Amerykański sędzia nakazuje Google otwarcie sklepu z aplikacjami na konkurencję

Amerykański sędzia stwierdził, że przez trzy lata Google musi umożliwiać użytkownikom pobieranie konkurencyjnych zewnętrznych platform lub sklepów z aplikacjami na Androida.

Po zeszłorocznym werdykcie jury wydanym w zeszłym roku w sprawie Epic Games, twórca gry Fortnite, sędzia ze Stanów Zjednoczonych nakazał Google’owi należącemu do Alphabet dokonanie przeglądu swojej działalności związanej z aplikacjami mobilnymi, aby zapewnić użytkownikom Androida więcej możliwości pobierania aplikacji i płacenia za transakcje w nich zawarte.

W poniedziałkowym nakazie wydanym przez amerykańskiego sędziego okręgowego Jamesa Donato w San Francisco nakreślono zmiany, jakie musi wprowadzić Google, aby otworzyć swój lukratywny sklep z aplikacjami Play na większą konkurencję, w tym na udostępnienie aplikacji na Androida z konkurencyjnych źródeł.

W zarządzeniu Donato stwierdzono, że przez trzy lata Google nie może zabronić korzystania z metod płatności w aplikacji i musi umożliwiać użytkownikom pobieranie konkurencyjnych zewnętrznych platform lub sklepów z aplikacjami na Androida.

Nakaz zabrania Google dokonywania płatności na rzecz producentów urządzeń za preinstalację sklepu z aplikacjami oraz dzielenia się przychodami wygenerowanymi ze Sklepu Play z innymi dystrybutorami aplikacji.

Epic nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

W następstwie orzeczenia akcje Alphabet zamknęły się w poniedziałek o 2,5 procent niżej, osiągając 164,39 dolarów. Donato powiedział, że Epic i Google muszą powołać trzyosobowy komitet techniczny, który będzie wdrażał i monitorował nakaz. Zarówno Epic, jak i Google otrzymają wybór, a ci dwaj członkowie wybiorą trzecią osobę.

Google złoży apelację

Google w oświadczeniu oświadczył, że złoży apelację od wyroku, który doprowadził do wydania nakazu do 9. Okręgowego Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych z siedzibą w San Francisco, i zwróci się do sądów amerykańskich o wstrzymanie wykonania postanowienia Donato do czasu odwołania.

„Ostatecznie, choć zmiany te prawdopodobnie usatysfakcjonują firmę Epic, spowodują szereg niezamierzonych konsekwencji, które zaszkodzą amerykańskim konsumentom, programistom i producentom urządzeń” – stwierdził Google.

Donato powiedział, że jego nakaz wejdzie w życie 1 listopada, co, jego zdaniem, da Google czas na „dostosowanie obecnych porozumień i praktyk do zgodności”.

W pozwie złożonym w 2020 r. firma Epic oskarżyła Google o monopolizację sposobu, w jaki konsumenci uzyskują dostęp do aplikacji na urządzeniach z Androidem i sposobu płacenia za transakcje w aplikacjach.

W grudniu 2023 r. firma z Cary w Karolinie Północnej przekonała ławę przysięgłych, że Google bezprawnie stłumił konkurencję poprzez kontrolę dystrybucji aplikacji i płatności, torując drogę do wydania nakazu Donato.

Google nalegał, aby Donato odrzucił reformy zaproponowane przez firmę Epic, argumentując, że są one kosztowne, nadmiernie restrykcyjne i mogą zaszkodzić prywatności i bezpieczeństwu konsumentów. Sędzia w większości oddalił te argumenty podczas sierpniowej rozprawy.

„Zapłacisz coś za naprawienie świata po tym, jak zostaniesz uznany za monopolistę” – powiedział prawnikom Google.

W odrębnej sprawie antymonopolowej toczącej się w Waszyngtonie sędzia okręgowy USA Amit Mehta wydał 5 sierpnia orzeczenie w imieniu Departamentu Sprawiedliwości USA, stwierdzając, że Google nielegalnie zmonopolizował wyszukiwarkę internetową, wydając miliardy, aby stać się domyślną wyszukiwarką internetową.

We wrześniu Google rozpoczął także proces w sądzie federalnym Wirginii w związku z pozwem Departamentu Sprawiedliwości dotyczącym jego dominacji na rynku technologii reklamowych.

Google odrzucił roszczenia we wszystkich trzech przypadkach.

Zrodlo