Wiadomości ze świata Prezydent Ukrainy Zełenski odwiedza fabrykę amunicji w Pensylwanii i dziękuje pracownikom

Scranton, 23 września (AP) Prezydent Ukrainy Zełenski odwiedził w niedzielę pod ścisłą ochroną fabrykę amunicji w Pensylwanii, która produkuje jedną z najważniejszych amunicji w jego kraju do zwalczania rosyjskich sił lądowych.

Jego wizyta w fabryce amunicji armii w Scranton rozpoczęła pracowity tydzień w Stanach Zjednoczonych, którego celem było wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy podczas wojny.

Przeczytaj także | Premier Modi przemawia do indyjskiej diaspory w Nowym Jorku: Premier Narendra Modi powiedział podczas swojego przemówienia w USA, że „indyjskie Namaste stało się międzynarodowe i z lokalnego stało się globalne” (obejrzyj wideo).

We wtorek i środę wygłosi przemówienie na dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, a następnie w czwartek uda się do Waszyngtonu na rozmowy z prezydentem Joe Bidenem i wiceprezydent Kamalą Harris.

Gdy w niedzielne popołudnie duża kawalkada Zełenskiego udała się do fabryki amunicji, w pobliżu zebrał się niewielki kontyngent zwolenników z ukraińskimi flagami, aby wyrazić swoje uznanie dla jego wizyty robotnikom.

Przeczytaj także | „AI oznacza dla mnie ducha amerykańsko-indyjskiego”: premier Narendra Modi przemawia do indyjskiej diaspory w Nowym Jorku (obejrzyj wideo)

Teren wokół fabryki amunicji był od rana odgrodzony kordonem, przy kilku blokadach drogowych stały miejskie śmieciarki, a przy kilku blokad dróg uczestniczyła liczna policja miejska, okręgowa i stanowa, w tym żołnierze konni.

Fabryka w Scranton jest jednym z niewielu zakładów produkujących armaty 155 mm w kraju i w ciągu ostatniego roku zwiększyła swoją produkcję.

Pociski kal. 155 mm są używane w systemach haubic, które są dużymi działami z długimi lufami i mogą strzelać pod różnymi kątami. Haubice mogą razić cele znajdujące się w odległości od 24 do 32 kilometrów i są cenione przez siły lądowe za usuwanie celów wroga poza zasięg obrony.

Ukraina otrzymała już z USA ponad 3 miliony pocisków 155 mm.

„Niestety potrzebujemy takiej rośliny, ale jest tutaj i ma chronić świat” – powiedziała Vera Koval Crewson, Amerykanka ukraińskiego pochodzenia w pierwszym pokoleniu, która była wśród tych, którzy powitali konwój Zełenskiego. – I mocno to czuję.

Powiedział, że wielu rodziców jego znajomych pracowało w fabryce amunicji, a wizytę Zełenskiego nazwał „cudowną rzeczą”.

Larissa Salak, lat 60, której rodzice również wyemigrowali z Ukrainy, również powiedziała, że ​​jest wdzięczna pracownikom za wizytę Zełenskiego. Powiedział, że zasmuca go fakt, że finansowanie obronności Ukrainy podzieliło Amerykanów i że nawet niektórzy z jego przyjaciół sprzeciwiają się temu wsparciu, twierdząc, że zamiast tego pieniądze należy wydać na pomoc Amerykanom.

„Ale nie rozumieją, że te pieniądze nie trafiają bezpośrednio na Ukrainę” – powiedział Salak. „To trafi do amerykańskich firm produkujących amunicję, tak jak tutaj. Zatem te pieniądze trafiają także do amerykańskich pracowników. Wielu ludzi tego nie rozumie”.

Ponieważ wojna trwa już trzeci rok, Zełenski żąda, aby Stany Zjednoczone pozwoliły im na użycie systemów rakietowych większego zasięgu do ostrzeliwania głębiej Rosji.

Jak dotąd nie przekonał Pentagonu ani Białego Domu do zniesienia tych ograniczeń. Ministerstwo Obrony podkreśliło, że Ukraina może już uderzyć w Moskwę dronami ukraińskiej produkcji i nie ma pewności co do strategicznych konsekwencji ewentualnego uderzenia rakiety wyprodukowanej w USA w stolicę Rosji.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że Rosja znajdzie się w „wojnie” ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami z NATO, jeśli pozwolą Ukrainie na użycie broni dalekiego zasięgu.

W pewnym momencie wojny Ukraina strzelała od 6 do 8 000 pocisków kal. 155 mm dziennie. Tempo to zaczęło wyczerpywać rezerwy USA i wzbudziło obawy, że obecne poziomy mogą nie wystarczyć do zaspokojenia potrzeb wojskowych USA w przypadku wybuchu kolejnej wojny konwencjonalnej, takiej jak potencjalny konflikt o Tajwan.

W odpowiedzi Stany Zjednoczone zainwestowały w ponowne uruchomienie linii produkcyjnych i obecnie produkują ponad 40 000 nabojów kal. 155 mm miesięcznie, a plany mają osiągnąć 100 000 nabojów miesięcznie.

Naboje kal. 155 mm to tylko jedna z wielu amunicji, rakiet, obrony przeciwlotniczej i zaawansowanych systemów uzbrojenia, które Stany Zjednoczone zaoferowały Ukrainie – począwszy od amunicji do broni strzeleckiej po zaawansowane myśliwce F-16. Stany Zjednoczone były największym darczyńcą na rzecz Ukrainy, przekazując ponad 56 miliardów dolarów ze 106 miliardów dolarów zebranych przez NATO i kraje partnerskie na pomoc w jej obronie.

Chociaż Ukraina nie jest członkiem NATO, zaangażowanie wielu krajów europejskich w jej obronę jest konieczne, aby powstrzymać Putina od dalszej agresji militarnej, która mogłaby zagrozić sąsiednim członkom NATO i doprowadzić do większego konfliktu. (AP)

(To jest nieedytowana, automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)



Zrodlo