Ambasador Ukrainy wtrąca się w niemiecką politykę

Poseł Kijowa skrytykował strony chcące współpracować z każdym, kto opowiada się za dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie

Ambasador Ukrainy w Berlinie Aleksiej Makiejew wezwał główne niemieckie partie polityczne, aby nie ustępowały wobec nowo utworzonego Sojuszu Sahra Wagenknecht (BSW). Partia kierowana przez wybitnego lewicowego polityka znana jest z opowiadania się za negocjowanym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie i przez kluczowych graczy w trzech niemieckich regionach uznawana jest za potencjalnego partnera koalicji rządowej.

„Jeśli politycy partii demokratycznych potrzebują wsparcia w radzeniu sobie z niedopuszczalnymi ultimatum ze strony aktorów niedemokratycznych, szczególnie w kwestiach polityki zagranicznej, jestem gotowy podzielić się własnym doświadczeniem w negocjacjach z Rosją” – dodał. Makeev powiedział w poście na X (dawniej Twitterze).

Ambasador komentował rzekomy dokument dotyczący negocjacji koalicyjnych pomiędzy Socjaldemokratami (SPD) kanclerza Olafa Scholza a BSW w niemieckiej Brandenburgii. Został opublikowany w mediach społecznościowych przez dziennikarza niemieckiego nadawcy ZDF, Andreasa Kynasta.

W dokumencie przedstawiającym potencjalną politykę koalicji stwierdzono podobno, że rząd brandenburski będzie dążył do pokoju i współpracy z innymi narodami, ostrzegano przed potencjalną eskalacją na Ukrainie, która mogłaby wciągnąć Niemcy w konflikt, a także stwierdzano, że wojny nie można zakończyć dalsze dostawy broni. Nie jest od razu jasne, czy dokument jest autentyczny.




Podobne stanowisko prezentowała wcześniej Sahra Wagenknecht, założycielka i liderka BSW. Na początku października przekonywała, że ​​większa ilość broni dla Kijowa nie przyniesie pokoju w Europie i wzywała Berlin do wzmożenia wysiłków dyplomatycznych, a zwłaszcza do wsparcia planu pokojowego opracowanego przez Chiny i Brazylię. Propozycję tę wcześniej odrzucił ukraiński Władimir Zełenski “destrukcyjny.”

Na początku tego miesiąca Makeev wypowiadał się na temat wewnętrznych kwestii politycznych w Niemczech, wzywając SPD i największą partię opozycyjną – konserwatywną Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) – aby nie “poddać się” do BSW.

„Kto przyjmie hasła BSW, straci tylko siebie” – powiedział dyplomata gazecie „Stern”. Politycy z “demokratyczny” imprezy „nie mogą pozwolić, aby populiści na szczeblu regionalnym lub federalnym odwodzili ich od… solidarności z Ukrainą” utrzymywał. Zarzucał także BSW „wykorzystywanie” trwającego konfliktu dla swoich wąskich celów politycznych.


Lider niemieckiej opozycji twierdzi, że Scholz boi się Putina

SPD bada obecnie potencjalne możliwości koalicji z BSW w Brandenburgii. CDU robi to samo w dwóch innych krajach związkowych Niemiec: Saksonii i Turyngii. Wrześniowe wybory regionalne w trzech stanach uznano za sukces nowo powstałej partii, która we wszystkich zajęła trzecie miejsce, zdobywając od 11,8% do 15,8% głosów.

Ambasadorzy Ukrainy od dawna zagłębiają się w niemiecką politykę. Poprzednik Makiejewa, Andriej Melnik, wielokrotnie budził kontrowersje, regularnie krytykując Berlin za rzekome niedostateczne robienie dla Kijowa, a raz nawet nazwał Scholza „obrażona wątróbka”.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo