Tajlandia zezwoli parom tej samej płci na zawieranie małżeństw w styczniu

Aktywiści witają „monumentalny krok”: król Tajlandii podpisał ustawę o równości małżeńskiej.

Król Tajlandii podpisał przełomową ustawę o równości małżeńskiej, dzięki czemu królestwo stało się pierwszym krajem w Azji Południowo-Wschodniej uznającym małżeństwa osób tej samej płci.

Król Maha Vajiralongkorn poparł nowe prawo we wtorek, według Royal Gazette. Ustawa ma wejść w życie za 120 dni, co oznacza, że ​​pary LGBTQ+ będą mogły zarejestrować swoje małżeństwo w styczniu przyszłego roku.

Aktywiści nazwali tę decyzję „monumentalnym krokiem”, gdyż Tajlandia jest dopiero trzecim krajem w Azji, w którym pary tej samej płci mogą legalnie zawierać związki małżeńskie, po Tajwanie i Nepalu.

Ustawa, która przeszła przez Izbę Reprezentantów i Senat odpowiednio w kwietniu i czerwcu, przyznaje pełne prawa prawne, finansowe i medyczne partnerom małżeńskim dowolnej płci. Używa neutralnych pod względem płci określeń zamiast „mężczyźni”, „kobiety”, „mężowie” i „żony”, a także przyznaje parom tej samej płci prawa do adopcji i dziedziczenia.

Formalna zgoda króla stanowi ukoronowanie wieloletnich kampanii i nieudanych prób uchwalenia prawa o równych małżeństwach.

„Ustawa ta jest monumentalnym krokiem w kierunku równych praw w Tajlandii” – powiedział agencji prasowej AFP Waaddao Chumaporn, obrońca praw osób LGBTQ.

Planuje zorganizować masowy ślub dla ponad tysiąca par LGBTQ+ w Bangkoku 22 stycznia, czyli pierwszego dnia wejścia w życie ustawy.

„Jesteśmy wszyscy zachwyceni i podekscytowani. Walczyliśmy o nasze prawa przez ponad 10 lat i teraz w końcu się to dzieje” – powiedziała AFP drżącym głosem Siritata Ninlapruek, aktywistka LGBTQ.

Premier Paetongtarn Shinawatra zamieścił na platformie społecznościowej X gratulacje „za miłość wszystkich”.

„Dziękuję za wsparcie ze wszystkich sektorów. To wspólna walka dla wszystkich” – napisała z hashtagiem #LoveWins.

Tajlandia od dawna cieszy się na świecie opinią kraju tolerancyjnego wobec społeczności LGBTQ, a sondaże opinii publicznej podawane w lokalnych mediach pokazują, że przytłaczająca większość społeczeństwa popiera równość małżeństw.

Jednak większa część królestwa, w którym większość stanowią buddyści, pielęgnuje tradycyjne i konserwatywne wartości, a osoby LGBTQ twierdzą, że w życiu codziennym wciąż spotykają się z barierami i dyskryminacją.

Ponad 30 krajów na całym świecie zalegalizowało małżeństwa dla wszystkich, odkąd Holandia stała się pierwszym krajem, w którym w 2001 r. zalegalizowano związki osób tej samej płci.

Najwyższy sąd Indii odroczył decyzję w tej sprawie do podjęcia przez parlament w zeszłym roku, a najwyższy sąd Hongkongu nie przyznał pełnych praw małżeńskich.

Aktywiści z Tajlandii od ponad dekady walczą o prawa do małżeństw osób tej samej płci, ale ich działania zostały zahamowane przez niepokoje polityczne w kraju, w którym regularnie dochodzi do zamachów stanu i masowych protestów ulicznych.

Zrodlo