Zagraniczne media twierdzą, że Indonezja musi przeprowadzić reformy gospodarcze, jeśli chce stać się krajem rozwiniętym

Sobota, 28 września 2024 – 15:53 ​​WIB

Dżakarta, VIVA – Zagraniczne media podkreślają wzrost gospodarczy Indonezji, której udało się odnotować PKB przekraczający średnią światową. Samo to nie wystarczy, aby Indonezja znalazła się w gronie krajów rozwiniętych i oceniła wagę przeprowadzenia szerzej zakrojonych reform gospodarczych.

Przeczytaj także:

DJP twierdzi, że wkład społeczności klasy średniej w wpływy podatkowe wynosi tylko 1 procent

Indonezja odnotowała roczny produkt krajowy brutto (PKB) na poziomie 5 procent, podczas gdy średnia światowa wynosi zaledwie 2 procent. Rozwój gospodarki Indonezji, która w rzeczywistości jest krajem rozwijającym się, wydaje się być historią sukcesu w Azji.

Media ze Stanów Zjednoczonych CNBC napisały, że wzrost PKB Indonezji nie był w stanie w znaczący sposób przyczynić się do zdobycia tytułu kraju o wysokich dochodach. Ambicja ta obejmuje wizję urzeczywistnienia Złotej Indonezji w 2045 r., co zbiega się z jej 100. rocznicą.

Przeczytaj także:

Podatek podstawowy zostanie wprowadzony w grudniu 2024 r., docelowy wskaźnik podatkowy ma osiągnąć 12 procent

W tej setnej rocznicy Indonezja pragnie zmienić ten kraj, tak aby posiadał wykwalifikowaną siłę roboczą o wysokich zarobkach, co, jak mamy nadzieję, zmniejszy poziom ubóstwa. Taki pogląd wyraził Minister Finansów (Menkeu) Sri Mulyani Indrawati w sprawie skupienia się na inwestowaniu w zasoby ludzkie (HR).

Wzrost gospodarczy (ilustracja)

Przeczytaj także:

Klasa średnia zdegradowana, wiceminister finansów Thomas: Zostaje głównym PR rządu Prabowa

„My (Indonezja) musimy więcej inwestować w zasoby ludzkie” – stwierdził minister Sri Mulyani cytowany przez CNBC w piątek (27 września 2024 r.).

Ustalenia MFW są zbieżne z ustaleniami ministra finansów. Instytut z siedzibą w Waszyngtonie stwierdził, że osiągnięcie statusu kraju o wysokich dochodach będzie wymagało szeroko zakrojonych i trwałych reform strukturalnych w gospodarce. Krok ten pozwala także na utrzymanie zbudowanej stabilności gospodarczej.

Uważa się, że reformy podatkowe i reformy rynku pracy, które ułatwiają przedsiębiorstwom rekrutację i zwalnianie pracowników ze strategicznych części inżynierii gospodarczej Indonezji, mają pozytywny wpływ.

„To przydatny krok we właściwym kierunku” – powiedział Gareth Leather, starszy ekonomista w Capital Economics.

Ponadto Minister Finansów Sri Mulyani ma nadzieję, że reformy gospodarcze pozwolą również uniknąć wpadnięcia Indonezji w „pułapkę średniego dochodu”, czyli sytuację, w której rozwój gospodarczy ulega stagnacji z powodu spadających dochodów klasy średniej, w związku z czym nie może ona stać się klasą o wysokim dochodzie. kraj dochodowy.

„Wiele wysiłków rządu, w tym nasz budżet fiskalny, przeznacza się w dużej mierze na edukację, opiekę zdrowotną i sieci bezpieczeństwa socjalnego” – powiedział.

Leather jest dość optymistyczny, że Indonezja będzie w stanie stać się krajem o wysokich dochodach, mimo że nigdy nie będzie taka jak Chiny. Z zapisem, że gospodarka tego kraju przez następną dekadę rosła konsekwentnie na poziomie 5-6 proc.

Tymczasem Indrawati pozostaje ostrożna, ponieważ nadal pozostaje wiele do zrobienia, mimo że udało jej się osiągnąć kilka celów. Jest to zgodne z oceną Leathera.

„Indonezja wciąż popełnia kilka błędów. „Infrastruktura nie jest dobra i panuje korupcja, ale wszystko zmierza we właściwym kierunku” – dodał Leather.

W sierpniowym raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) nakreślono cel pod przewodnictwem prezydenta Joko Widodo, jakim jest zwiększenie PKB. Należą do nich programy na niższym szczeblu łańcucha dostaw, budowanie wykwalifikowanej siły roboczej umożliwiającej konkurowanie w erze cyfrowej oraz przyspieszenie rozwoju infrastruktury i przebudowy instytucjonalnej.

Prezydent-elekt Prabowo Subianto, który objął urząd w październiku, obiecał kontynuację ambicji prezydenta Jokowi, by uczynić Indonezję krajem o wysokim dochodzie. W tym przeprowadzanie reform gospodarczych.

Następna strona

Uważa się, że reformy podatkowe i reformy rynku pracy, które ułatwiają przedsiębiorstwom rekrutację i zwalnianie pracowników ze strategicznych części inżynierii gospodarczej Indonezji, mają pozytywny wpływ.

Następna strona



Zrodlo