Ziemia może tymczasowo zyskać kolejny księżyc, ponieważ mała asteroida może zacząć ją okrążać, twierdzi badanie

Ziemia może zyskać kolejny Księżyc, miniaturowy, z powodu rzadkiego zjawiska zwanego pułapką grawitacyjną. Carlos de la Fuente Marcos i Raúl de la Fuente Marcos, naukowcy z Universidad Complutense de Madrid, ogłosili intrygujące wydarzenie niebieskie. Mała asteroida, nazwana 2024 PT5, ma stać się tymczasowym mini-księżycem Ziemi na około dwa miesiące, począwszy od końca tego miesiąca. Ich odkrycia, opublikowane w Research Notes of the AAS, ujawniają, że Ziemia często przechwytuje asteroidy, choć na krótko. Oczekuje się, że ten nowy mini-księżyc wykona jedną orbitę wokół naszej planety, zanim kontynuuje swoją podróż przez Układ Słoneczny.

Szczegóły asteroidy

2024 PT5, mała asteroida o średnicy około 10 metrów, została po raz pierwszy wykryta w zeszłym miesiącu przez Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System. Pomimo początkowych obaw potwierdzono, że asteroida ta nie znajduje się na kursie kolizyjnym z Ziemią. badacze wykorzystał aktualne pomiary jego rozmiarów, prędkości i trajektorii, aby przewidzieć, że zbliży się na tyle do Ziemi, że na jakiś czas zostanie związany jej grawitacją.

Asteroida wykona jeden pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 53 dni, począwszy od końca tego miesiąca, a skończywszy mniej więcej w połowie listopada.

Pochodzenie i cechy charakterystyczne

Naukowcy oszacowali również pochodzenie asteroidy, sugerując, że prawdopodobnie pochodzi z pasa asteroid Arjuna. Pas ten jest znany z tego, że zawiera asteroidy o orbitach podobnych do ziemskiej. Analiza wskazuje, że 2024 PT5 nie jest kosmicznym śmieciem, ale raczej obiektem pochodzenia naturalnego, biorąc pod uwagę, że jego trajektoria przypomina trajektorię innych naturalnych ciał niebieskich.

Znaczenie odkrycia

Tymczasowe przechwycenie asteroidy 2024 PT5 oferuje cenne informacje na temat dynamiki małych asteroid i ich interakcji z grawitacją Ziemi. Historycznie Ziemia przechwytywała asteroidy w podobny sposób; na przykład asteroida krążyła wokół Ziemi przez około rok w 2006 r., a inna przez kilka lat, zanim odleciała w 2020 r.

To krótkie spotkanie z 2024 PT5 stwarza naukowcom wyjątkową okazję do zbadania tego typu oddziaływań i pogłębienia naszej wiedzy na temat zachowania asteroid w naszym Układzie Słonecznym.

Zrodlo