‘1492. Ani ludobójcy, ani łowcy niewolników: byli bohaterami i świętymi”: kampania ACdP z okazji Dnia Dziedzictwa Latynoskiego

„Ani ludobójcy, ani niewolnicy”: To tytuł kampanii Katolickiego Stowarzyszenia Propagandy (ACdP) zdemontować czarną legendę, która szerzyła się przez lata na temat postaci odkrywców Ameryki i przeciwko Latynosom, którego święto przypada w najbliższą sobotę 12 października.

Hasło to pojawi się na około 200 plakatach na namiotach i billboardach w całej Hiszpanii ‘1492. Ani ludobójstwa, ani handlarze niewolników: byli bohaterami i świętymi”, w którym skupia się na pracach prowadzonych przez odkrywców Nowego Świata, nawet ryzykując utratę życia na łodziach.

Plakat można zobaczyć w sumie 196 namiotów imprezowych w 62 hiszpańskich miastach takie jak Madryt, Walencja, Pampeluna, León, Valladolid, Gijón, Murcja, Santander, Sewilla, Kordoba, Saragossa, Toledo czy Vigo.

ACdP podkreśla, że ​​głównym celem tych postaci historycznych było dziś szerzyć chrześcijaństwo. W ten sposób propagandyści składają hołd tym, którzy promowali godność ludzką „Rodzi się z wiary katolickiej dla rdzennej ludności, poddanej uciskowi krwiożerczych imperiów. To sposób na walkę z tzw. czarną legendą, powtarzaną od wieków przeciwko hiszpańskim wyczynom związanym z festiwalem Dziedzictwa Hiszpańskiego” – czytamy w oświadczeniu.

SPOT z dawką humoru krytykujący czarną legendę otaczającą historię Hiszpanii

Oprócz plakatów kampania ACdP obejmuje spot, w którym symulowany jest konkurs telewizyjny pomiędzy postępowym intelektualistą a obywatelem Ameryki pochodzenia latynoskiego.

Używając narracyjnego języka z dawką humoru, obaj bohaterowie odpowiadają na różne aktualne pytania dotyczące przybycia i występów Hiszpanów w Ameryce. W rezultacie to „uczestnik”, który przybył z Meksyku, argumentuje z całkowitą wypłacalnością na korzyść Hiszpanów, podczas gdy Hiszpan pozostaje bez argumentów pytanie za pytaniem.

Spot rzuca zatem światło na takie kwestie, jak przyczyny motywujące Koronę Kastylii do takiego wyczynu, oskarżenie rdzennej ludności o ludobójstwo czy rzekomy grabież złota i srebra z Nowego Świata.

W ramach tej kampanii ACdP kontynuuje promocję obrony Hispanidadu, która miała miejsce już w zeszłym roku kampanie takie jak 8-M, skupiające się na promowaniu postaci i znaczenia królowej Izabeli la Católicalub 12-O z wirusowym filmem „Historia Hiszpanii w 2 minuty”, który w samym serwisie YouTube zgromadził ponad 320 000 wyświetleń.

Zrodlo