USA zakończą operację przeciwko ISIL w Iraku, ale nie jest jasne, czy wojska pozostaną

Urzędnicy amerykańscy nie dają jasności co do przyszłości amerykańskiej obecności wojskowej w Iraku w okresie „przejściowym”.

Stany Zjednoczone i Irak oświadczyły, że koalicja pod przywództwem USA do walki z ISIL (ISIS) w tym kraju zakończy się do końca 2025 r., pozostawiły jednak drzwi otwarte dla przedłużonej obecności wojskowej.

We wspólnym oświadczeniu z piątku nie określono przyszłości wojsk amerykańskich w Iraku, a urzędnicy podkreślili, że posunięcie to stanowi bardziej „przejście” niż „wycofanie się”.

Wyższy urzędnik administracji prezydenta USA Joe Bidena, który poinformował reporterów, powiedział, że likwidacja będzie składać się z dwóch etapów.

Pierwsza faza – która ma zakończyć się we wrześniu 2025 r. – obejmie „zakończenie obecności sił koalicyjnych w niektórych lokalizacjach w Iraku zgodnie z ustaleniami obu stron” – powiedział urzędnik.

W drugiej fazie Stany Zjednoczone będą nadal działać w Iraku w pewnym charakterze „przynajmniej do” 2026 r., aby wspierać trwające wysiłki koalicji przeciwko ISIS w Syrii.

Stosunki obronne USA–Irak przesunęłyby się wówczas z koalicji na „rozszerzone dwustronne stosunki USA–Irak w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział urzędnik. Odmówili powiedzenia, czy ta zmiana będzie oznaczać pełne wycofanie wojsk amerykańskich.

„W tej chwili nie jesteśmy w stanie spekulować ani omawiać, dokąd to wszystko zmierza” – powiedział urzędnik.

Stany Zjednoczone początkowo dokonały inwazji na Irak w 2003 r. w ramach tak zwanej globalnej „wojny z terroryzmem” po atakach z 11 września 2001 r., przy czym do 2007 r. rozlokowano maksymalnie 170 000 żołnierzy.

Waszyngton wycofał większość sił amerykańskich z Iraku do 2011 roku.

Jednak administracja prezydenta USA Baracka Obamy ponownie przerzuciła siły do ​​tego kraju w 2014 r., gdy ISIL zajął duże połacie Iraku i Syrii.

Chociaż ISIL nadal istnieje, ugrupowanie to utraciło kontrolę nad ostatnimi fragmentami terytorium w Iraku w 2017 r. i w Syrii w 2019 r.

Następnie w 2021 r. administracja Bidena zakończyła, jak to określiła, amerykańską „misję bojową” w Iraku, a około 2500 żołnierzy amerykańskich w kraju przeszło do „roli doradczej”.

Rozmowy na temat dalszej likwidacji oddziałów rozpoczęły się w styczniu i obejmowały irackiego premiera Mohammeda Shia al-Sudaniego, a także najwyższych rangą urzędników zarówno irackich sił zbrojnych, jak i koalicji pod przywództwem USA.

Ciągła obecność wojsk amerykańskich w Iraku jest polityczną solą w oku Sudanu, któremu od dawna sprzeciwiają się wpływowe części rządu.

Bazy, w których przebywają żołnierze amerykańscy, od lat są atakowane przez bojówki sprzymierzone z Iranem.

Ataki te nasiliły się w pierwszych miesiącach wojny Izraela w Gazie, która rozpoczęła się w październiku 2023 r., ale od tego czasu ich częstotliwość spadła.

Zrodlo