UE pożyczy Ukrainie 39 mld dolarów na odbudowę sieci energetycznej zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków

Szefowa Komisji Europejskiej obiecała wsparcie podczas wizyty w Kijowie, a środki finansowe zostaną przeznaczone na wzmocnienie gospodarki Ukrainy.

Unia Europejska zobowiązała się pożyczyć Ukrainie kwotę do 35 miliardów euro (39 miliardów dolarów) w ramach planu Grupy Siedmiu (G7), którego celem jest pozyskanie 50 miliardów dolarów z zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych.

Pożyczka, ogłoszona w piątek w Kijowie przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Urszulę von der Leyen, pomoże Ukrainie naprawić zniszczoną przez wojnę sieć energetyczną i zwiększyć jej zdolność grzewczą w obliczu zbliżającej się zimy.

„Sam zdecydujesz, jak najlepiej wykorzystać swoje fundusze” – powiedziała von der Leyen prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, który stwierdził, że jego priorytetami są odbudowa sieci energetycznej, budowa większej liczby schronów przeciwbombowych, modernizacja szkół i zakup większej ilości broni.

W czerwcu przywódcy państw G7 – Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – zgodzili się sfinansować pożyczkę w wysokości 50 mld USD dla Ukrainy z przyszłych zysków z zamrożonych aktywów rosyjskich. UE również uczestniczy we wszystkich dyskusjach G7.

„Nieustanne ataki Rosji oznaczają, że Ukraina potrzebuje stałego wsparcia UE” – napisała von der Leyen na X, ogłaszając pożyczkę, nazywając ją „kolejnym ważnym wkładem UE w odbudowę Ukrainy”.

Powiedziała wcześniej, że Europa udzieli Ukrainie wsparcia w wielu kwestiach, w tym w zakresie przygotowań do zimy i obrony, podczas jej ósmej wizyty w Kijowie.

Od czasu rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji w 2022 r. zniszczeniu uległa około połowa infrastruktury energetycznej Ukrainy, a okresowe przerwy w dostawie prądu sprawiają, że w niektórych częściach wschodniej części kraju panuje ciemność trwająca cztery godziny.

Zima na Ukrainie trwa od końca października do marca, a styczeń i luty to najtrudniejsze miesiące. Europa ma nadzieję pomóc dostarczyć około 25 procent z 17 gigawatów (GW) mocy, której kraj prawdopodobnie będzie potrzebował tej zimy.

Rosja zniszczyła około 9 GW ukraińskiej infrastruktury energetycznej, co zdaniem von der Leyen odpowiada stratom energii elektrycznej na Łotwie, Litwie i w Estonii.

Jednym z celów pomocy UE jest zachęcenie ludzi do pozostania na Ukrainie.

Od początku wojny w lutym 2022 r. uciekło około czterech milionów ludzi, często do Polski i innych sąsiednich krajów.

Wizyta von der Leyen w tym kraju następuje po lecie intensywnych walk, podczas których wojska moskiewskie parły naprzód na wschodzie, a Kijów utrzymywał kontrolę nad dużymi obszarami Obwodu Kurskiego.

Podczas gdy Ukraina próbuje zwiększyć dostawy wojskowe, aby utrzymać dynamikę, włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani ogłosił w czwartek, że jego kraj wyśle ​​nowy system przeciwrakietowy Samp-T „w celu ochrony szpitali, szkół i uniwersytetów”, podkreślając jednocześnie, że „obrona Ukrainy nie oznacza wywołania wojny światowej”.

Rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa powiedziała w piątek, że Zachód powinien zaprzestać dostarczania broni Ukrainie i sponsorowania „działalności terrorystycznej”, jeśli chce pokazać, że poważnie podchodzi do kwestii zakończenia wojny.

Zełenski powtórzył w tym tygodniu, że Ukraina zakończyła przygotowywanie „planu zwycięstwa”, który zamierza omówić z prezydentem Joe Bidenem podczas jego nadchodzących wizyt w USA.

Zrodlo