Zapowiedź Festiwalu Filmowego w Nowym Jorku: 10 filmów, o których powinieneś wiedzieć

Dziś rozpoczyna się 62. Festiwal Filmowy w Nowym Jorku, podczas którego niektóre z najbardziej zapowiadanych filmów z poprzednich festiwali – takie jak Cannes, Wenecja, Telluride i TIFF – trafiają do Stanów Zjednoczonych, przed ich długo oczekiwaną premierą kinową. Przy tak wielu fascynujących funkcjach i spodenkach do rozważenia, oferta NYFF może być przytłaczająca. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem kina, czy po prostu szukasz przewagi w wyborze Oscarów, mamy coś dla Ciebie.

W tym roku NYFF zaprezentuje olśniewającą gamę komedii, dramatów i filmów dokumentalnych z całego świata. Zwróć uwagę na najnowsze funkcje Steve’a McQueena, Mike’a Leigha, Pabla Larraina, Pedro Almodovara i Luca Guadagnino, żeby wymienić tylko kilku. W ich filmach, od podnoszących na duchu po łamiące serce, występują takie gwiazdy jak Tilda Swinton, Julianne Moore, Zoe Saldaña, Marianne Jean-Baptiste, Angelina Jolie i Daniel Craig.

Co najbardziej chcesz zobaczyć? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Anora

Tego lata Anora zgarnął Złotą Palmę, główną nagrodę na słynnym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Ale nie pozwól, aby jego ekskluzywny rodowód pomylił najnowszą wersję Seana Bakera z jakimś nudnym dramatem artystycznym. Scenarzysta/reżyser odpowiedzialny za tak przejmujące, a jednocześnie niezwykle zabawne filmy jak MandarynkaProjekt Floryda, I Czerwona Rakieta zrobił to ponownie, dostarczając dramat, który jest żywy i żywy.


ZOBACZ TAKŻE:

Recenzja „Anory”: „Pretty Woman” Seana Bakera to triumf

Mikey Madison (Krzyk 5) występuje w roli Anory, prostytutki z Brooklynu, której romans z rosyjskim playboyem szybko kończy się weselem. Jednak fantazja o bogactwie i cudach wali się w gruzy, gdy kumple jej nowego teścia-oligarchy zaczynają walić w drzwi rezydencji. Może ci się wydawać, że wiesz, jak toczy się ta historia. Myliłbyś się.*

Występujący w rolach głównych: Mikey Madison, Mark Eydelshteyn, Yura Borisov, Karren Karagulian, Vache Tovmasyan i Aleksei Serebryakov

Ciężkie bombardowanie

Scenarzysta/reżyser Steve McQueen zachwycił krytyków mocnymi dramatami, takimi jak Wstyd, 12 lat niewolnika, wdowy, i jego antologia Mały topór. Teraz uznany brytyjski filmowiec skierował swój wzrok na II wojnę światową, tworząc dramat historyczny opowiadający o młodym chłopcu z Londynu, który wyrusza w poszukiwaniu przygód, ale zamiast tego trafia w sam środek blitzkriegu.

Pomiędzy znakomitą twórczością McQueena, znakomitą obsadą i poruszającym pierwszym zwiastunem Apple TV+, Ciężkie bombardowanie wygląda na gotowego, by nas powalić i podnieść.

Występujący w rolach głównych: Saoirse Ronan, Harris Dickinson, Benjamin Clementine, Kathy Burke i Elliot Heffernan

Brutalista

Aktor, który stał się reżyserem, Brady Corbet, w 2018 roku spolaryzował krytyków swoim śmiałym dramatem z gwiazdą popu Vox Lux, ale jego najnowszy film cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W recenzji Mashable Siddhant Adlakha pisze: „Brutalista to doniosły pean na cześć amerykańskiego snu, w całej jego sile i szaleństwie. Akcja Brady’ego Corbeta, rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, saga o imigrantach po II wojnie światowej, została – podobnie jak osiągnięcia architektoniczne jej bohatera – skonstruowana z niezwykłą starannością, w wyniku czego powstało dzieło charakteryzujące się wieloaspektową techniką i przenikliwym człowieczeństwem”.

Adrien Brody wciela się w László Tótha, żydowskiego architekta z Węgier, który przeżywa Holokaust i wraz z żoną Erzsébet (Felicity Jones) emigruje do Stanów Zjednoczonych. Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni 30 lat i jest odważnie ambitna i – według Siddhanta – „nowoczesnym amerykańskim arcydziełem”.

