Twórcy Tornado Cash postawieni przed sądem w związku z rolą platformy w praniu pieniędzy o wartości ponad 1 miliarda dolarów

Założyciele Tornado Cash, platformy do mieszania kryptowalut, Roman Storm i Roman Semenov, staną przed sądem po tym, jak amerykański sąd odrzucił wniosek o oddalenie zarzutów postawionych założycielom platformy przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Wydarzenie to następuje rok po ogłoszeniu przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych aktu oskarżenia przeciwko dwóm założycielom Tornado Cash.

Władze amerykańskie wyraziły opinię, że Storm i Roman to dwie z trzech osób, które stworzyły i promowały Tornado Cash, platformę powiązaną z praniem ponad 1 miliarda dolarów od czasu jej powstania.

Platforma jest ważnym narzędziem dla popularnych, złych aktorów w branży, nawet tak znanych, jak Grupa Lazarus.

Tornado Cash to popularny zdecentralizowany protokół kryptowaluty, który łączy wiele aktywów w celu ukrycia ścieżki transakcji aktywów. Ta funkcja jest bardzo przydatna dla złych aktorów, którzy nie chcą, aby śledzony był ich ślad transakcji.

Roman Storm, jeden z założycieli platformy, złożył wniosek w odpowiedzi na stawiane mu zarzuty, powołując się m.in. na naruszenie jego praw wynikających z Pierwszej Poprawki do Konstytucji.

26 września amerykańska sędzia Katherin Polk Failla z południowego dystryktu Nowego Jorku odrzuciła wniosek złożony przez Romana Storma, co oznacza, że ​​deweloper ma rozpocząć pełnowymiarowy proces.

Sędzia argumentował, że twierdzenie Storma we wniosku, jakoby jego projekt był wyrazem jego wolności słowa, jest niewykonalne, biorąc pod uwagę, że „Zdolność funkcjonalna kodeksu i przemówienia nie została uwzględniona w Ustawie o prawach pierwszej poprawki”. Doszła do wniosku, że sprawa podniesiona przez zespół prawny Storm ma charakter faktyczny i powinna zostać rozpatrzona w sądzie.

Sprawa przeciwko Tornado Cash

Tornado Cash, protokół miksera kryptowalut, został oskarżony przez odpowiednie władze o bycie platformą stworzoną do nielegalnych działań w branży. Kilku oszustów wykorzystało platformę do prania skradzionych aktywów, przez co ich odzyskanie było prawie niemożliwe.

Oszuści tacy jak WazirX, który zrabował 230 milionów dolarów z największej indyjskiej giełdy, wykorzystali platformę do prania skradzionych aktywów, a kilka raportów ujawnia, że ​​częstymi klientami jest również osławiona grupa Lazarus.

Te działania złych aktorów doprowadziły do ​​postawienia zarzutów założycielom platformy.

Co warto wiedzieć

  • 2 grudnia w Nowym Jorku proces jednego ze współzałożycieli Romana Storma ma się rozpocząć. Roanowi Stormowi i Semenovowi postawiono zarzuty po jednym spisku mającym na celu pranie pieniędzy, prowadzenie niezarejestrowanej firmy zajmującej się przekazem pieniędzy i naruszenie międzynarodowej ustawy o uprawnieniach nadzwyczajnych w gospodarce.
  • Roman Semenow przebywa obecnie na wolności, a jego miejsce pobytu nie jest w tej chwili znane.

Zrodlo