Sztuk Pięknych świętuje Dzień Turystyki wystawą „Romantyczne spojrzenia na Meczet-Katedrę”

Muzeum Sztuk Pięknych w Kordobie, zarządzane przez Ministerstwo Kultury i Sportu, obchodzi Światowy Dzień Turystyki 2024, który przypada co roku 27 września, prezentując wybór kolekcji grafik podarowanych przez José Manuela Camacho Padillę w 1969 r. jakie zakątki Meczetu-Katedry w Kordobie jawi się z perspektywy XIX-wiecznych artystów zagranicznych, którzy odwiedzali miasto kierowani romantycznymi ideałami tamtych czasów.

Tym samym, jak poinformowała Rada w nocie, wśród wybranych prac, które znajdą się na wystawie „Romantyczne spojrzenia na meczet-katedrę”, wyróżniają się prace francuskiego malarza Severina Taylora i brytyjskiego artysty Edwarda Goodalla; scena z typowymi postaciami przed drzwiami katedry św. Józefa, dzieło Wilheilma Gai oraz litografia angielskiego malarza i akwarelisty Johna Fredericka Lewisa.

Kiedy jeszcze nie istniała fotografia, w połowie XVIII wieku, druki były środkiem rozpowszechniania obrazów graficznych, zarówno obrazów uznanych artystów, jak i pejzaży miejskich, pomników czy migawek życia codziennego.

W tym czasie Hiszpania stała się celem masowego napływu podróżników pochodzenia europejskiego, którzy na swoich rysunkach i rycinach odzwierciedlali malownicze zakątki. Litografie te uważane są za prekursorów współczesnej turystyki. Dzięki nim takie zabytki jak Meczet Katedralny w Kordobie były znane na całym świecie.

Jeden z takich widoków padł na główne patio meczetu w Kordobie, narysowany przez francuskiego barona Isidore Justina Severina Taylora i wygrawerowany przez Brytyjczyka Edwarda Goodalla. Reprezentuje jedne z drzwi wejściowych do pomnika z Patio de los Naranjos, z wieżą katedry w tle i kilkoma postaciami z otoczenia.

Taylor odwiedził Hiszpanię w latach 1820 i 1823, robiąc notatki i rysunki, które stały się podstawą jego publikacji „Voyage pittoresque en Espagne, et Portugal, et sur la côte d’Afrique, de Tanger à Tétouan”, która odegrała decydującą rolę w utrwaleniu wizerunku Hiszpanii jako kraju miejscowość turystyczna w kontekście ówczesnej Europy.

Wilheilm Gail (Monachium, 1804-1890) odwiedził Hiszpanię w latach 1832-1833, rysując i rytując najbardziej znane pomniki, co dało początek jego pracy „Wspomnienia Hiszpanii” z 1837 r., zawierającej serię płyt litograficznych przedstawiających hiszpańskie krajobrazy i typy. Wśród nich wyróżnia się ten zatytułowany „Wejście do meczetu katedralnego w Kordobie”, który przedstawia scenę z typowymi postaciami z Kordoby przed drzwiami katedry San José.

Inny widok przedstawia wnętrze pomnika, według przepięknej litografii autorstwa angielskiego malarza i akwarelisty Johna Fredericka Lewisa (1804-1876), który odwiedził miasto w 1832 roku jako członek Starego Towarzystwa Kolorów Akwareli. W tej pracy można zobaczyć wnętrze świątyni z klasycznym widokiem na las kolumn z pobielonymi łukami, jakie istniały do ​​czasu, gdy odzyskały swój pierwotny ton w XX wieku.

Wizualizacja kaplicy Villaviciosa i innych przestrzeni z kratami, a obecność człowieka ukazana jest także w procesji duchownych w szatach liturgicznych niosących sztandar, w otoczeniu popularnych postaci ubranych w stroje z epoki.

Wystawę można oglądać od piątku 20 września do 20 października w godzinach pracy muzeum. W niedzielę 29 września odbędzie się również zwiedzanie z przewodnikiem, które rozpocznie się o godzinie 12:00, a wstęp będzie bezpłatny do wyczerpania miejsc.

Zrodlo