Aktywiści ostrzegają przed niebezpieczeństwami, gdy zoo w Hongkongu bada śmierć małp

Najstarszy park w Hongkongu został zamknięty po śmierci dziewięciu małp w ciągu dwóch dni.

Ogród zoologiczny w Hongkongu prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci dziewięciu małp, w tym trzech przedstawicieli krytycznie zagrożonego gatunku, w ciągu dwóch dni.

Część najstarszego ogrodu zoologicznego i botanicznego w Hongkongu została zamknięta i zdezynfekowana, oznajmił we wtorek przywódca Hongkongu John Lee podczas cotygodniowej konferencji prasowej.

Aktywiści twierdzą, że incydent budzi obawy, że trzymanie zwierząt w niewoli może zwiększyć ryzyko przeniesienia chorób takich jak mopax na ludzi.

W niedzielę znaleziono martwe osiem małp, a kolejna zmarła w poniedziałek w wyniku nietypowego zachowania.

Wezwano biegłych do przeprowadzenia sekcji zwłok i badań toksykologicznych.

„Za każdym razem, gdy mamy jakieś wieści lub coś nowego, należy je ogłosić tak szybko, jak to możliwe, aby każdy mógł poznać fakty” – powiedział Lee.

Wśród zmarłych zwierząt znalazły się małpa De Brazza, małpa wiewiórka zwyczajna, cztery saki białolicy i trzy tamaryny bawełniane – gatunek uznany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za krytycznie zagrożony.

W poniedziałek rząd odbył pilne posiedzenie międzyresortowe w sprawie zgonów. W oświadczeniu napisano, że zachowanie i apetyt innej małpy De Brazzy okazały się niezwykłe i wymagały dalszej obserwacji.

Dodał jednak, że stan wszystkich 80 innych zwierząt w ogrodach był normalny.

Choroby odzwierzęce

Organizacja zajmująca się dobrostanem zwierząt People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) wyraziła zaniepokojenie w oświadczeniu.

„Małpy w niewoli są często narażone na patogeny powodujące choroby przenoszone na ludzi, w tym gruźlicę, chorobę Chagasa, cholerę i MRSA” – powiedział Jason Baker, starszy wiceprezes PETA Asia.

Zapewnił, że jedynym sposobem zapewnienia dobrostanu zwierząt i zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób odzwierzęcych jest zaprzestanie zamykania ich w nienaturalnym środowisku.

W najstarszym parku na tym obszarze, zbudowanym w 1860 r., żyje około 158 ptaków, 80 ssaków i 21 gadów w około 40 wybiegach.

Zrodlo