Zwycięstwo Nebraski w Purdue pokazało różnicę, w której liderami byli Matt Rhule i Dylan Raiola

WEST LAFAYETTE, Indiana — Matt Rhule pomyślał, że jeśli pozostanie na białym pasie oddzielającym boisko od linii bocznej, może rzucić swoje słuchawki na ziemię bez kary. I tak właśnie zrobił w sobotę w czwartej kwarcie, gdy Nebraska prowadziła dwoma punktami, gdy skrzydłowy Jahmal Banks został ukarany za to, że trzymał się i zniwelował passę Emmetta Johnsona po pierwszej próbie.

„Byłem po prostu wściekły” – powiedział Rhule, zanim Huskers opuścili stadion Ross-Ade po zwycięstwie 28-10 z Purdue, co było ich pierwszym zwycięstwem w Wielkiej Dziesiątce na wyjeździe z przewagą trzech punktów od prawie pięciu lat.

Był wściekły na sędziów, którzy oznaczyli Banksa flagą i wezwali Thomasa Fidone II za trzymanie się pierwszej akcji drugiej kwarty, rzut z czwartej i trzeciej kwarty oraz bieg po złapaniu 22 jardów do pola punktowego przez Dylana Raiola do Rahmira Johnsona.

Dwa lata temu, gdy Huskers grali tutaj i stracili 608 jardów w przegranej, takie niepowodzenia mogły wpędzić ich w zawroty głowy. To samo dotyczy drużyny z Nebraski w 2019 r., która zmarnowała szanse w West Lafayette i wyszła z jedną z najbardziej zaskakujących porażek w rozczarowującej ostatniej dekadzie futbolu.

Nebraska przetrwała podróż do Purdue: wnioski z brzydkiego zwycięstwa w West Lafayette

Te drużyny w Nebrasce nie miały Rhule. I na pewno nie mieli pierwszoroczniaka Raioli. Duet trenera i QB planuje pociągnąć ze sobą Huskers – w razie potrzeby przeciągnąć ich – aby grać w piłkę nożną, jakiej pragną kibice z Nebraski.

Sobotni występ Nebraski w Purdue ilustruje rosnącą skuteczność odporności i przywództwa Rhule-Raiola. Huskers (4-1, 1-1 Wielka Dziesiątka) otrząsnęli się po pełnej błędów, bezbramkowej pierwszej połowie i w ostatnich 30 minutach eksplodowali czterema przyłożeniami.

Rzut słuchawkami spowodował, że Rhule został ukarany karą 15 jardów za niesportowe zachowanie. Oprócz tego, że utrzymał decyzję, Nebraska zajęła drugie i 29. miejsce. W następnej akcji Raiola trafił do Emmetta Johnsona na odległość 27 jardów. Dwie akcje później Jacory Barney Jr. strzelił gola z biegu z 25 jardów i zapewnił zwycięstwo.

Rhule nie chciał kary. Jednak chciał, aby drużyna Huskers zobaczyła go, ich trenera drugiego roku, „dziś walczącego dla nich” po tym, jak tydzień temu Nebraska przegrała w dogrywce u siebie z Illinois.

„Ktoś będzie musiał zacząć walczyć za Nebraskę” – powiedział Rhule. “W porządku? Więc jestem tutaj, aby walczyć dla Nebraski.”

W sobotę przyniósł dodatkowy ogień. Przed rozpoczęciem gry Rhule zebrał Huskers w dużym kręgu i wezwał kilku graczy na środek w grupach po dwie osoby, rzucając ich przeciwko sobie w starciach jeden na jednego.

„Chodzi o nastawienie” – powiedział były środkowy środkowy Dominic Raiola, obserwując z boku przebieg meczu przedmeczowego i wyraźnie mu się to podobało.

Syn Dominika również przedstawił swoje podejście.

Dylan Raiola trafił 16 z 26 podań na 244 jardy i jedno przyłożenie, przebijając piłki przez obronę Purdue, chcąc zająć miejsce w zasięgu strefy i sprawić, że debiutant pokona Boilermakers w swoim pierwszym występie na boisku. Precyzja Raioli doprowadziła również do sześciu wezwań do zakłócania przepustowości.

