Anambra, Adamawa i Ebonyi wycofują się ze sprawy Sądu Najwyższego, kwestionując legalność EFCC w związku z zastrzeżeniem wyroku sądu

Trzy stany federacji wycofały się we wtorek z postępowania przed Sądem Najwyższym mającego na celu uznanie działalności Komisji ds. Przestępstw Gospodarczych i Finansowych (EFCC) za nielegalną.

Stany; Anambra, Adamawa i Ebonyi ogłosili swoją decyzję o wycofaniu się ze sprawy wkrótce po skierowaniu jej na rozprawę.

Prokurator generalna stanu Anambra, prof. Sylvia Ifemeje, powiedziała najwyższemu sądowi, że stan nie chce już brać udziału w postępowaniu prawnym wszczętym pierwotnie przez stan Kogi.

Ujawniła, że ​​zawiadomienie stanu o wycofaniu się było datowane na 20 października.

Podobnie stan Adamawa, za pośrednictwem swojej własnej spółki AG, pana JI Jingi, również powiadomił sąd najwyższy, że w dniu 14 października również złożył zawiadomienie o odstąpieniu od umowy.

Stan Ebonyi, który początkowo był wymieniony jako 18. powód, za pośrednictwem swojego obrońcy, pana Ikenny Nwidagu, również złożył wniosek o wycofanie się ze sprawy.

Ich prośbie o wycofanie się ze sprawy nie sprzeciwił się Prokurator Generalny Federacji i Minister Sprawiedliwości, książę Lateef Fagbemi, SAN, który jest jedynym oskarżonym w tej sprawie.

W rezultacie najwyższy skład sądowy, na którego czele stał sędzia Uwani Abba-Aji, uznał stany Anambra, Adamawa i Ebonyi za 9., 16. i 18. powoda w pozwie.

Tymczasem sprawa wydarzyła się w dniu, w którym stan Osun, za pośrednictwem swojego prokuratora generalnego Oluwole Bady, złożył wniosek o pozwolenie na połączenie swojej skargi przeciwko działalności EFCC ze skargą stanu Kogi.

Stan Osun powiedział sądowi, że domaga się takiego samego zadośćuczynienia, jakie stan Kogi wymienił przeciwko EFCC.

O ile stan Sokoto, który wcześniej włączył się w sprawę w charakterze współpowoda, nie wysłał we wtorek żadnego przedstawiciela prawnego na wznowione postępowanie, o tyle inne stany, które zapowiedziały swoje stawienie się, to: Kogi, Kebbi, Katsina, Jigawa, Oyo, Benue, Plateau, Cross River, Ondo, Niger, Edo i Bauchi.

Inni byli; Taraba, Imo i Nasarawa.

Choć pozew oznaczony: SC/CV/178/2023 został pierwotnie wniesiony do sądu przez państwo Kogi, to jednak 15 innych państw złożyło wniosek i dołączyło jako współpowodowie, a inne złożyły wnioski o połączenie własnego pozwu z istniejącą materią.

Stany zasadniczo kwestionują legalność działań EFCC, które ich zdaniem nie zostały prawomocnie ustalone przez ówczesną administrację prezydenta Oluseguna Obasanjo.

Należy przypomnieć, że EFCC została powołana na mocy ustawy Zgromadzenia Narodowego z 12 grudnia 2002 r. przez administrację Obasanjo.

Po mianowaniu i zatwierdzeniu przez Senat swojego pionierskiego przewodniczącego wykonawczego, Mallama Nuhu Ribadu i innych urzędników administracyjnych, Komisja rozpoczęła działalność operacyjną 13 kwietnia 2003 r., chociaż jej akt założycielski został później zmieniony w 2004 r.

Jednakże w pozwie przed sądem najwyższym stany, za pośrednictwem swoich odpowiednich prokuratorów generalnych, argumentowały, że art. 12 Konstytucji z 1999 r. ze zmianami nie był przestrzegany przed rozpoczęciem działalności EFCC.

Zdaniem powodów, obowiązkowym postanowieniem Konstytucji było to, że większość Izb Zgromadzenia Państw musi głosować i zgodzić się na przyjęcie Ustawy EFCC, podkreślając, że nie jest to coś, co zgodnie z prawem może mieć jedynie Zgromadzenie Narodowe Do.

Powiedzieli Sądowi Najwyższemu, że żaden ze stanów nie został przeniesiony przed utworzeniem EFCC przez administrację ówczesnego prezydenta Obasanjo.

Argumentowali, że Sąd Najwyższy w ugruntowanym orzecznictwie w sprawie Dr. Joseph Nwobike przeciwko Federalnej Republice Nigerii stwierdził, że Konwencja Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji została zredukowana do Aktu o utworzeniu EFCC i że uchwalając tę ​​ustawę w 2004 r. , nie zastosowano przepisu art. 12 Konstytucji z 1999 r. z późniejszymi zmianami.

Zrodlo