Wyniki wyborów w Austrii: Zwycięstwo skrajnie prawicowej FPO, co dalej?

Po niedzielnych wyborach parlamentarnych w Austrii zwyciężyła skrajnie prawicowa Partia Wolności (FPO).

Oto, co będzie dalej.

Jakie były wyniki wyborów w Austrii?

Według prognozy opartej na liczbie prawie wszystkich głosów przeprowadzonej przez ankietera Foresight dla austriackiego nadawcy publicznego ORF:

  • FPO zdobyła 28,8 proc. głosów.
  • Drugie miejsce zajmuje konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (OVP) z 26,3 proc. głosów. OVP była w koalicji rządzącej z Partią Zielonych.
  • Centrolewicowi Socjaldemokraci (SPO) zdobyli 21,1 proc. głosów.

Czego potrzebuje FPO do utworzenia rządu?

Choć FPO zdobyła najwięcej głosów, nie zdobyła przewagi na tyle dużej, aby rządzić samodzielnie.

Aby utworzyć rząd, partia potrzebuje minimum 92 ze 183 mandatów w parlamencie, a to właśnie tej liczbie brakuje FPO Herberta Kickla.

Zatem FPO „może utworzyć rząd tylko wtedy, gdy wejdzie w koalicję z co najmniej jedną inną partią” – powiedziała Al Jazeerze Dorit Geva, profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Czy OVP utworzy rząd koalicyjny z FPO?

Większość partii w Austrii odmówiła połączenia rąk z FPO. Z drugiej strony OVP odpowiedziała bardziej szczegółowo na pytanie, czy mogłaby poprzeć FPO w rządzie.

Podczas kampanii wyborczej lider OVP i kanclerz Austrii Karl Nehammer powiedział, że partia nie poprze FPO, jeśli skrajnie prawicowa partia będzie nalegać, aby jej lider, Herbert Kickl, został kanclerzem.

Jednak Nehammer nigdy nie odmówił zawarcia koalicji z FPO, stwierdził Geva, dodając, że istnieje „rozsądna szansa”, że obie partie mogłyby zostać partnerami koalicyjnymi, choć prawdopodobnie bez Kickla na czele rządu.

„Bardziej prawdopodobny scenariusz to koalicja FPO i OVP; kanclerz OVP; oraz przy przekazaniu FPO kluczowych stanowisk ministerialnych” – powiedział Geva.

Porównała to, co dzieje się obecnie w Austrii, z tym, co wydarzyło się podczas wyborów w Holandii w listopadzie 2023 r. Holenderskie partie centroprawicowe zgodziły się na wejście po wyborach koalicji ze skrajnie prawicową Partią Wolności (PVV) Geerta Wildersa, ale pod warunkiem, że Wilders nie zostałby premierem.

Partie holenderskie osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego sześć miesięcy później, w maju 2024 r., po tym, jak Wilders niechętnie zgodził się na ten warunek.

Jeśli OVP nie utworzy koalicji z FPO, a zamiast tego utworzy koalicję z SPO, spotka się z ostrymi reakcjami za nieprzestrzeganie wyników wyborów, powiedziała Katalin Miklossy, wykładowca studiów europejskich na Uniwersytecie Helsińskim.

Koalicja OVP-SPO „nie przetrwa, a potem w Austrii dojdzie do czegoś w rodzaju przedterminowych wyborów, a wtedy FPO wygra dłużej” – Miklossy powiedział Al Jazeerze.

„Myślę, że teraz być może rozsądniej będzie wpuścić ich do rządu”.

Obie partie prawicowe, FPO i OVP, w pewnym stopniu pokrywają się ideologicznie, zwłaszcza jeśli chodzi o chęć zaostrzenia przepisów imigracyjnych. Obie strony opowiadają się także za obniżkami podatków. Różnią się jednak innymi kwestiami.

Miklossy powiedziała, że ​​spodziewa się złagodzenia FPO i ewentualnej utraty poparcia w rządzie koalicyjnym. „Zmiękną, bo potrzebują pewnego rodzaju kompromisu z partią koalicyjną”.

Jakie jest stanowisko FPO w kluczowych kwestiach?

