Tokyo Film Festival ogłasza Sho Miyake i Fu Tien-yu laureatami nagrody Kurosawa Akira

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tokio ogłosili, że japoński reżyser Sho Miyake i tajwański reżyser Fu Tien-yu zostaną wspólnymi laureatami Nagrody Akiry Kurosawy 2024.

Nagroda honoruje dziedzictwo i ciągły wpływ wybranych reżyserów. W zeszłym roku nagrodę otrzymali Gu Xiaogang z Chin i Mouly Surya z Indonezji. W skład komisji selekcyjnej tegorocznej nagrody wchodzili Yoji Yamada, Yoko Narahashi, Saburo Kawamoto i dyrektor programowy TIFF Shozo Ichiyama.

Wśród osiągnięć Sho znajdują się: Odtwarzanie nagranego dźwięku (2012), który został zakwalifikowany do konkursu w Locarno i zdobył nagrodę Grand Prix dla wschodzącego reżysera na Festiwalu Filmowym Takasaki; A Twój Ptak Potrafi Śpiewać (2018); Mały, powolny, ale stały (2022) i Wszystkie długie noce (2024), przy czym dwa ostatnie filmy będą wyświetlane w Berlinie.

Fu jest powieściopisarką, która została reżyserką, a jej debiutem reżyserskim był Gdzieś, gdzie nigdy nie byłempo którym następuje Mój Chłopiec Jajeczny w 2016 roku. W 2023 roku wyreżyserowała swój trzeci film fabularny, Dzień wolny od pracynad którym pracowano przez trzy lata.

Festiwal Filmowy w Tokio prezentuje kilka filmów, które były ulubionymi filmami Akiry Kurosawy, od którego nazwiska pochodzi nazwa nagrody, w tym film Charliego Chaplina Wielki dyktatorJean-Luc Godard ZdyszanyAndrieja Tarkowskiego NostalgiaHou Hsiao-hsiena Czas Życia i Czas Śmierci i Kurosawy Siedmiu samurajów.

Festiwal ogłosił również, że japoński aktor i reżyser Takumi Saitoh będzie przewodniczył jury tegorocznej nagrody TIFF Ethical Film Award, której celem jest podniesienie świadomości problemów społecznych i zrozumienia różnorodności poprzez film. W zeszłym roku 20000 Gatunków Pszczół autorstwa Estibaliz Urresola Solaguren zdobył nagrodę i został wydany w całej Japonii.

Ponadto festiwal ponownie organizuje Międzynarodowe Sympozjum Edukacji Filmowej, które odbyło się w zeszłym roku jako rozszerzenie TIFF Teens Film Workshop. Paneliści z Palestyny, Chile i Hiszpanii będą dyskutować o tym, jak edukacja filmowa przyczynia się do społeczeństwa w obliczu problemów społecznych, takich jak wojna, ubóstwo i uchodźcy. Wydarzenie odbędzie się 2 listopada w Narodowym Archiwum Filmowym Japonii.

Zrodlo