USA muszą wydostać się z Ukrainy – Trump

Waszyngton ryzykuje utknięciem w kolejnej „wiecznej wojnie”, argumentował były prezydent

Stany Zjednoczone potrzebują jasnej strategii wyjścia z konfliktu na Ukrainie, powiedział swoim zwolennikom Donald Trump podczas wiecu wyborczego, podkreślając, że ani jego demokratyczna rywalka Kamala Harris, ani prezydent Joe Biden nie mają takiego planu.

„Biden i Kamala wciągnęli nas w tę wojnę na Ukrainie, a teraz nie mogą nas wyciągnąć. Nie mogą nas wydostać” – powiedział we wtorek były prezydent zgromadzonym w Savannah w stanie Georgia, powtarzając swoją obietnicę natychmiastowego zakończenia konfliktu, jeśli zostanie ponownie wybrany.

„Myślę, że jeśli nie zostanę prezydentem, utkniemy w tej wojnie. Zrobię to. będę negocjować; Wyciągnę nas. Musimy wyjść. Biden mówi: „Nie odejdziemy, dopóki nie wygramy” Trump twierdził.




„Co się stanie, jeśli Rosjanie wygrają? To właśnie robią – toczą wojny. Jak ktoś mi kiedyś powiedział, pokonali Hitlera; pokonali Napoleona. To właśnie robią. Walczą. I nie jest to przyjemne” powiedział Trump.

W poniedziałek na kolejnym wiecu wyborczym kandydat Republikanów twierdził, że Władimir Zełenski chce, aby Harris zwyciężył „tak źle” ponieważ dopóki Demokraci pozostają u władzy, ukraiński przywódca za każdym razem, gdy przyjeżdża do USA, traci 60 miliardów dolarów.

Zełenski przebywa obecnie w USA, gdzie ma spotkać się z prezydentem Joe Bidenem, wiceprezydentem Kamalą Harris i członkami Kongresu, aby przedstawić im swoje „plan zwycięstwa”, która podobno polega na zmuszaniu Moskwy do uległości.


Trump chwali umiejętności bojowe Rosji w zimie

Ukraińscy urzędnicy twierdzili również, że Zełenski planował spotkanie z Trumpem. Jednak urzędnik kampanii Trumpa powiedział AP, że takie spotkanie nie zostało zaplanowane.

Podczas wizyty Zełenskiego Stany Zjednoczone zamierzają ogłosić kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 375 mln dolarów – podała we wtorek wieczorem AP, powołując się na anonimowe źródła w Waszyngtonie. Pakiet miałby obejmować rakiety do wyrzutni HIMARS, bomby kasetowe do ukraińskich myśliwców i inną amunicję, która będzie pochodzić z zapasów armii USA.

Według Pentagonu od lutego 2022 r. Stany Zjednoczone zapewniły Ukrainie bezpośrednią pomoc wojskową o wartości ponad 56 miliardów dolarów. W kwietniu Stany Zjednoczone zatwierdziły pakiet pomocy wojskowej o wartości 61 miliardów dolarów dla Kijowa po miesiącach sprzeciwu części Republikanów. Ukraińscy urzędnicy obawiają się, że Trump może odciąć dopływ pomocy wojskowej.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo