Agbakoba pisze do Zgromadzenia Narodowego, że EFCC jest organizacją nielegalną

*EFCC została utworzona niezgodnie z konstytucją, mówi Agbakoba i nie może się doczekać decyzji Sądu Najwyższego

Znana prawniczka, dr Olisa Agbakoba, SAN, zwróciła uwagę Zgromadzenia Narodowego na kwestie konstytucyjne związane z organami ścigania w Nigerii oraz czynniki utrudniające realizację celu rządu, jakim jest wyeliminowanie korupcji, jak określono w art. 13 Konstytucji.

W dwóch odrębnych pismach do Senatu i Izby Reprezentantów z dnia 14 października 2024 r. stwierdził, że Komisja ds. Przestępstw Gospodarczych i Finansowych jest organizacją nielegalną, którą jego zdaniem utworzono „niekonstytucyjnie”.

„Bardzo mocno wierzę, że EFCC zostało utworzone niekonstytucyjnie. Uprawnienia, na mocy których została utworzona, wykraczają poza uprawnienia Zgromadzenia Narodowego. EFCC jest organizacją nielegalną” – stwierdził Agbakoba, były prezes Nigeryjskiej Izby Adwokackiej.

Listy były adresowane oddzielnie do wiceprzewodniczącego Senatu, senatora Barau Jibrina; oraz wicemarszałek Izby Reprezentantów, Hon. Beniamin Kalu. Wicemarszałek pełni także funkcję przewodniczącego Komisji Izby Reprezentantów ds. Przeglądu Konstytucji, natomiast senator Jibrin jest przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Przeglądu Konstytucji.

Agbakoba zauważył, że z radością zauważył, że wiele państw w końcu podjęło się zakwestionowania konstytucyjności EFCC, mówiąc: „To położy kres kwestii dotyczącej ważności EFCC”.

W liście do Zastępcy Przewodniczącego Senatu, zatytułowanym „Pilna uwaga legislacyjna w sprawie reform konstytucyjnych związanych z organami egzekwowania prawa i wysiłkami antykorupcyjnymi”, czytamy: „Pochwalam Pana za niezwykłe przywództwo, jakie wykazał się jako przewodniczący Senackiej Komisji ds. Przeglądu Konstytucji, szczególnie w realizacji rządowego programu reform poprzez solidne ramy konstytucyjne. Twoje wysiłki na rzecz wzmocnienia infrastruktury prawnej stanowiącej podstawę krajowych programów rozwoju są rzeczywiście godne pochwały.

„Piszę, aby zwrócić uwagę na pewne kwestie konstytucyjne w sprawach związanych z organami ścigania. Jak państwo zapewne wiedzą, zasadniczym celem rządu jest likwidacja korupcji. Jednak z moich obserwacji wynika, że ​​wśród organów ścigania nie ma zgody w sprawie korupcji. Wygląda na to, że wszyscy działają w różnych celach.

„Zostało to potwierdzone przez Sąd Najwyższy w wielu sprawach. Sąd Najwyższy konsekwentnie sankcjonował EFCC za jej postępowanie i kwestionował, czy EFCC rzeczywiście może ważnie robić to, co robi. Pójdę dalej i powiem, że bardzo mocno wierzę, że EFCC została utworzona niekonstytucyjnie. Uprawnienia, na mocy których została utworzona, wykraczają poza uprawnienia Zgromadzenia Narodowego. EFCC jest organizacją nielegalną.

„Z wielką radością zauważam, że wiele państw w końcu podjęło się kwestionowania konstytucyjności EFCC. To położy kres kwestii związanej z ważnością EFCC. W oczekiwaniu na decyzję Sądu Najwyższego jako sądu ostatecznego w tej sprawie, z szacunkiem zwracam się do Senatu o zwołanie rozprawy publicznej w celu rozważenia powyższych kwestii konstytucyjnych.

„Takie przesłuchanie zapewniłoby zainteresowanym stronom nieocenioną platformę do omówienia reform niezbędnych do wzmocnienia ram prawnych i instytucjonalnych Nigerii w zakresie egzekwowania prawa i zwalczania korupcji, co spełni wyznaczony i godny pochwały cel rządu, jakim jest wyeliminowanie korupcji, jak określono w sekcji 13 Konstytucji.

„Ufam, że pod Waszym zdolnym przywództwem Komisja ds. Przeglądu Konstytucji Senatu pilnie zajmie się tymi sprawami w interesie rozwoju naszego narodu.

Dziękuję za rozważenie tej ważnej sprawy. Nie mogę się doczekać Twojej odpowiedzi.”



Zrodlo