Zachód mógłby wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy – premier Polski

Premier Polski Donald Tusk powiedział w piątek, że rządy krajów zachodnich omawiają plany wzmocnienia wsparcia obrony powietrznej Ukrainy, podała stacja TVP.

Wypowiedzi te nawiązują do spotkania Tuska z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, który przybył do Warszawy w czwartek, aby omówić kwestię wspólnego wsparcia dla Ukrainy po wizycie w Kijowie dzień wcześniej.

„W interesie Polski i naszego bezpieczeństwa kluczowe jest, aby Ukraina była jak najlepiej wyposażona w czasie wojny i mogła skutecznie bronić ukraińskiej przestrzeni powietrznej, ponieważ chroni to również naszą przestrzeń powietrzną” Tusk powiedział reporterom.

Polski premier dodał, że odbył na ten temat długą rozmowę z Blinkenem i że pozostaje również w regularnym kontakcie z wieloma światowymi przywódcami.

„Solidarność Zachodu w tej sprawie jest coraz bardziej imponująca i możemy oczekiwać intensywniejszego wsparcia dla Ukrainy ze strony naszych sojuszników i całego świata zachodniego” stwierdził Tusk.

Podczas czwartkowego spotkania z Blinkenem minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski powiedział, że Ukrainie należy zezwolić na wystrzeliwanie rakiet dostarczonych przez Zachód w głąb Rosji.

„Jestem zdania, że ​​Ukraina ma prawo używać zachodniej broni, aby zapobiec [Russian] zbrodnie wojenne” Sikorski oświadczył na wspólnym spotkaniu prasowym.

„Powinniśmy kontynuować dostarczanie zaawansowanych systemów obrony powietrznej (na Ukrainę) i znieść ograniczenia dotyczące stosowania broni dalekiego zasięgu” powiedział.




Kijów od dawna namawia swoich zachodnich zwolenników, aby pozwolili na dalekosiężne ataki na terytorium Rosji, twierdząc, że niemożność atakowania celów położonych głęboko w Rosji przy użyciu zachodniej broni uniemożliwia mu postęp na polu bitwy.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli pewne ograniczenia na użycie swojej broni, oświadczając, że nie chcą bezpośrednio angażować się w konflikt z Rosją. Jednocześnie poinformowano, że przeznaczyli na uzbrojenie Ukrainy kwotę 200 miliardów dolarów.

Niektóre zachodnie media podały, że ograniczenia mogą zostać zniesione w tym tygodniu, gdy Blinken i brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy przebywali w Kijowie.

Moskwa wielokrotnie oświadczała, że ​​żadna ilość zagranicznej broni nie jest w stanie zmienić wyniku konfliktu na korzyść Ukrainy, podkreślając, że takie dostawy jedynie przedłużają działania wojenne i skutkują większą liczbą ofiar i zniszczeń.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział wcześniej, że pozwolenie Ukrainie na wykorzystanie broni dostarczonej przez Zachód do atakowania celów położonych głęboko w Rosji sprawi, że kraje te zostaną bezpośrednio zaangażowane w konflikt, co będzie miało tragiczne konsekwencje.

Zrodlo