Występujący w rolach głównych: Adrien Brody, Felicity Jones, Joe Alwyn, Alessandro Nivola, Jonathan Hyde i Guy Pearce

Emilia Perez

Recenzja Pera Siddhanta Adlakhy z Cannes: „Opowieść o okrutnym szefie kartelu, który przechodzi operację potwierdzającą płeć, Emilia Perez stawia kobiety na pierwszym planie w gatunku gangsterskim, w którym tradycyjnie dowodzą mężczyźni. Zamiast jednak podważać wizualne i tonalne cechy charakterystyczne filmu, francuski filmowiec Jacques Audiard uzupełnia je wyzwalającym poczuciem ekspresji poprzez piosenkę i taniec”.

Zgadza się, musical gangsterski. Dzięki kuszącemu zwiastunowi nagrodzonego Nagrodą Jury w Cannes filmu mogliśmy poznać przedsmak tego, co przygotował dla nas Audiard. Nie możemy się jednak doczekać, aby zobaczyć, co w tym intrygującym filmie kryminalnym wniosą główne aktorki Zoe Saldaña, Karla Sofía Gascón, Selena Gomez i Adriana Paz, ponieważ cała czwórka wspólnie zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki w Cannes.*

Najlepsze historie, które można mashować

Występujący w rolach głównych: Zoe Saldaña, Karla Sofía Gascón, Selena Gomez, Adriana Paz i Édgar Ramírez

Trudne prawdy

Angielski pisarz/reżyser Mike Leigh spotyka się ponownie Sekrety i kłamstwa gwiazda Marianne Jean-Baptiste w nowym dramacie społecznym o mizantropie prowadzącym wojnę na przedmieściach. Jean-Baptiste występuje w roli Pansy, bardzo zirytowanej żony i matki, zawsze gotowej do tyrady. Czy ponowne spotkanie z radosną siostrą Chantal (Michele Austin) może zmienić sytuację Pansy?

W recenzji Mashable Siddhant Adlakha pisze: „Trudne prawdy staje się skomplikowanym serialem dla ludzkości w jej najbardziej gorzkim i bolesnym wydaniu, w którym bohaterowie są zmuszeni zwrócić się do wewnątrz i przynajmniej rozpoznać (jeśli nie introspekcję i poprawę) swoich najgorszych stron. Poprzez długie, nieprzerwane zbliżenia i sceny rodzinnych interakcji, w których subtelnie buduje się napięcie, surowy naturalizm Leigh powoli i gwałtownie wysuwa się na pierwszy plan dzięki znakomitej aktorce u szczytu jej mocy i u szczytu jej wrażliwości. Scena po scenie powoli rozdziera zbroję Pansy, aż zostają tylko ścięgna, krew i kości, wystawiając ją na widok świata z całym jego okrucieństwem, dobrocią i obojętnością. Oglądanie tego jest wstrząsające, ale od Jean-Baptiste nie można oderwać wzroku”.

Występujący w rolach głównych: Marianne Jean-Baptiste, David Webber, Tuwaine Barrett, Michele Austin, Ani Nelson i Sophia Brown

Maria

Angelina Jolie w roli Marii Callas "Maria,"

Angelina Jolie jako Maria Callas w filmie „Maria”
Źródło: NYFF

Chilijski reżyser Pablo Larraín reżyserował już tak zapierające dech w piersiach odważne filmy biograficzne, jak m.in Spencera I Jackiektóry oferował świeże spojrzenie na życie księżnej Diany i Pierwszej Damy Jacqueline Kennedy. Tym razem współpracował z Angeliną Jolie, aby ponownie przyjrzeć się ostatnim dniom legendy opery Marii Callas. Larrain i scenarzysta Steven Knight wspólnie tworzą to, co krytyk Mashable Siddhant Adlakha nazwał „platformą do stworzenia prawdopodobnie najbardziej złożonego przedstawienia [Jolie’s] znakomitą karierę.”

Z jego recenzji: „Joli nie jest tylko sławną aktorką, ale prawdopodobnie jedną z najsłynniejszych osób na świecie połowy XXI wieku, osiągnęła poziom światowej sławy, o którym niewielu może nawet marzyć… W niedawnym wydaniu prasowym dla magazynu Jolie miała premierę filmu na Festiwalu Filmowym w Wenecji zapytał o tym, w jakim stopniu w swoim występie odniosła się do życia osobistego, choć nie chciała zdradzać szczegółów. Jednak biorąc pod uwagę stopień, w jakim umieszcza na ekranie swoją najbardziej bezbronną osobę Mariajasne, że nie musi. Wszystko, co ma do powiedzenia na ten temat, zawarte jest w czterech rogach kadru.”

Występujący w rolach głównych: Angelina Jolie, Alba Rohrwacher, Valeria Golino i Kodi Smit-McPhee

Chłopcy z niklu

Film premierowy NYFF powstał w reżyserii nagrodzonego Oscarem dokumentalisty RaMella Rossa (Hale Country dziś rano, dziś wieczorem), który w ramach obiecującej adaptacji nagrodzonej nagrodą Pulitzera powieści Colsona Whiteheada przechodzi do pełnometrażowego filmu narracyjnego.

