Agencja szpiegowska Korei Południowej twierdzi, że Korea Północna wysyła wojska do Rosji

Okręty rosyjskiej marynarki wojennej przetransportowały do ​​Władywostoku 1500 żołnierzy Korei Północnej – potwierdziła Narodowa Służba Wywiadowcza Korei Południowej.

Korea Północna wysłała wojska, aby wesprzeć wojnę Rosji z Ukrainą, podała południowokoreańska agencja szpiegowska.

Narodowa Służba Wywiadowcza (NIS) potwierdziła w piątkowym oświadczeniu, że w dniach od 8 do 13 października rosyjskie okręty marynarki wojennej przetransportowały 1500 północnokoreańskich sił specjalnych do rosyjskiego miasta portowego Władywostok.

Oczekuje się, że wkrótce do Rosji zostanie wysłanych więcej północnokoreańskich żołnierzy. Rozwój sytuacji mógłby wciągnąć w konflikt kraj trzeci i jeszcze bardziej nasilić napięcie między Koreą Północną a Zachodem.

NIS poinformował, że północnokoreańscy żołnierze wysłani do Rosji otrzymali rosyjskie mundury wojskowe, broń i sfałszowane dokumenty identyfikacyjne. Obecnie stacjonują w bazach wojskowych we Władywostoku i innych lokalizacjach, takich jak Ussurijsk, Chabarowsk i Błagowieszczeńsk, po zakończeniu szkolenia mają zostać rozmieszczeni w strefach działań bojowych.

Agencja szpiegowska zamieściła na swojej stronie internetowej zdjęcia satelitarne i inne zdjęcia przedstawiające, jak to się nazywa, ruchy rosyjskich statków marynarki wojennej w pobliżu północnokoreańskiego portu oraz podejrzenia, że ​​w zeszłym tygodniu doszło do masowych zgromadzeń Korei Północnej w Ussuryjsku i Chabarowsku.

Na piątkowej konferencji prasowej Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte powiedział, że „nie może jeszcze potwierdzić, że Korea Północna wysyła wojska do Rosji”.

Południowokoreańskie media, powołując się na NIS, podały również, że Pjongjang zdecydował się wysłać do Rosji łącznie 12 tys. żołnierzy w czterech brygadach. NIS nie potwierdził od razu tych doniesień.

Niniejsza ulotka Narodowej Służby Wywiadowczej opublikowana 18 października 2024 r. przedstawia zdjęcie satelitarne wykonane przez firmę Airbus Defence and Space rosyjskiego obiektu wojskowego w Chabarowsku, na którym – według agencji – personel Korei Północnej zebrał się na poligonie 16 października 2024 r. [Handout/AFP]

„Poważne zagrożenie bezpieczeństwa”

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol zwołał w piątek w drodze powrotnej nadzwyczajne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa, podczas którego uznano, że bliskie powiązania wojskowe między Rosją a Koreą Północną wykraczają poza transfer dostaw wojskowych.

„Obecna sytuacja, w której zbliżenie Rosji i Korei Północnej doprowadziło do dostawy sprzętu wojskowego i faktycznego rozmieszczenia wojsk, stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko naszego kraju, ale także społeczności międzynarodowej” – stwierdziło jego biuro. w oświadczeniu.

Ukraińskie media podały, że 3 października w ukraińskim ataku rakietowym na terytorium okupowane przez Rosję w pobliżu Doniecka zginęło sześciu północnokoreańskich żołnierzy.

Rosja zaprzeczyła wykorzystaniu wojsk północnokoreańskich w wojnie, a rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej określił te twierdzenia jako „kolejną fałszywą wiadomość”.

W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego rząd posiada informacje wywiadowcze wskazujące, że 10 000 żołnierzy Korei Północnej jest przygotowywanych do przyłączenia się do sił rosyjskich w walce z Ukrainą.

Ostrzegł, że zaangażowanie trzeciego narodu może przerodzić się w „wojnę światową”.

Zespół doradców Instytutu Studiów nad Wojną z siedzibą w Stanach Zjednoczonych podał również, że kilka tysięcy żołnierzy Korei Północnej przybyło do Rosji i byli przygotowywani do rozmieszczenia na Ukrainie.

Pjongjang i Moskwa są sojusznikami od chwili powstania Korei Północnej po II wojnie światowej, a od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 r. zbliżyły się jeszcze bardziej.

Korea Południowa, wspierana przez USA, twierdzi, że Pjongjang stał się głównym dostawcą dla Rosji broni używanej na Ukrainie. Obydwa kraje zaprzeczyły oskarżeniom.

Podczas czerwcowego spotkania w Pjongjangu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Rosji Władimir Putin podpisali pakt przewidujący wzajemną pomoc wojskową w przypadku ataku któregokolwiek z krajów, co uznano za największe porozumienie obronne obu krajów od zakończenia zimnej wojny .

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w ostatnich miesiącach w związku z testami broni w Korei Północnej i zakrojonymi na szeroką skalę ćwiczeniami wojskowymi w Korei Południowej.

Zrodlo