Uważaj na swoje słowa w mediach społecznościowych, AGF ostrzega Nigeryjczyków

Prokurator generalny Federacji (AGF) i minister sprawiedliwości Lateef Fagbemi przestrzegł Nigeryjczyków przed zamieszczaniem w mediach społecznościowych komentarzy pełnych nienawiści i wywołujących podziały, gdyż mogą one zaszkodzić jedności kraju.

Fagbemi stwierdził to w środę podczas przemówienia na szczycie mediów społecznościowych w Abudży zorganizowanym przez Red Carpet.

AGF reprezentował na wydarzeniu jego rzecznik prasowy, Kamardeen Ogundele.

Przemawiając na temat „Wykorzystania mocy mediów społecznościowych na rzecz rozwoju kraju”, AGF zauważyła, że ​​media społecznościowe to potężne narzędzie, które może stworzyć lub zniszczyć kraj, ponieważ są uniwersalną przestrzenią o niemierzalnym zasięgu.

Radził obywatelom, aby nie nadużywali wolności słowa zagwarantowanej im w konstytucji, i wzywał ich, aby zawsze z niej korzystali, promując jedność i wzrost gospodarczy.

Ostrzegł przed ograniczaniem wizerunku kraju w internecie i wezwał wszystkich Nigeryjczyków do wykazania się odpowiedzialnym obywatelstwem, bez względu na ideologie i przynależność partyjną.

„Tak jak mówią, że media społecznościowe nie śpią ani nie drzemią, musimy uważać na słowa! Zważ je, zanim je wypowiesz. Bo raz wypowiedziane, nie może być odzyskane.

„Żadna osoba nie powinna wykorzystywać swojej wolności słowa w mediach społecznościowych do naruszania praw innej osoby, ponieważ staje się to coraz bardziej powszechne.

„Musimy również uważać na to, co mówimy o naszym kraju. Różnice polityczne nie powinny nas zmuszać do demarketingu naszego kraju na arenie międzynarodowej. Tylko niepatriotyczni obywatele lub przywódcy zdecydują się na to.

„Ci, którzy źle wypowiadają się o swoim kraju, aby rozwiązać różnice polityczne, nigdy nie powinni mieć okazji przewodzić temu samemu krajowi na żadnym etapie.

„Ten rząd wykazał się odpowiedzialnym przywództwem, zezwalając na wolność słowa i będzie to nadal czynił.

„Wszystkie zalety mediów społecznościowych niosą ze sobą również wyzwania i ograniczenia, takie jak wykluczenie cyfrowe i nierówności, dezinformacja, zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa oraz obawy dotyczące prywatności.

„Aby pokonać te wyzwania, rządy, społeczeństwo obywatelskie i interesariusze sektora prywatnego muszą ze sobą współpracować, aby stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi kraju opartemu na mediach społecznościowych. Wszyscy muszą być zaangażowani w wysiłki na rzecz przekształcenia Nigerii w większy naród wolny od kłótni” – powiedział Fagbemi.

Rząd Nigerii podejmował już wcześniej próby uregulowania przestrzeni mediów społecznościowych. 8 lutego 2024 r. szef sztabu prezydenta Femi Gbajabiamila wezwał do uregulowania mediów społecznościowych.

Dążenie Gbajabiamili do uregulowania mediów społecznościowych nie jest pierwszym. W październiku 2023 r. Zgromadzenie Narodowe otrzymało od National Broadcasting Commission (Repeal and Enactment) Bill 2023, który zawiera przepisy regulujące media społecznościowe w Nigerii.

Ponadto administracja byłego prezydenta Muhammadu Buhariego zablokowała platformę X, wcześniej znaną jako Twitter, na siedem miesięcy, od czerwca 2021 r. do stycznia 2022 r., po proteście #Endsars, co wywołało negatywną reakcję Nigeryjczyków, którzy uznali to za tłumienie wolności słowa.

W 2019 r. administracja Buhari podjęła podobną próbę wprowadzenia ustawy o ochronie przed fałszem i manipulacją w Internecie oraz innymi powiązanymi kwestiami, ale spotkała się ona ze sprzeciwem ze strony Nigeryjczyków.

Zrodlo