Szwecja klasyfikuje niektóre giełdy kryptowalut jako „profesjonalne osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy”

Szwecja sklasyfikowała niektóre giełdy kryptowalut i dostawców usług związanych z kryptowalutami jako „profesjonalne osoby zajmujące się praniem pieniędzy”, twierdząc, że platformy te są często wykorzystywane przez przestępców do prania dochodów z wszelkiego rodzaju przestępstw za pośrednictwem kryptowalut. W oficjalnym zawiadomieniu władze zidentyfikowały cztery typy giełd kryptowalut, które zostały uznane za profesjonalne podmioty zajmujące się praniem pieniędzy (PML). Szwedzka policja i szwedzka jednostka analityki finansowej (FIU) wspólnie sfinalizowały tę klasyfikację giełd kryptowalut w kraju.

w raport opracowane przez szwedzką FIU, organ stwierdza, że ​​możliwość prania dużych ilości aktywów pomiędzy portfelami kryptowalut na całym świecie, bez nadzoru pośrednika, przyciągnęła przestępców do sektora kryptowalut.

„Z oceny FIU Szwecja wynika, że ​​istnieje rosnące zapotrzebowanie na PML ze strony przestępczości zorganizowanej, a świadczone przez nią usługi mają kluczowe znaczenie dla gospodarki przestępczej” – czytamy w raporcie. „Istnieją również indywidualni dostawcy giełd kryptowalut, którzy są ściślej powiązani z sieciami przestępczymi i zazwyczaj nie reklamują publicznie swoich usług”.

Władze szwedzkie podzieliły nielegalne giełdy kryptowalut (oraz te działające bez licencji) na cztery profile, opisując różne sposoby ich wykorzystywania przez przestępców – dostawców wymiany węzłów, dostawców wymiany hawala, dostawcy wymiany aktywów i dostawcy wymiany platform.

W pierwszych dwóch kategoriach Szwecja obwinia giełdy kryptowalut za odgrywanie kluczowej roli w utrzymywaniu gospodarki przestępczej, a jednocześnie ukrywanie nielegalnych sieci bankowych. W pozostałych dwóch kategoriach władze twierdzą, że nielegalne firmy związane z kryptowalutami również dają przestępcom sposoby na pranie ich nielegalnych funduszy.

„Dostawcy giełd kryptowalut w formie PML mogą obsługiwać zróżnicowaną bazę klientów. Zapotrzebowanie na usługi wymiany kryptowalut jest wśród przestępców bardzo duże, co sugeruje, że korzystanie z kryptowalut jest powszechne na arenie przestępczej. Napędzając infrastrukturę przestępczą, dostawca giełd kryptowalut stanowi część szerszego kontekstu. Ich usługi wspierają wpływowych przestępców w przestępczości zorganizowanej, pomagając w ten sposób finansować spiralę przemocy i innych poważnych przestępstw” – czytamy w raporcie.

Szwecja podobno uważa kryptowaluty takie jak Bitcoin za instrumenty finansowe podlegające opodatkowaniu. Obecnie sektor kryptowalut jest w kraju w dużej mierze nieuregulowany.

Kraj jest częścią Unii Europejskiej (UE) – a blok wdrożył już kompleksowy zestaw przepisów regulujących sektor kryptograficzny, zwany ramami MiCA. Szwecja zasugerowała, aby platformy handlu kryptowalutami przestrzegające przepisów MiCA bardzo uważnie obserwowały wszelkie nierozpoznane wzorce handlu w portfelach swoich klientów.

Zrodlo