Jego statystyki z pięciu meczów: 99 ze 141 podań (70,2 procent) na 1211 jardów, dziewięć przyłożeń i dwa przechwyty.

Występ Raioli na stadionie Purdue może być uważany za jego najbardziej imponujący w barwach Huskers.

Kiedy w pierwszej połowie Nebraska miała trudności z trzecią przewagą, nie trafiła w trzy gole z gry i popełniła kary za zabijanie napędu, Raiola po sześciokrotnym wjechaniu na Purdue 40 nie przyniósł ani punktu. Mimo to nie wymuszał rzutów. Zachował spokój i nadal opierał się na Purdue. Po przerwie przełamał się w defensywie.

„Po prostu utrzymujemy kurs i wciąż szlifujemy” – powiedział Raiola.

Pod koniec trzeciej kwarty Nebraska prowadziła 3:0. Przy trzecim golu z szóstki Raiola skrócił rytm, gdy zegar akcji zaczął słabnąć i zaczął odliczać cicho wśród narastającego hałasu. Znalazł Banksa na tyłach strefy końcowej.

Jego obecność uspokaja Łowców w ataku. Z Raiolą na czele Nebraska w ciągu roku popełniła zaledwie trzy straty, po tym jak 31 razy traciła piłkę. Ma plus-5 przewagi przy obrotach i jest na dobrej drodze, aby zakończyć mecz na plusie po raz trzeci, odkąd Frank Solich został zwolniony z funkcji trenera 21 lat temu.

Raiola pełni rolę lidera. Potrzebuje pomocy, oczywiście. Ale szybciej niż planowano, Huskers zamieniają się w jego drużynę. Nawet przy ogromnych oczekiwaniach wobec byłego pięciogwiazdkowego kandydata, jest o rok przed terminem.

„W tym tygodniu chodziło wyłącznie o nas i powrót do tego, kim byliśmy” – powiedział. „W zeszłym tygodniu zostaliśmy uderzeni w usta. A chodziło tylko o naszą reakcję”.

zejść głębiej

Prawdziwa historia porównań Patricka Mahomesa i Dylana Raioli

Drugi kamień węgielny, Rhule, powiedział, że po zeszłym tygodniu nalegał, aby Huskers pozbyli się presji. Chce, żeby odnaleźli radość w rywalizacji.

– Chodźmy się po prostu pobawić – powiedział.

W przerwie, gdy Husker Nation martwił się straconymi szansami i wspólnie zastanawiali się, czy Nebraska odejdzie na pustym boisku, jak w 2022 i 2019 r., Rhule nie rozpisywał się o błędach.

„Powiedziałem im” – powiedział – „To jest dokładnie miejsce, w którym ten zespół musiał się znaleźć”.

W drugiej połowie musieli pokazać, że potrafią wygrać.

„Podoba mi się to, że się nie wzdrygnęli” – powiedział Rhule.

Problemy Nebraski w zespołach specjalnych są rażące. Linia ofensywna to produkt patchworkowy. Obrona biegowa, w której niepokonany Rutgers i obrońca Kyle Monangai odwiedzą Lincoln w tym tygodniu, wydaje się bezbronna.

„Ludzie mogą spędzać cały czas próbując myśleć, kim nie jesteśmy” – powiedział Rhule. „Decyduję się zobaczyć, kim jesteśmy.”

Cztery razy uderzył ręką w stół, aby podkreślić, że stan Nebraski stopniowo się poprawia.

„Wyruszyliśmy w trasę po druzgocącej porażce w zeszłym tygodniu” – powiedział. „I znaleźliśmy sposób na zwycięstwo. I nie mógłbym być bardziej dumny. To nie był najlepszy futbol. Mamy wiele do naprawienia. Ale jestem dumny z serca tego zespołu.”

Ich serce, ich kierunek, ich zdolność otwierania długo zamkniętych drzwi w Nebrasce? Wszystko zaczyna się od trenera i QB.

(Górne zdjęcie Dylana Raioli: Marc Lebryk / Imagn Images)