10 członków bractwa dostaje 40 lat za śmiertelne napaść na Castillo

WINNY Sędzia z Manili uznaje 10 członków wspólnoty Aegis Juris za winnych naruszenia prawa przeciwdziałającego hańbieniu w związku ze śmiercią studenta pierwszego roku prawa Uniwersytetu Santo Tomas, Horacio „Atio” Castillo III (wstawka po lewej stronie) w 2017 r. Niektórzy ze skazanych (na żółto) to widziany tutaj, jak jest wyprowadzany z sali sądowej. Matka ofiary, Carmina i inne bliskie jej osoby zalewają się łzami (po prawej). —Zdjęcia: Marianne Bermudez

MANILA, Filipiny – Siedem lat po śmierci studenta pierwszego roku prawa na Uniwersytecie Santo Tomas (UST), Horacio „Atio” Castillo III, z powodu obrażeń odniesionych przez bractwo, sąd w Manili uznał we wtorek 10 członków wyższej klasy Aegis Juris za winnych, skazując każdego z nich na kary do 40 lat więzienia.

Mężczyźni zostali skazani za naruszenie ustawy Anti-Hazing Act z 1995 r. za udział w rytuałach inicjacyjnych w 2017 r., które okazały się śmiertelne dla Castillo.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Sprawa wywołała oburzenie opinii publicznej i doprowadziła do działań Kongresu, które rok później zmieniły i zaostrzyły ustawę o hazardzie.

PRZECZYTAJ: Dziekan: UST, wydział prawa nie zaniedbał obowiązków w zakresie ochrony Atio

Z akt sprawy wynika, że ​​Castillo, wówczas 22-letni student Wydziału Prawa Cywilnego Uniwersytetu Kalifornijskiego, zmarł w wyniku poważnych obrażeń, których doznał we wrześniu 2017 r. podczas zajęć w bractwie.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Za jego śmierć uznano ówczesnego prezesa Aegis Juris Arvina Balaga, Olivera Johna Audrey Onofre, Mhin Wei Chan, Danielle Hans Matthew Rodrigo, Joshua Joriel Macabali, Axela Munro Hipe, Marcelino Bagtang, Jose Miguel Salamat, Ralph Trangia i Robin Ramos.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Zgodnie z decyzją ogłoszoną we wtorek przez sędzię Shirley Magsipoc-Pagalilauan z oddziału nr 11 Sądu Okręgowego w Manili, każdy z nich będzie skazany na karę pozbawienia wolności od 20 do 40 lat.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Ustawa przeciwdziałająca hazingowi z 1995 r. została zmieniona w lipcu 2018 r. ustawą Republiki nr 11053, która nakładała surowsze kary na sprawców przemocy na tle braterskim.

Jednakże 10 skazanych w sprawie Castillo zostało ukaranych karami na mocy starszego prawa.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Nakazano im także zapłacić rodzinie ofiary rzeczywiste odszkodowanie w wysokości 461 800 P; 75 000 P z tytułu odszkodowania cywilnego; 75 000 P z tytułu szkód moralnych i 75 000 P z tytułu szkód przykładowych.

Sąd stwierdził, że od wszystkich kwot będą naliczane odsetki w wysokości 6 procent rocznie od dnia uprawomocnienia się decyzji do chwili całkowitej spłaty.

„Przedwczesna śmierć Atio spowodowała ból, agonię, niepokój, cierpienie i udrękę psychiczną jego spadkobierców, ponieważ pozbawiła ich jego towarzystwa, miłości, wsparcia i towarzystwa” – stwierdziła Pagalilauan w swojej decyzji.

Dodała, że ​​przykładne odszkodowanie jest uzasadnione, ponieważ dowody wskazują na okoliczności obciążające.

„Do molestowania doszło poza szkołą lub instytucją” – zauważono w orzeczeniu.

W rozmowie z reporterami po odczytaniu decyzji matka Castillo, Carmina, wyraziła emocjonalny apel, pociągając także UST do odpowiedzialności za śmierć syna.

Porażka „jako drugi rodzic”

„Udowodniono, że Aegis Juris praktykuje hazing i nadszedł czas, aby ponownie ocenić swoje zasady i prawa. Chcę podkreślić, że szkoła, uniwersytet, wydział prawa cywilnego i sam dziekan nie zabezpieczyli naszego syna” – powiedziała.

Uniwersytet – stwierdziła – musi dokonać zmian po „porażce”. [the] drugimi rodzicami” młodych mężczyzn takich jak jej syn.

„Sam dziekan powinien był zareagować wcześniej” – stwierdziła.

W odpowiedzi dziekan prawa UST Nilo Divina, absolwent Aegis Juris, bronił szkoły, twierdząc, że UST i jego wydział konsekwentnie przestrzegają zasad promujących bezpieczeństwo i dobro wszystkich uczniów.

