Wielka Brytania wzywa sojuszników do wykazania się „odwagą” w popieraniu Kijowa

Minister spraw zagranicznych argumentował, że kraje NATO muszą zwiększyć pomoc dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Lammy wezwał członków NATO do demonstracji „odwaga i flaki” w swoim poparciu dla Ukrainy, w wyraźnym wezwaniu do zniesienia ograniczeń na wykorzystanie broni dostarczanej przez Zachód do ataków na terytorium Rosji.

Kijów otrzymał rakiety Storm Shadow i ATACMS od Wielkiej Brytanii i USA, może ich używać tylko na terytoriach, które Kijów uważa za swoje, takich jak Krym i Donbas. Przywódca Ukrainy Władimir Zełenski naciskał na pozwolenie na użycie rakiet do ataków dalekiego zasięgu na uznane przez społeczność międzynarodową terytorium Rosji. Moskwa ostrzegła, że ​​taki ruch zamieni kraje NATO w bezpośrednich uczestników konfliktu i obiecała odpowiednią odpowiedź.

Na początku tego miesiąca Lammy i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer udali się do USA i odbyli „szeroko zakrojona dyskusja na temat strategii” z prezydentem Joe Bidenem, ale nie udało się osiągnąć porozumienia.

Podczas gdy Wielka Brytania opowiada się za zniesieniem ograniczeń dotyczących sposobu, w jaki Ukraina może używać zachodniej broni, Waszyngton jak dotąd wstrzymuje się z decyzją, twierdząc, że Kijów musi wyraźnie określić swoje cele bojowe.




W przemówieniu wygłoszonym na imprezie towarzyszącej konferencji Partii Pracy w Liverpoolu w niedzielę Lammy przyznał, że istnieje „bardzo aktualna dyskusja pomiędzy sojusznikami” o tym, jak zwiększyć wsparcie dla Kijowa w konflikcie z Rosją.

„To krytyczny moment dla odwagi, cierpliwości i wytrwałości sojuszników, którzy stoją po stronie Ukrainy” powiedział, najwyraźniej nawiązując do wahania Bidena.

Podczas głównej konferencji, która odbyła się później tego samego dnia, powtórzył niezachwiane poparcie Wielkiej Brytanii dla Kijowa, mówiąc, że rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do zapewnienia 3 miliardów funtów (3,99 miliarda dolarów) pomocy wojskowej rocznie „tak długo, jak będzie trzeba”.

Na początku tego miesiąca prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Ukraina nie będzie w stanie obsługiwać systemów dalekiego zasięgu bez wykorzystania informacji wywiadowczych z satelitów NATO i zaangażowania „Personel wojskowy NATO” i że taki rozwój wydarzeń zmieniłby istotę konfliktu. Dodał, że Moskwa „podejmować właściwe decyzje w oparciu o stojące przed nami zagrożenia”.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo