Zełenski w USA przedstawi Bidenowi, Harris i Trumpowi najnowszy plan pokojowy

Prezydent Ukrainy rozpoczyna pełną wyzwań podróż od wizyty w fabryce broni w Pensylwanii.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął pełną wyzwań wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której przedstawi prezydentowi USA Joe Bidenowi oraz rywalom w wyborach Kamali Harris i Donaldowi Trumpowi plan Kijowa mający na celu zakończenie trwającej ponad dwa i pół roku wojny z inwazją wojsk rosyjskich.

Zełenski, który we wtorek i środę weźmie również udział w dorocznym spotkaniu Organizacji Narodów Zjednoczonych, wezwał sojuszników Ukrainy do pomocy w osiągnięciu „wspólnego zwycięstwa na rzecz prawdziwie sprawiedliwego pokoju”.

Oczekuje się, że przedstawi swoje propozycje pokojowe, które nazwał „planem zwycięstwa”, Bidenowi w czwartek, przed późniejszym spotkaniem z Harris, która jest wiceprezydentem. Jego biuro poinformowało, że spodziewa się spotkać z kandydatem Republikanów Trumpem w czwartek lub piątek, chociaż oficjalnie nie ogłoszono żadnej daty.

Prezydent Ukrainy przebywa w USA po intensywnych walkach, które trwały od lata: Moskwa postępuje naprzód na wschodzie Ukrainy, a Kijów okupuje obszary obwodu kurskiego w Rosji.

Zełenski bez zapowiedzi zatrzymał się pod niezwykle ścisłymi środkami bezpieczeństwa w fabryce amunicji w Pensylwanii, która produkuje 155-milimetrowe pociski artyleryjskie.

Pociski te są niezbędne dla wysiłków wojennych Ukrainy. Ukraina otrzymała już ich ponad 3 miliony od Stanów Zjednoczonych.

„Rozpocząłem swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych od wyrażenia wdzięczności wszystkim pracownikom zakładu” – napisał Zełenski w poście na X, dołączając zdjęcia, na których ściska dłonie pracowników fabryki.

„Właśnie w takich miejscach można naprawdę poczuć, że demokratyczny świat może zwyciężyć” – napisał.

Nie podano do publicznej wiadomości szczegółów najnowszych propozycji pokojowych Ukrainy.

Zełenski powiedział, że Biden będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który zobaczy plan „w całości” i że zostanie on następnie przedstawiony „wszystkim przywódcom naszych krajów partnerskich”.

Powiedział, że „cały plan” będzie gotowy „na początku listopada”.

Jak powiedział mediom w piątek, propozycje przewidują „szybkie i konkretne kroki ze strony naszych strategicznych partnerów”.

Jeden z tych kroków, jak powiedział, „wiązał się ze wzmocnieniem potencjału zbrojeniowego Ukrainy”, podczas gdy inny domagał się „jasnego miejsca dla Ukrainy w światowej architekturze bezpieczeństwa”.

Pociski kalibru 155 mm produkowane w zakładach w Scranton są wykorzystywane w haubicach, czyli dużych działach z długimi lufami, które mogą razić cele oddalone od 15 do 20 mil (24 do 32 km).

Zełenski naciskał również na USA i innych sojuszników, aby pozwolili mu używać dostarczanej przez Zachód broni dalekiego zasięgu do atakowania celów wojskowych położonych głęboko w Rosji.

Biden jak dotąd stawia opór, a Moskwa twierdzi, że taka autoryzacja byłaby równoznaczna z „wojną” krajów NATO z Rosją.

Wizyta Zełenskiego zbiega się również z przygotowaniami USA do przyznania Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 375 mln dolarów.

Dwóch amerykańskich urzędników poinformowało w zeszłym tygodniu agencję Reuters, że pakiet będzie zawierał łodzie patrolowe, dodatkową amunicję do mobilnych systemów rakietowych artylerii (HIMARS), a także amunicję artyleryjską kalibru 155 mm i 105 mm.

Zrodlo