UNGA79: Wiceprezydent Shettima przybywa do Nowego Jorku

Wiceprezydent Kashim Shettima przybył do Nowego Jorku, aby reprezentować Nigerię na 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ZO ONZ).

Shettima, stojący na czele nigeryjskiej delegacji w imieniu prezydenta Boli Ahmeda Tinubu, przybył w poniedziałek przez międzynarodowe lotnisko im. Johna F. Kennedy’ego.

Po przybyciu wiceprezydenta powitała delegacja, w skład której wchodzili: minister spraw zagranicznych, ambasador Yusuf M. Tuggar, minister komunikacji, innowacji i gospodarki cyfrowej, dr Bosun Tijani oraz dyrektor generalny Narodowej Agencji Rozwoju Technologii Informatycznych (NITDA), Kashifu Inuwa.

Powitali go także nigeryjscy dyplomaci i urzędnicy ONZ.

Tydzień wysokiego szczebla 79. Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zaplanowany na 24–28 września, skupi się na temacie „Nie pozostawiać nikogo w tyle: Wspólne działanie na rzecz pokoju, zrównoważonego rozwoju i godności ludzkiej dla obecnych i przyszłych pokoleń”.

Shettima wygłosi oświadczenie narodowe Nigerii i weźmie udział w różnych spotkaniach na wysokim szczeblu w trakcie sesji.

Wśród najważniejszych wydarzeń 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ znajdzie się Szczyt Przyszłości, który odbędzie się w dniach 22–23 września. Jego celem będzie rozwiązanie luk w globalnym zarządzaniu, jakie ujawniły ostatnie globalne wyzwania.

Podpisany zostanie również wynegocjowany Pakt na rzecz Przyszłości, którego celem jest wzmocnienie współpracy międzynarodowej i dostosowanie się do bieżących globalnych problemów.

Inne wydarzenia w tym tygodniu to m.in. Moment SDG 24 września oraz spotkania na wysokim szczeblu na temat wzrostu poziomu mórz, oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i rozbrojenia jądrowego w kolejnych dniach.

Tłem dla 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ są pilne globalne wyzwania, takie jak zmiana klimatu, ubóstwo, nierówności, konflikty i kryzysy zdrowotne.

Zgodnie z tradycją, debatę generalną rozpocznie Brazylia, a następnie Stany Zjednoczone jako państwo-gospodarz ONZ.

Kolejność zabierania głosu przez pozostałe 191 państw członkowskich zostanie ustalona na podstawie m.in. równowagi geograficznej, poziomu reprezentacji i preferencji poszczególnych państw.

Zrodlo