„Niestety żadna instytucja nie jest odporna na osoby, które zdecydują się zignorować te środki. Pozostajemy zaangażowani w zapewnienie bezpiecznego środowiska i będziemy w dalszym ciągu zwiększać nasze wysiłki, aby zapobiec ponownym wydarzeniom takich tragedii” – stwierdziła Divina w wiadomości Viber.

Zostawiony na chodniku

Castillo został znaleziony nieprzytomny i przykryty kocem na chodniku w Tondo w Manili 17 września 2017 r. Jego ramiona były mocno posiniaczone, a wosk ze świec plamił inne części jego ciała.

Później został zabrany przez mężczyznę do Chińskiego Szpitala Ogólnego, gdzie po przybyciu na miejsce stwierdzono zgon. Późniejsza policyjna sekcja zwłok wykazała, że ​​zmarł na rozległy zawał serca.

25 września policja w Manili złożyła skargi w sprawie morderstwa, utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości, krzywoprzysięstwa, rabunku i naruszenia ustawy przeciwdziałającej hazingowi przeciwko 18 członkom Aegis Juris w Departamencie Sprawiedliwości.

Wśród początkowo objętych dochodzeniem był John Paul Solano, członek Aegis Juris, który poddał się władzom po tym, jak zidentyfikowano go jako osobę, która przywiozła Castillo do szpitala.

Jednakże tylko 10 osobom postawiono przed sądem zarzuty na podstawie bezpośredniego udziału w wszczęciu postępowania.

SIEDEM LAT DOCHODZENIA O SPRAWIEDLIWOŚĆ Carmina i Horacio Castillo II, rodzice ofiary molestowania, okazują kopię decyzji sądu w Manili wkrótce po wtorkowym ogłoszeniu. — MARIANNE BERMUDEZ

SIEDEM LAT POSZUKIWANIA SPRAWIEDLIWOŚCI Carmina i Horacio Castillo II, rodzice ofiary molestowania, tuż po wtorkowym ogłoszeniu okazują kopię decyzji sądu w Manili.

W październiku 2017 roku rodzice Castillo złożyli dodatkową skargę na 18 kolejnych członków wspólnoty, w tym na Divinę. Został on później oddalony z powodu braku dowodów.

W 2019 roku Solano został uznany za winnego utrudniania wymiaru sprawiedliwości i skazany na karę do czterech lat więzienia.

Odrodzenie ROTC

Decyzja sądu w Manili zapadła kilka dni po tym, jak przywódca większości w Senacie Francis Tolentino poinformował o rozkazie prezydenta Marcosa dotyczącym przyspieszenia przyjęcia ustawy przywracającej obowiązkowy program Korpusu Szkolenia Oficerów Rezerwy (ROTC) w szkołach wyższych i na uniwersytetach, gdzie również zdarzały się przypadki hazingu.

Program został zniesiony w 2001 r. w następstwie publicznego oburzenia w związku z zabójstwem innego studenta UST, Marka Welsona Chua, który ujawnił praktyki korupcyjne w uniwersyteckim programie ROTC.

Senator Juan Miguel Zubiri wyraził pewność, że decyzja sądu w Manili pomoże położyć kres przemocy związanej ze stowarzyszeniami w kraju.

„Niech ten wyrok wydany w sprawie zabójców (Castillo) będzie surowym ostrzeżeniem przed wszystkimi stowarzyszeniami i organizacjami, które wciąż odmawiają położenia kresu swojej kulturze hejtu” – stwierdził Zubiri w oświadczeniu.

„Niedawny wyrok jest jasnym sygnałem, że nikt nie jest ponad prawem – ci, którzy dopuszczają się takich czynów, staną przed wymiarem sprawiedliwości” – powiedział, dodając: „Prawo cię znajdzie, a ty zapłacisz za swoje zbrodnie”.

Zubiri zauważył, że po śmierci Castillo Kongres zmienił ustawę przeciwdziałającą hazingowi, próbując „położyć kres barbarzyńskim praktykom hajsingu, które pochłonęły zbyt wiele młodych osób”.

Senator Sherwin Gatchalian również z zadowoleniem przyjął orzeczenie skierowane przeciwko członkom bractwa Aegis Juris.

„[T]ten dzień oznacza zwycięstwo praworządności nad złem, jakim jest hazing” – powiedział Gatchalian, dodając:


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

„Oprócz dochodzenia sprawiedliwości wobec innych ofiar molestowania musimy także dopilnować, aby nasze instytucje, w tym szkoły i organy ścigania, pilnie pracowały nad wyeliminowaniem molestowania”.



Zrodlo