Włoch Davide Formolo z Movistar został zdyskwalifikowany z Tour of Luxembourg za sposób jazdy na rowerze

Belgijski kolarz Mauri Vansevenant z zespołu Soudal Quick-Step został nowym liderem Tour of Luxembourg po zwycięstwie na trzecim etapie i odebraniu koszulki Holenderowi Mathieu van der Poelowi.

25-letni Belg miał 18 sekund przewagi nad Włochem Davide Formolo (Movistar Team) oraz w 41. do Mathieu van der Poela z Alpecin-Deceuninck, który przybył z grupą dwunastu biegaczy, wśród których był Hiszpan Juan Ayuso (ZEA), na 201,3-kilometrową trasę rozpoczynającą się w Rosport i kończącą się w Diekirch.

Vansevenant zwyciężył ponownie 583 dni po swoim ostatnim zwycięstwie, na piątym etapie Tour of Oman 15 lutego 2023 roku.

Po zastosowaniu premii Belg prowadzi w klasyfikacji generalnej, mając 23 sekundy przewagi nad Formolo i 34 sekundy przed van der Poelem. Ayuso, zajmujący trzynaste miejsce, jest pierwszym Hiszpanem w klasyfikacji.

Wszystko to się jednak zmieniło po tym, jak Włoch Formolo został ukarany karą za sposób, w jaki jeździ na rowerze, co potwierdził Movistar.