Ethan Herisse i Brandon Wilson wcielają się w Elwooda i Turnera, dwójkę czarnych nastolatków, którzy zostają przyjaciółmi pod okiem ponurego poprawczaka na Florydzie za czasów Jima Crowa. Po światowej premierze w Telluride Chłopcy z niklu wywołał duży szum, a niektórzy krytycy uznali go za „arcydzieło”, jak zacytowano w zwiastunie powyżej. Wydaje się, że będzie to jeden z głównych pretendentów do nagród w tym roku.

Występujący w rolach głównych: Ethan Herisse, Brandon Wilson, Aunjanue Ellis-Taylor, Hamish Linklater i Daveed Diggs

Chodniki

Reklama jeszcze z "Chodniki."


Źródło: NYFF

Od Alexa Rossa Perry’ego, reżysera Jej zapach I Słuchaj Filipie, przedstawia dziwny i czarujący dokument o kalifornijskim zespole znanym jako Pavement.

W recenzji Mashable Siddhant Adlakha pisze: „Każdy zespół ma swoich największych fanów. Pavement, grupa Slacker/alt rock z lat 90., to prawdopodobnie największa i najważniejsza grupa muzyczna, jaka istnieje, ktośale od pierwszych klatek Alexa Rossa Perry’ego Chodniki pomniejsza wielkość tego pomysłu, sarkastycznie wyolbrzymiając rangę zespołu w tekście otwierającym. W epoce muzycznej obfitości biografii to na wpół ironiczne, postmodernistyczne podejście – które obejmuje po części dramat Perry’ego, po części dokument, a po części kpinamentary — może być dokładnie to, co zalecił lekarz.

Występujący w rolach głównych: Stephena Malkmusa, Scotta Kannberga, Joe Keery’ego, Jasona Schwartzmana, Freda Hechingera, Nata Wolffa, Tima Heideckera i Logana Millera

Queer

Drew Starkey i Daniel Craig zbliżają się do siebie "Queer."


Źródło: NYFF

Reżyser Luca Guadagnino zadziwił krytyków i publiczność swoimi charakterystycznymi romansami, począwszy od dramatu gejowskiego Zadzwoń do mnie po imieniu Do opowieść o kanibalach o dorastaniu Kości i wszystko i thriller o trójkącie miłosnym Pretendentzy. Teraz ponownie współpracuje z Pretendentzy pisarz Justin Kuritzkes na potrzeby tej adaptacji powieści amerykańskiego autora Williama S. Burroughsa z 1985 roku.*

Queer W roli głównej Daniel Craig wciela się w amerykańskiego emigranta przemierzającego gejowskie bary powojennego Meksyku w poszukiwaniu wrażeń – a może i siebie. Tam spędzi czas z przyjaciółmi (Jason Schwartzman i Drew Droege), znajdzie nowego, młodego kochanka (Drew Starkey) i rzuci się w wir alkoholu i narkotyków w chaotycznej pogoni za miłością. Wymagająca adaptacja, znakomita obsada i uznany film twórcy Queer trzeba zobaczyć.

W rolach głównych: Daniel Craig, Drew Starkey, Drew Droege, Lesley Manville i Jason Schwartzman

Pokój obok

Przekraczający granice hiszpański filmowiec Pedro Almodóvar stworzył dla nas takie cudowne filmy jak Wszystko o mojej mamie, skórze, w której żyję, porozmawiaj z nią, I ostatnio queerowy westernowy film krótkometrażowy Dziwny sposób życia. Teraz pracuje nad swoim pierwszym anglojęzycznym filmem pełnometrażowym z obsadą, która wywołuje u nas krzyki ekscytacji.*

Na podstawie uznanej powieści Sigrid Nunez Przez co przechodzisz, Pokój obok W rolach głównych Tilda Swinton i Julianne Moore wcielają się w dwie długoletnie przyjaciółki, które muszą zmierzyć się z trudnym ostatnim rozdziałem. Ingrid (Moore) to pisarka, która znajduje inspirację w swoim życiu. Martha (Swinton) jest dziennikarką wojenną cierpiącą na nieuleczalną chorobę, która sprawia, że ​​jej śmierć jest nieuchronna. Zanim wyjedzie, chciałaby spędzić trochę czasu w uroczym rekolekcjach ze swoją drogą przyjaciółką, a potem chce wyjechać na własnych warunkach. Co to oznacza dla Marty i Ingrid? Będziesz musiał wejść Pokój obok dowiedzieć się.

Występujący w rolach głównych: Tilda Swinton, Julianne Moore, John Turturro i Alessandro Nivola

Festiwal Filmowy w Nowym Jorku odbędzie się w dniach 27 września – 14 października.



Zrodlo