowaniem pomocy, gdy Niemcy zdmuchnęli Anglię tempem, posiadaniem piłki i bezpośrednim stylem gry.

— Charlotta Harpur

Hampton zaczął grać w Anglii z mieszanymi wynikami. (Stephanie Meek, Getty Images)

Jak Hannah Hampton radziła sobie w roli wyjściowej bramkarzki?

Po dwuletniej nieobecności w reprezentacji Anglii Sarina Wiegman dała Earpsowi szansę, powołując ją do pierwszego składu nowego szefa Lioness we wrześniu 2021 roku.

Earps rozpoczynał każdy mecz na Mistrzostwach Europy w 2022 r. i Pucharze Świata w 2023 r. i nigdy nie zawiódł Wiegmana. Jej komunikacja i organizacja defensywna są wysoko cenione.

Jednak od czasu przeniesienia się latem z Manchesteru United do Paris Saint-Germain forma Earpsa jest niepewna i zanotował tylko jedno czyste konto. Przystosowanie się do nowego zespołu, menedżera, kultury i języka wymaga czasu, a zmiany te znalazły odzwierciedlenie w jej występach

W piątek Wiegman zdecydował się zagrać z Hannah Hampton, która ugruntowała swoją pozycję numer 1 w Chelsea po przeprowadzce z Aston Villi latem 2023 roku. Hampton rozpoczęła mecz przeciwko swojej poprzedniczce, byłej Chelsea nr 1 Bergerowi, od bramki przeciwnej.

Hampton niewiele mogła zrobić po dobrze wykonanym rzucie karnym Gwinna w czwartej minucie czy strzale ze strzałą siedem minut później, ale powinna była lepiej sobie poradzić w starciu z strzałem Klary Buhl, który wił się pod nią. Udało jej się także złapać dośrodkowanie, co doprowadziło do rzutu karnego dla Niemiec w 71. minucie, który dał im prowadzenie 4:2.

Szybka praca nóg i uderzenie opuszkiem palca w poprzeczkę, aby odeprzeć zuchwały lob Lindy Dllmann z 35 jardów, kluczowe zatrzymanie, które uniemożliwia Jule Brandowi i kolejna interwencja, która wytrąca piłkę Felicitas Rauch ponad poprzeczkę i utrzymuje Anglię w grze, wyraźnie pokazuje talent, jaki widzi Wiegman . Jej dystrybucja jest ogromnym atutem, który pozwala jej drużynie pokonać prasę przeciwników. Wypuściła Lauren Hemp i Bronze obok siebie po ukośnych piłkach i pozwoliła Walshowi na obrót prostą środkową piłką od tyłu.

Można się spodziewać, że Earps zagra w następnym meczu Anglii we wtorek, ale istnieje zauważalna różnica w skali obu meczów towarzyskich: finaliści Euro, Niemcy na Wembley przed 47 167 kibicami w porównaniu z słabszym przeciwnikiem z Republiki Południowej Afryki w Coventry. Przetasowania w grupie są przewidywane, ale czy Hampton zrobił wystarczająco dużo, aby przekonać Wiegmana?

— Feringa

Co ten wynik oznacza dla Anglii?

Rewanżowy mecz finału Euro 2022 to prawdopodobnie doskonała okazja, aby podsumować przygotowania przed finałami latem przyszłego roku, a dla Wiegman był to występ, którego nie może zignorować.

Anglia nie jest najlepsza od czasu dotarcia do finału Mistrzostw Świata w 2023 roku. Rozczarowująco, że w imieniu drużyny GB nie zakwalifikowali się do igrzysk olimpijskich, przeszli przez kwalifikacje do Euro 2025, zajmując drugie miejsce za Francją. Stagnacja była słowem chwili opisującym ten okres.

Jednak wiele z tych problematycznych obszarów, kluczowych obszarów zainteresowań Wiegmana w zeszłym roku – zwłaszcza słabości w defensywie – zostało wykorzystanych przez Niemcy. Rodzi się pytanie, w jaki sposób i, co ważniejsze, kiedy zostaną one rozwiązane.

Wytrwałość, jaką wykazali, aby odzyskać dwa gole przed przerwą po przewadze 3:0 i ostatecznie zremisować z różnicą jednego gola na zaledwie dziewięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry, jest niezaprzeczalnie zaletą.

Jednak jakość potrzebna do dokończenia powrotu była słaba, pomimo godnego pochwały wysiłku pokazanego w ostatnich 10 minutach. Anglia w dużej mierze zawdzięczała błyskotliwe momenty Russo, Lauren Hemp, Mead i Stanwaya, które zrekompensowały słabsze występy w innych krajach.

Dla Wiegmana nie jest to wezwanie do paniki, ale raczej wezwanie do dostosowania się.

—Harpur

Co dalej z Anglią?

wtorek, 29 października: Republika Południowej Afryki (H; Coventry Building Society Arena), mecz towarzyski, 19:45 w Wielkiej Brytanii, 15:45 ET

Sobota, 30 listopada: USWNT (H; Stadion Wembley), mecz towarzyski, 17:20 GMT, 12:20 ET

wtorek, 3 grudnia: Szwajcaria (H; Bramall Lane), spotkanie towarzyskie, 19:45 GMT, 14:45 ET