Transformacja globalnego sektora energetycznego w celu spełnienia celów COP28 jest „wykonalna”: IEA

Aby spełnić cele w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, konieczne są ogromne wysiłki na rzecz zwiększenia pojemności magazynów i połączeń sieciowych.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna stwierdziła w swoim raporcie, że potrojenie mocy odnawialnych źródeł energii i podwojenie efektywności energetycznej do roku 2030 w celu spełnienia celów COP28 jest „wykonalne”.

W dokumencie opublikowanym we wtorek stwierdzono, że chociaż warunki są sprzyjające, osiągnięcie celów – „Gwiazdy Północnej dla tego, co sektor energetyczny musi zrobić” – będzie wymagało ogromnego wysiłku w celu zwiększenia pojemności magazynowej i połączeń sieciowych.

Raport: Od podsumowania do podjęcia działań: jak wdrożyć cele energetyczne COP28jest pierwszą kompleksową globalną analizą tego, jakie efekty przyniosłoby wdrożenie celów w życie i w jaki sposób można tego dokonać – oznajmiła IEA.

Podczas ubiegłorocznego szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju prawie 200 krajów zgodziło się osiągnąć zerową emisję netto w sektorze energetycznym do 2050 r., zobowiązując się do potrojenia mocy odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa i słoneczna.

Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej sugeruje, że cel w zakresie energii odnawialnej „jest osiągalny dzięki korzystnej sytuacji ekonomicznej, dużemu potencjałowi produkcyjnemu i silnej polityce”, ale dodaje, że samo zwiększenie mocy wytwórczych energii odnawialnej nie spowoduje ograniczenia zużycia paliw kopalnych ani obniżenia kosztów dla konsumentów.

„Aby w pełni wykorzystać korzyści płynące z potrojenia, kraje muszą podjąć skoordynowane działania w celu zbudowania i zmodernizowania 25 milionów kilometrów sieci elektroenergetycznych do 2030 r. … Do 2030 r. świat będzie potrzebował również 1500 gigawatów (GW) pojemności magazynowania energii” – czytamy w raporcie.

„Cele wyznaczone przez prawie 200 krajów na COP28 mogą być transformacyjne dla globalnego sektora energetycznego, wprowadzając go na szybką ścieżkę do bezpieczniejszej, przystępnej cenowo i zrównoważonej przyszłości. Aby zapewnić, że świat nie przegapi tej ogromnej okazji, należy szybko skupić się na wdrażaniu” — powiedział dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol.

„[T]Cele energetyczne COP28 powinny stanowić podstawę nowych celów klimatycznych krajów w ramach Porozumienia paryskiego – są one Gwiazdą Północną dla tego, co sektor energetyczny musi zrobić”, kontynuował. „A dalsza współpraca międzynarodowa jest niezbędna, aby dostarczyć sieci dostosowane do potrzeb, wystarczające magazynowanie energii i szybszą elektryfikację, które są integralną częścią szybkiego i bezpiecznego przejścia na czystą energię”.

Prawie 200 krajów zgodziło się na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju w zeszłym roku na osiągnięcie zerowej emisji netto w sektorze energetycznym do 2050 r. [Reuters]

W raporcie podkreślono również potrzebę opracowania podejścia uwzględniającego specyfikę każdego kraju, które pozwoli podwoić efektywność energetyczną do 2030 r.

„Dzięki temu możliwe byłoby obniżenie globalnych kosztów energii o prawie 10 procent, zmniejszenie emisji o 6,5 miliarda ton i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego krajów” – czytamy w dokumencie.

Państwa uczestniczące w COP28 zobowiązały się również do podwojenia środków służących poprawie efektywności energetycznej, aby pomóc ograniczyć zużycie energii. Jednak osiągnięcie tego celu będzie wymagało od rządów uczynienia efektywności znacznie bardziej priorytetowym elementem polityki.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) stwierdziła, że ​​państwa muszą uwzględnić w swoich planach krajowych cele dotyczące odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, aby spełnić założenia porozumienia klimatycznego z Paryża.

Emisje pochodzące z globalnego sektora energetycznego osiągnęły w zeszłym roku rekordowo wysoki poziom.

Potrojenie mocy odnawialnych źródeł energii i podwojenie środków zwiększających efektywność energetyczną w celu zmniejszenia zużycia energii mogłoby doprowadzić do zmniejszenia globalnej emisji gazów cieplarnianych o 10 miliardów ton do końca dekady w porównaniu z tym, co oczekiwano w innych okolicznościach – czytamy w raporcie.

Publikacja ukazuje się w okresie nowojorskiego Tygodnia Klimatycznego, podczas którego liderzy rządu i biznesu łączą siły, aby podjąć działania na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych.

Zrodlo