Zwiększanie wartości dodanej poprzez zasady ekologicznego przemysłu, Ministerstwo Przemysłu organizuje AIGIS 2024

WIWAT – Ministerstwo Przemysłu (Kemenperin) w dalszym ciągu koncentruje się na zwiększaniu wartości dodanej produkcji w Indonezji, a jednym z nich jest kierowanie się zasadami zrównoważonego zielonego przemysłu w celu stworzenia przyszłości bez emisji dwutlenku węgla. Ministerstwo Przemysłu stawia sobie za cel, aby przemysł wytwórczy w Indonezji osiągnął zerową emisję netto (NZE) do 2050 r., dziesięć lat wcześniej niż krajowy cel na rok 2060.

Przeczytaj także:

Uważa się, że polemika dotycząca przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego sprzedaży wyrobów tytoniowych musi obejmować Ministerstwo Handlu i Ministerstwo Przemysłu

W porównaniu z porównywalnymi krajami na świecie Indonezja w 2023 r. zajmie 12. miejsce na liście wiodących krajów produkcyjnych na świecie, wyprzedzając Rosję i Turcję. Ponadto wartość dodana produkcji Indonezji (MVA) w 2023 r. osiągnie 255 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 14 miliardów dolarów (5,83%) w porównaniu z wartością MVA w Indonezji w 2022 r. W ciągu ostatnich pięciu lat (2019–2023) wartość MVA w Indonezji w dalszym ciągu wykazuje tendencję wzrostową z tendencją 4,47%. Ten indonezyjski trend MVA zdołał wyprzedzić Stany Zjednoczone, Japonię, Niemcy, Koreę, Francję i Wielką Brytanię.

Przeczytaj także:

Luhut: Transformacja energetyczna i koło gospodarcze muszą działać sprawiedliwie

„Wysiłki na rzecz stosowania zasad zielonego przemysłu w Indonezji widać na podstawie danych z indeksu The Green Future Index 2023. Indonezja zajmuje 49. miejsce na świecie jako kraj, który przechodzi w kierunku przyjaznej dla środowiska energii, przemysłu, rolnictwa i społeczeństwa poprzez inwestycje w energia odnawialna, innowacje i polityka przyjazna środowisku. „Indonezja w rankingu wzrosła o 21 miejsc z 70. w 2022 r.” – wyjaśnił Minister Przemysłu Agus Gumiwang Kartasasmita podczas otwarcia dorocznego szczytu Indonezyjskiego Zielonego Przemysłu (AIGIS) w Dżakarcie w czwartek (19 września).

Wysiłki na rzecz dekarbonizacji sektora przemysłowego z pewnością wymagają wsparcia różnych stron, zwłaszcza podmiotów przemysłowych. Ministerstwo Przemysłu wyraziło uznanie dziewięciu stowarzyszeniom przemysłowym za deklarację wsparcia w osiągnięciu celu NZE w 2050 r. Stowarzyszenia te reprezentują podsektory przemysłowe, dla których dekarbonizacja jest priorytetem, w tym Indonezyjskie Stowarzyszenie Celulozy i Papieru (APKI) oraz Indonezyjskie Stowarzyszenie Cementu Stowarzyszenia (ASI), a także stowarzyszenia – inne stowarzyszenia, w skład których wchodzą Indonezyjskie Stowarzyszenie Producentów Nawozów (APPI), Stowarzyszenie Różnych Indonezyjskich Przemysłów Ceramicznych (ASAKI), Indonezyjskie Stowarzyszenie Producentów Włókien i Przędzy Filamentowej (APSyFI), Stowarzyszenie Indonezyjscy Producenci Żywności i Napojów (GAPMMI), Stowarzyszenie Indonezyjskiego Przemysłu Motoryzacyjnego (GAIKINDO), Indonezyjska Federacja Przemysłu Chemicznego (FIKI) oraz Indonezyjskie Stowarzyszenie Żelaza i Stali (IISIA).

Przeczytaj także:

Ministerstwo Przemysłu wyjaśnia ogromny potencjał indonezyjskiego ekosystemu półprzewodników

„Oczywiście oczekujemy również wsparcia ze strony wszystkich pozostałych podsektorów przemysłu we wspieraniu osiągnięcia celu redukcji emisji sektora przemysłowego, aby do 2050 r. osiągnąć zerową emisję netto” – powiedział Minister Przemysłu.

