Ustalono pary play-off WNBA, a Atlanta Dream zdobywa ostatnie miejsce: Jak działa format rozgrywek posezonowych?

NOWY JORK — Dopiero ostatniego dnia sezonu WNBA 2024 udało się rozstrzygnąć drabinkę play-off, ale w czwartek wieczorem Atlanta Dream zdobyła ósme i ostatnie miejsce w fazie posezonowej, pokonując New York Liberty 78-67.

Atlanta weszła w wieczór, potrzebując zwycięstwa, aby zapewnić sobie drugie z rzędu miejsce w play-offach. Podczas gdy Nowy Jork zapewnił sobie pierwsze miejsce we wtorek wieczorem, Liberty nadal grało regularną rotacją przez całą pierwszą połowę i rozpoczęło trzecią kwartę z czterema swoimi stałymi starterami wciąż w akcji.

Dream center Tina Charles zakończyła zwycięstwo z 10 punktami i 10 zbiórkami, ustanawiając nowe rekordy kariery WNBA w zbiórkach i double-double w grze. Przekroczyła rekord Sylvii Fowles 4006 zbiórek w nieco ponad trzy minuty w pierwszej kwarcie i rekord Fowles 193 double-double w połowie trzeciej kwarty. Charles, numer 1 w drafcie WNBA 2010 przez Connecticut Sun, jest jedyną zawodniczką w historii WNBA, która zanotowała ponad 4000 zbiórek i 7000 punktów w karierze.

Skrzydłowy Rhyne Howard i napastniczka Naz Hillmon poprowadzili drużynę Atlanty, zdobywając po 13 punktów.

Po zwycięstwie Dream nie będzie musiał daleko iść. W niedzielę ponownie zmierzą się z Nowym Jorkiem, aby rozpocząć fazę posezonową.

„Oczywiście, że spakowałam się na tydzień” – powiedziała przed meczem trenerka drużyny Atlanta, Tanisha Wright.

Czwartkowa noc miała potencjał na odrobinę szaleństwa. Washington Mystics mogli zapewnić sobie miejsce w play-offach dzięki zwycięstwu, porażce Dream i zwycięstwu Chicago Sky. Tymczasem Sky zdobyliby ostatnie miejsce w play-offach, gdyby wygrali, a Atlanta i Washington przegrali. Atlanta zapewniłaby sobie miejsce nawet po przegranej, z powodu porażki Chicago.

Mystics, grając przed nowym rekordem wszech czasów WNBA, 20 711 fanów, pokonali Indiana Fever w czwartek, 92-91. Indiana już zapewniła sobie 6. miejsce i grała z każdym ze swoich pięciu starterów przez 20 minut lub mniej. Connecticut Sun pokonało Chicago Sky, 87-54, eliminując Chicago z rywalizacji posezonowej i zapewniając sobie 3. miejsce. W wyniku zwycięstwa Connecticut, Las Vegas Aces zostało zapewnione 4. miejsce.

Mecze play-off

Oto mecze posezonowe i godziny rozpoczęcia w niedzielę.

Wolność (1) kontra Marzenie (8) — 13:00 czasu wschodniego
Lynx (2) kontra Mercury (7) — 17:00 czasu wschodniego
Niedziela (3) kontra Gorączka (6) – 15:00 czasu wschodniego
Asy (4) kontra Storm (5) 22:00 czasu wschodniego

Jaki jest format rozgrywek play-off w WNBA?

Po sezonie 2021 WNBA zmieniła format rozgrywek play-off, aby pozbyć się gier w systemie pucharowym i wolnych miejsc w półfinałach dla dwóch najlepszych drużyn. W nowym formacie osiem najlepszych drużyn z sezonu regularnego, niezależnie od konferencji, kwalifikuje się do rozgrywek posezonowych, a wszystkie osiem bierze udział w serii do trzech zwycięstw w pierwszej rundzie. Pierwsze dwa mecze serii odbędą się na boisku domowym drużyny z wyższym rozstawieniem, a drużyna z niższym rozstawieniem zorganizuje mecz 3, jeśli będzie to konieczne. Żadna drużyna z niższym rozstawieniem nie pokonała wcześniej drużyny z wyższym rozstawieniem w nowym formacie serii.

Zwycięzcy poszczególnych serii pierwszej rundy awansują w drabince do półfinałów, gdzie pozostałe cztery drużyny wezmą udział w serii best-of-five. Półfinały rozpoczną się 29 września.

Zwycięzcy tych serii awansują następnie do finałów WNBA, które również będą serią do pięciu zwycięstw. Finały WNBA rozpoczną się 10 października, a potencjalny mecz 5 zostanie zaplanowany na 20 października.

Jaką historię można zapisać w fazie posezonowej?

Oto, o co toczy się gra w play-offach:

• Aces chcą zostać pierwszą drużyną, która wygra trzy mistrzostwa z rzędu od czasów Houston Comets, którzy zdobyli cztery tytuły z rzędu w latach 1997-2000.
  • Zawodniczki Liberty mają nadzieję na zdobycie pierwszego mistrzostwa w historii klubu, po tym jak pięć razy przegrały finały WNBA, w tym w zeszłym sezonie.
  • The Sun wchodzą do play-offów z najdłuższą aktywną passą, sięgającą 2017 r. Napastniczka DeWanna Bonner rozegrała 80 meczów posezonowych i potrzebuje tylko trzech występów, aby ustanowić nowy rekord występów w postseason w karierze. Ma wyprzedzić Rebekkah Brunson (81) i Lindsay Whalen (82).
  • Zawodniczka zespołu Mercury, Diana Taurasi, jest już najlepszą strzelczynią WNBA w fazie posezonowej (1455 punktów), ale może poprawić swoje CV w tym, co może być jej ostatnim występem w fazie posezonowej.
  • Obrońca Liberty Courtney Vandersloot ustanowi nowy rekord asyst w karierze w postseason z trzema kolejnymi asystami. Sue Bird obecnie dzierży rekord (362).
  • Zawodniczka drużyny Fever Caitlin Clark zadebiutuje w rozgrywkach posezonowych po tym, jak poprowadziła Indianę do powrotu do fazy play-off po raz pierwszy od 2016 roku.
  • Lynx i Storm przystępują do fazy play-off mając na koncie najwięcej mistrzostw wśród aktywnych drużyn WNBA – po cztery.

(Zdjęcie: Erica Denhoff / Icon Sportswire via Getty Images)