Zgromadzenie Ogólne ONZ przytłaczającą większością głosów wzywa do zakończenia okupacji izraelskiej

Organizacja międzynarodowa domaga się zakończenia nielegalnej obecności Izraela na terytoriach palestyńskich w ciągu 12 miesięcy.

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ZO ONZ) przyjęło zdecydowaną większością głosów rezolucję wzywającą Izrael do zakończenia nielegalnej okupacji terytoriów palestyńskich w ciągu roku. Palestyna uznała ten krok za „historyczny”.

Ten niezobowiązujący W środę ustawa została przyjęta stosunkiem głosów 124 do 12, przy wstrzymaniu się od głosu przez 43 kraje.

Zgromadzenie Ogólne ONZ zażądało, aby „Izrael niezwłocznie zakończył swoją bezprawną obecność na okupowanym terytorium palestyńskim, która stanowi bezprawny czyn o charakterze ciągłym, pociągający za sobą jego odpowiedzialność międzynarodową, i uczynił to nie później niż w ciągu 12 miesięcy”.

Wezwano także Izrael do wypłacenia Palestyńczykom odszkodowań za szkody poniesione w wyniku okupacji.

W głosowaniu poparto opinię doradczą Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) – najwyższego organu ONZ – który orzekł, że obecność Izraela na terytoriach palestyńskich jest bezprawna i musi się zakończyć.

Sąd orzekł w lipcu, że Izrael nadużywa swojego statusu państwa okupacyjnego, podkreślając, że izraelskie osiedla na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie są nielegalne.

Głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ odbywa się w trakcie niszczycielskiej wojny Izraela w Strefie Gazy, w której zginęło ponad 41 250 Palestyńczyków. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał orzeczenia nakazujące Izraelowi podjęcie kroków w celu zapobieżenia ludobójstwu w Strefie Gazy i umożliwienia odpowiedniej pomocy humanitarnej na tym terytorium.

Stany Zjednoczone, które twierdzą, że dążą do rozwiązania konfliktu w oparciu o koncepcję dwóch państw, dołączyły w środę do Izraela w sprzeciwie wobec rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ – podobnie jak Czechy, Węgry, Argentyna i kilka małych państw wyspiarskich Pacyfiku.

Rezolucję złożyła Palestyna – stałe państwo obserwatora przy ONZ.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przyjął rezolucję z zadowoleniem i wezwał kraje na całym świecie do podjęcia kroków mających na celu wywarcie presji na Izrael, aby ją zastosował.

„Międzynarodowy konsensus w sprawie tej rezolucji odnawia nadzieję naszego narodu palestyńskiego – który stoi w obliczu wszechstronnej agresji i ludobójstwa w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, w tym w Jerozolimie – na osiągnięcie swoich aspiracji do wolności i niepodległości oraz na utworzenie państwa palestyńskiego ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą” – powiedział Abbas.

Początki zawodu

Podczas wojny w 1967 roku Izrael zdobył Zachodni Brzeg, Gazę i Wschodnią Jerozolimę, a następnie w 1980 roku zaanektował całe święte miasto.

Prawo międzynarodowe zabrania nabywania ziemi siłą.

Izrael buduje również osiedla – będące obecnie domem dla setek tysięcy Izraelczyków – na Zachodnim Brzegu, łamiąc tym samym Czwartą Konwencję Genewską, która zakazuje władzom okupacyjnym przesiedlania „części własnej ludności cywilnej na terytorium przez nie okupowane”.

Większość społeczności międzynarodowej uważa okupację za nielegalną.

Jednak USA twierdzą, że Palestyńczycy i Izraelczycy powinni wynegocjować rozwiązanie tych problemów bez nacisków z zewnątrz – jest to standard, którego Waszyngton nie stosuje w przypadku innych konfliktów, w tym rosyjskiej okupacji części Ukrainy.

Kilku sojuszników USA – w tym Francja, Finlandia i Meksyk – głosowało za środową rezolucją. Zjednoczone Królestwo, Ukraina i Kanada wstrzymały się od głosu.

Grupa obrońców praw człowieka Kanadyjczycy na rzecz Sprawiedliwości i Pokoju na Bliskim Wschodzie potępiła wstrzymanie się od głosu, nazywając to „tchórzliwą odmową stanięcia w obronie prawa międzynarodowego i wolności Palestyny”.

„Wszystkie państwa mają obowiązek pomóc w jak najszybszym zakończeniu nielegalnej okupacji terytoriów palestyńskich przez Izrael, ale Kanada wstrzymała się od głosu” – poinformowała grupa w poście zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Zrodlo