Trump twierdzi, że „nie zmienił” zdania po spotkaniu Zełenskiego

Donald Trump oświadczył, że wykorzysta swoje „dobre stosunki” zarówno z Kijowem, jak i Moskwą, aby rozwiązać konflikt na Ukrainie

Były prezydent USA Donald Trump oświadczył, że tak „dużo się nauczyłem” podczas piątkowego spotkania z przywódcą Ukrainy Władimirem Zełenskim, ale nie zmienił on swojego poglądu, że konflikt należy rozwiązać na drodze „uczciwy układ”.

Trump i Zełenski spotkali się w posiadłości byłego prezydenta Trump Tower w Nowym Jorku po tym, jak na początku tygodnia Zełenski został ostro skrytykowany przez Republikanów za pozory prowadzenia kampanii na rzecz prezydenckiej przeciwniczki Trumpa, wiceprezydent Kamali Harris. W czwartek na wiecu w Karolinie Północnej Trump oskarżył Zełenskiego „robiąc małe, paskudne oszczerstwa” wobec niego, określając ukraińskiego przywódcę jako „człowiek, który nie chce zawierać transakcji”.

W krótkim oświadczeniu dla reporterów przed spotkaniem Trump pochwalił się, że ma „bardzo dobry związek” obiecując to zarówno Zełenski, jak i prezydent Rosji Władimir Putin “Dostawać [the Ukraine conflict] rozwiązany bardzo szybko” jeśli wygra listopadowe wybory.

Trump, który pojawił się później obok Zełenskiego, powiedział: „Wiele się nauczyłem, ale myślę, że nie zmieniłem się z punktu widzenia tego, że oboje chcemy, aby to się skończyło i oboje chcemy, aby zawarto uczciwą umowę”.




Zapytany, jak by to osiągnął, Trump odpowiedział, że tak „Za wcześnie, aby to powiedzieć”.

„Mam własne pomysły i jestem pewien, że prezydent na pewno ma swoje” – dodał. dodał.

Trump wielokrotnie zapewniał, że do konfliktu w ogóle by nie doszło, gdyby został prezydentem w 2022 r., i podkreślał, że mógłby zmusić Zełenskiego i Putina do znalezienia rozwiązania dyplomatycznego „w ciągu 24 godzin” bycia wybranym.

Zełenski powiedział też, że zależy mu na szybkim rozwiązaniu konfliktu, ale wykluczył dokonanie tego w drodze negocjacji. Na początku tygodnia przedstawił prezydentowi USA Joe Bidenowi tak zwany „plan zwycięstwa”, który jego zdaniem stanowi plan działania prowadzący do militarnego pokonania Rosji.

Choć dokument nie został upubliczniony, składa się z czterech punktów – kontynuacji najazdu Kijowa na Kursk, gwarancji bezpieczeństwa na wzór NATO od Zachodu dla Ukrainy, dostawy bardziej zaawansowanej broni oraz międzynarodowej pomocy finansowej dla kraju – twierdzi. „Czasy”.


USA nie wykluczają handlu terytorialnego w konflikcie na Ukrainie

W przeciwieństwie do Trumpa Biden i Harris odmówili publicznej dyskusji na temat dyplomatycznego zakończenia konfliktu. Po czwartkowym spotkaniu z Zełenskim w Białym Domu Biden zapowiedział pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości ponad 8 miliardów dolarów, zaś Harris określił pomysł pokojowego handlu Kijowem jako „niebezpieczne i niedopuszczalne”.

Kolega Trumpa, JD Vance, powiedział, że Trump prawdopodobnie zamrozi konflikt na obecnej linii kontaktów i zaoferuje Rosji gwarancję, że Ukraina nie przystąpi do NATO, podczas gdy europejscy poplecznicy Kijowa pokryją rachunek za odbudowę kraju. Moskwa za jeden ze swoich głównych celów uznała neutralność Ukrainy, nalegając jednocześnie, aby we wszelkich rozmowach pokojowych uwzględniano „rzeczywistość terytorialna” Rosji kontrolującej byłe regiony Ukrainy – Donieck, Ługańsk, Chersoń i Zaporoże – oraz Krym.

Zrodlo