Vidit Gujrathi błyszczy złotem na Olimpiadzie Szachowej: Jak poświęcenie matki utorowało mu drogę do sukcesu

Złoty medal Olimpiady Szachowej, którą zdobył Vidit Gujrathi, jest wynikiem poświęcenia jego rodziny. Jego matka zmieniła karierę, aby wesprzeć jego marzenia o szachach.

Wreszcie, po 45 edycjach Olimpiady Szachowej, Indie zdobyły złoto w turnieju. Co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym, to fakt, że Indie zdobyły podwójne złoto, zarówno w kategorii open, jak i kobiet. Podczas gdy młodzi gracze, tacy jak R. Praggnanandhaa, Arjun Erigaisi i G. Gukesh grali z wielką agresją, 29-letni Vidit Gujrathi wykorzystał swoje doświadczenie, aby wygrać 5 rund i zremisować 4, pozostając niepokonanym. Dowiedzmy się więcej o Vidit Gujrathi.

Wczesne życie i wsparcie rodziny

Vidit Gujrathi urodził się w Nashik jako syn Santosha Gujrathi i Nikity Santosh Gujrathi. Od najmłodszych lat Vidit pobierał naukę gry w szachy wraz z podstawowym wykształceniem w Fravashi Academy. Jego rodzice ponieśli znaczne poświęcenia, aby wspierać jego pasję do szachów. Zarówno Santosh, jak i Nikita byli praktykującymi lekarzami w Nashik i zaciągnęli pożyczki, aby sfinansować swoją klinikę, coaching Vidita i wydatki na podróże na turnieje szachowe.

Ofiary rodzicielskie i zmiana kariery

Łączenie obowiązków rodzinnych i zawodowych stało się dla Nikity coraz większym wyzwaniem. Aby lepiej wspierać karierę Vidita, podjęła trudną decyzję o priorytetowym traktowaniu rodziny ponad praktykę medyczną, przechodząc ze swojej roli ginekologa na konsultantkę ds. urody. Ta zmiana pozwoliła jej bardziej skupić się na rozwijającej się karierze szachowej Vidita, jednocześnie wspierając potrzeby finansowe rodziny. Para ma również córkę, Vedikę.

Wczesne sukcesy w szachach

Droga Vidita do szachowej sławy rozpoczęła się wcześnie. W 2006 roku zdobył tytuł Mistrza FIDE, zajmując drugie miejsce w Azjatyckich Mistrzostwach Młodzieży w kategorii U12. Dwa lata później zapisał się w historii jako pierwszy Hindus, który wygrał Mistrzostwa Świata Juniorów w kategorii Open U14. Sukces Vidita trwał w 2009 roku, kiedy to zajął pierwsze miejsce w kategorii U16 Mistrzostw Świata Juniorów, zajmując drugie miejsce za SP Sethuramanem. W styczniu 2010 roku osiągnął ranking 2500, co było jego pierwszym ważnym krokiem w kierunku zostania Arcymistrzem. Na Mistrzostwach Świata Juniorów w Chennai w następnym roku Vidit osiągnął swoją pierwszą normę Arcymistrza.

Zostanie arcymistrzem

Dążenie Vidita do tytułu arcymistrza postępowało systematycznie. W 2011 r. na turnieju Nagpur International Open zdobył 8 punktów na 11, zaledwie jeden punkt za Ziaurem Rahmanem. Niedługo potem zdobył drugą normę arcymistrza, a w wieku 18 lat w 2012 r. w trakcie turnieju szachowego Rose Valley Kolkata Open Grandmasters’ Chess Tournament zdobył trzecią pozycję.

Vidit nadal błyszczał na arenie międzynarodowej. W styczniu 2014 r. Vidit przekroczył znaczącą granicę 2600 punktów, umacniając swoją pozycję jednego z najlepszych indyjskich talentów szachowych, a reszta to już historia.