  • Imigracja: FPO w swoim manifeście stwierdza, że ​​chce deportować imigrantów, którzy nielegalnie przedostali się do Austrii. Chce także ograniczyć liczbę zezwoleń na azyl, przyjmując mniej migrantów do kraju. Ponadto chce zapobiec sytuacji, w której azyl stał się drogą do uzyskania obywatelstwa austriackiego, nadać mu charakter tymczasowy i zmusić uchodźców do powrotu do kraju pochodzenia, gdy uzna się to za bezpieczne. Chce, aby świadczenia socjalne były zarezerwowane dla rodowitych Austriaków. Odrzuca pakt Unii Europejskiej w sprawie imigracji, który wzywa do posiadania wspólnego systemu azylowego na szczeblu UE. OVP, z którą FPO być może będzie musiała nawiązać współpracę, również domagała się zaostrzenia przepisów wobec imigrantów.
  • Wojna rosyjsko-ukraińska: FPO od dawna krytycznie odnosi się do UE. Sprzeciwia się sankcjom wobec Rosji i wysyłaniu dalszej pomocy na Ukrainę. Opowiada się za neutralnością Austrii wobec wojny i chce w dalszym ciągu korzystać z dostaw rosyjskiego gazu, aby uniknąć podwyżek cen. Jednak obecna koalicja OVP-Zieloni próbowała odsunąć kraj od korzystania z rosyjskiej energii — w lipcu Austria pozyskiwała 83 procent importowanego gazu z Rosji. W ramach OVP Austria również poparła sankcje nałożone na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę. OVP, w przeciwieństwie do FPO, również wspiera UE. Eurosceptycyzm FPO i jej stanowisko wobec Rosji mogą okazać się poważnymi problemami dla każdego sojuszu z OVP.
  • Zdrowie: Dla austriackich wyborców zdrowie było kwestią priorytetową. FPO jest stanowczo przeciwna szczepionkom. Kickl opisał szczepionki przeciwko Covid-19 jako „eksperyment inżynierii genetycznej”. W rzeczywistości prawnik Kickla w 2021 r. zwrócił się do sądu o wydanie nakazu sądowego przeciwko strategowi PR, który wzmocnił pogłoskę, że Kickl został zaszczepiony przeciwko Covid-19 – czemu zaprzeczył lider FPO. Szczepionki to kolejny obszar, w którym FPO i OVP nie zgadzają się. Pod rządami OVP Austria oferuje bezpłatne szczepionki przeciwko Covid-19, a w 2022 r. na krótko stała się pierwszym krajem europejskim, który wprowadził obowiązek szczepień, zanim po protestach wycofał się z tego dyktatu.

Czy FPO była już w rządzie?

Utworzona w 1956 r. FPO jest jedną z najstarszych działających partii skrajnie prawicowych w Europie i dwukrotnie sprawowała rządy.

W wyborach powszechnych w 1999 r. FPO zwyciężyła, zdobywając 27% głosów i weszła do rządu koalicyjnego z OVP. Jorg Haider, ówczesny lider FPO, nie był kanclerzem podczas rządów koalicyjnych w latach 2000–2005. Kanclerzem został natomiast Wolfgang Schussel z OVP.

W wyborach do parlamentu w 2017 roku FPO zdobyła 26 proc. głosów i ponownie weszła do rządu koalicyjnego z OVP. Koalicja rozpadła się w 2019 r. po skandalu pod nazwą Ibiza-gate, kiedy to ukryta kamera z 2017 r. pokazała, jak dwóch przywódców FPO oferuje kobiecie kontrakty rządowe na hiszpańskiej wyspie Ibiza. Ustalono, że kobieta jest córką rosyjskiego biznesmena.

Czy zwycięstwo FPO jest częścią szerszego wzrostu skrajnej prawicy w Europie?

Zwycięstwo FPO jest jednym z wielu ostatnich zwycięstw skrajnej prawicy w Europie.

Niemiecka skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wygrała wybory stanowe w Turyngii na początku tego miesiąca i zajęła drugie miejsce w kraju związkowym Saksonia. Po raz pierwszy od II wojny światowej partia skrajnie prawicowa wygrała wybory stanowe w Niemczech.

Geva wyjaśniła, że ​​chociaż Austria jest małym krajem, nie tak centralnym dla projektu UE jak Francja, Niemcy czy Włochy, „od dawna funkcjonuje jako pomost między Europą Zachodnią a Europą Środkowo-Wschodnią”.

Dodała, że ​​sukces FPO w Austrii „posłuży do dalszej legitymizacji wizji Viktora Orbana dotyczącej przyszłości Europy, która oznacza ograniczenie władzy Brukseli, sekurytyzację europejskich granic przed migracją i z pewnością jest złą wiadomością dla Ukrainy”.

Orban jest premierem Węgier od 2010 roku i szefem prawicowo-populistycznej partii Fidesz w kraju. Orbána krytykowano za nieliberalizm i autorytaryzm. Również bliski prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi Orban nie popiera zwycięstwa Ukrainy.

Zrodlo