Zarabiaj jako tłumacz języków obcych dzięki temu przewodnikowi krok po kroku

Tłumacze i interpretatorzy odgrywają kluczową rolę w ułatwianiu nawiązywania kontaktów osobom mówiącym różnymi językami.

Mimo że oba zawody działają bardzo podobnie, nie są one dokładnie takie same.

Według American Translators Association tłumacze pracują z tekstami pisanymi, natomiast tłumacze ustni posługują się językiem mówionym.

CHCESZ NAUCZYĆ SIĘ NOWEGO JĘZYKA? OTO WSKAZÓWKI, KTÓRE POMOGĄ CI SZYBKO OSIĄGNĄĆ BIEGŁOŚĆ

Jeśli chcesz zostać tłumaczem językowym, oto wszystko, co musisz wiedzieć.

  1. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać tłumaczem językowym?
  2. Gdzie zazwyczaj pracują tłumacze językowi?
  3. Jakie są obowiązki tłumacza językowego?

Tłumacze językowi odgrywają ważną rolę w łączeniu osób rozdzielonych barierą językową. (iStock)

1. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać tłumaczem językowym?

Aby zostać tłumaczem językowym, pierwszym wymaganiem, jakie musisz spełnić, jest biegła znajomość co najmniej dwóch języków. Chociaż jest to podstawowy wymóg dla tłumaczy językowych, wielu z nich zna więcej niż dwa języki.

Według amerykańskiego Biura Statystyki Pracy tłumacze językowi zazwyczaj muszą mieć tytuł licencjata.

Według źródła tłumacze specjalizują się głównie w językach obcych, biznesie i komunikacji.

Chociaż nie potrzebujesz żadnego oficjalnego certyfikatu, aby zostać tłumaczem języka, jest to kwalifikacja, która korzystne jest umieszczenie go w CV.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

Jeden z najbardziej uznawanych certyfikatów dla tłumaczy językowych można uzyskać za pośrednictwem American Translators Association.

Certyfikat jest obecnie dostępny w różnych kombinacjach językowych, w tym z angielskiego na arabski, z angielskiego na francuski, z angielskiego na japoński, z angielskiego na portugalski i z angielskiego na hiszpański.

Kobieta pracująca na laptopie

Wielu tłumaczy językowych pracuje w domu. Mogą również pracować w biurze firmy, która ich zatrudnia. Praca może być pracą na pełen etat, ale wielu tłumaczy językowych pracuje w niepełnym wymiarze godzin. (iStock)

2. Gdzie zazwyczaj pracują tłumacze językowi?

Jak wynika z danych serwisu Indeed, wielu tłumaczy językowych pracuje w domu, na zasadzie samozatrudnienia.

Według amerykańskiego Biura Statystyki Pracy, trzydzieści dwa procent tłumaczy pracowało z domu w 2023 r. Mogą również pracować w biurze firmy, w której są zatrudnieni, jeśli pracują w pełnym wymiarze godzin.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/lifestyle

Według American Translators Association przykłady tekstów, z którymi pracują tłumacze, obejmują dokumenty urzędowe, dokumenty prawne, książki, dokumentację techniczną, teksty marketingowe oraz napisy do filmów zagranicznych.

Z drugiej strony, środowisko pracy tłumaczy ustnych często różni się od środowiska pracy tłumaczy pisemnych.

Według źródła, najczęstszymi miejscami pracy tłumaczy są szpitale, sale sądowe, spotkania biznesowe, zgromadzenia międzynarodowe i szczyty polityczne.

3. Jakie są obowiązki tłumacza językowego?

Zakres obowiązków tłumacza językowego ogranicza się do tłumaczenia tekstu pisanego, słowo po słowie, z jednego języka na drugi.

Muszą również rozumieć wyrażenia, których nie da się dokładnie przetłumaczyć, aby właściwie przekazać ogólny sens wiadomości.

Słownik angielsko-hiszpański

Praca tłumacza językowego polega na tłumaczeniu tekstu pisanego z jednego języka na drugi, przy jednoczesnym zachowaniu tonu i stylu tekstu w całym tłumaczeniu. (iStock)

Według amerykańskiego Biura Statystyki Pracy odpowiadają oni za utrzymanie tonu i stylu oryginalnego tekstu.

Według źródła, wielu tłumaczy języków obcych z czasem tworzy także glosariusze, które pomagają im w doskonaleniu się w pracy.

Według amerykańskiego Biura Statystyki Pracy mediana stawki godzinowej tłumaczy ustnych i pisemnych w maju 2023 r. wynosiła 27,45 USD.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Choć tłumacze językowi mogą pracować w tej dziedzinie na pełen etat, dla wielu jest to również powszechne zajęcie na pół etatu lub praca na własny rachunek.

Zrodlo