AIGIS, który odbędzie się po raz pierwszy w 2024 r., pod hasłem „Przekształcenie w bardziej ekologiczny przemysł na rzecz zrównoważonej gospodarki” jest pierwszym krokiem potwierdzającym zaangażowanie Ministerstwa Przemysłu we wzmacnianie ekosystemu, aby ułatwić transformację zielonego przemysłu w kraju poprzez różne innowacje wspierające przyspieszoną dekarbonizację. Koncentrując się na innowacjach, strategiach dekarbonizacji przemysłu, rozwoju technologii przyjaznych dla środowiska i potencjale zielonego finansowania, AIGIS ma ułatwiać dyskusje na temat przyspieszenia osiągnięcia celów NZE w sektorze przemysłowym do 2050 roku.

Minister Przemysłu wyjaśnił, że w ramach tego ekosystemu opracowana zostanie również opcja zielonego finansowania, a mianowicie Green Industry Service Company (GISCO), która będzie pomagać firmom w finansowaniu, projektowaniu i wdrażaniu zielonych technologii w firmach.

„Rola rządu, w tym przypadku Ministerstwa Przemysłu, polega więc nie tylko na ustalaniu przepisów, które zmuszą graczy przemysłowych do przejścia na przemysł ekologiczny, ale także na dostarczaniu rozwiązań odpowiadających na problemy, z którymi borykają się gracze przemysłowi” powiedział Agus.

Szef Agencji ds. Standaryzacji i Polityki Usług Przemysłowych w Ministerstwie Przemysłu, Andi Rizaldi, wyjaśnił, że cykl wydarzeń AIGIS 2024 polegał na wręczeniu Certyfikatu Zielonego Przemysłu, przyznaniu nagrody Zielonego Przemysłu branży o najlepszych wynikach , a także uruchomienie planu działania na rzecz dekarbonizacji sektora przemysłowego i planu działania dotyczącego handlu uprawnieniami do emisji w sektorze przemysłowym.

„Oprócz tego, aby uprościć proces certyfikacji, Ministerstwo Przemysłu rozpoczyna również prace nad rozwojem Elektronicznego Systemu Usług Certyfikacji Zielonego Przemysłu, w skrócie SELASIH” – powiedział Andi.

W ramach tego działania Ministerstwo Przemysłu wprowadziło również kilka przygotowywanych polityk dotyczących raportowania emisji, górnych limitów emisji (BAE) i wartości ekonomicznej węgla (NEK) dla sektora przemysłowego, które stanowią ważne kroki we wspieraniu zaangażowania Indonezji w ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i przejście na gospodarkę zrównoważoną ekologicznie.

Ponadto Ministerstwo Przemysłu podpisało również oświadczenie o zaangażowaniu ze Światowym Instytutem Zasobów (WRI) w Indonezji we wspieranie zrównoważonego rozwoju AIGIS jako corocznego forum promującego ekologiczny przemysł w Indonezji. W tym oświadczeniu o wspólnym zaangażowaniu WRI Indonesia, jako niezależna instytucja badawcza zajmująca się kwestiami zrównoważonego rozwoju środowiska, została wyznaczona na strategicznego partnera Ministerstwa Przemysłu w zakresie opracowywania koncepcji, wdrażania i działań następczych, a także wzmacniania podstaw współpracy w celu przyspieszenia przejście w kierunku bardziej włączającego i zrównoważonego zielonego przemysłu.

„WRI Indonezja jest gotowa wspierać zrównoważony rozwój i strzec zaangażowania Ministerstwa Przemysłu w zachęcanie do zielonej transformacji przemysłu w Indonezji poprzez zalecenia polityczne oraz przygotowanie danych i wytycznych opartych na badaniach. „Jesteśmy dumni, że możemy wspierać trwałość tej inicjatywy poprzez współpracę na rzecz wdrożenia AIGIS w nadchodzących latach i jesteśmy gotowi wspierać ją wiedzą techniczną, zasobami i najnowszymi badaniami w dziedzinie zielonego przemysłu” – powiedział Nirarta Samadhi jako dyrektor krajowy WRI Indonezja.

Następna strona

Minister Przemysłu wyjaśnił, że w ramach tego ekosystemu opracowana zostanie również opcja zielonego finansowania, a mianowicie Green Industry Service Company (GISCO), która będzie pomagać firmom w finansowaniu, projektowaniu i wdrażaniu zielonych technologii w firmach.

Następna strona



Zrodlo