Szpital Wojewódzki otwiera pracownię dydaktyczną dla pacjentów Oddziału Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży

On Konsorcjum Szpitali Prowincjonalnych w Castelló uruchamia, we współpracy z Departamentem Edukacji, Kultury, Uczelni i Zatrudnienia, salę pedagogiczną dla pacjentów Oddziału Zdrowia Psychicznego i Odżywiania Dzieci i Młodzieży.

W ten sposób obecna kadra kierownicza realizuje zobowiązanie Ministra Zdrowia, by odpowiedzieć na historyczny postulat, jaki od lat kierują osoby odpowiedzialne za Oddział, aby osoby hospitalizowane miały zapewnioną opiekę edukacyjną. Poprzednie kierownictwo ośrodka nie przeprowadziło procedur niezbędnych do uruchomienia tego projektu pomimo wielokrotnych próśb ze strony pracowników służby zdrowia.

Od tego tygodnia nauczyciel udał się do szpitala, aby kontynuować proces edukacyjny przyjętych uczniów, ułatwiając w ten sposób socjalizację, uczuciowość i ogólne samopoczucie, zarówno z edukacyjnego punktu widzenia, jak i z punktu widzenia równowagi emocjonalnej i dojrzewania społecznego.

W ten sposób chłopcy, dziewczęta i młodzi ludzie mogą teraz korzystać ze szkoleń w zakresie edukacji na poziomie podstawowym i średnim oraz matury, zapewniając ciągłość ich rozwoju edukacyjnego.

Dla kadry obsługującej Jednostkę inicjatywa ta jest bardzo ważna, gdyż osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą uczęszczać do placówek oświatowych, mogą skorzystać z regularnego systemu edukacji.

Jednostka referencyjna

Oddział Hospitalizacji Dzieci i Młodzieży, oddany do użytku w listopadzie 2011 roku, to sala składająca się z 5 pomieszczeń o łącznej liczbie 8 łóżek, w której opieką objęci są pacjenci do 18 roku życia z zaburzeniami psychicznymi i kryteriami przyjęcia ze względu na dekompensacja kliniczna.

Personel Oddziału dba o potrzeby pacjentów i ich rodzin w zakresie powrotu do zdrowia poprzez leczenie farmakologiczne i psychospołeczne. W związku z tym świadczone jest wsparcie indywidualne, rodzinne i grupowe, poradnictwo i psychoterapia. Prowadzona jest także rehabilitacja, opieka pielęgniarska, terapia zajęciowa, poradnictwo i wsparcie społeczne.

Jednostka ta stanowi odniesienie do wszystkich dochodów osób nieletnich w województwie. Co roku przyjeżdża od 60 do 65 osób, średni wiek 13,5 roku i średni pobyt 25 dni.

W ostatnich latach, zwłaszcza od czasu pandemii, zapotrzebowanie na nieletnich pacjentów wymagających leczenia ze względu na problemy psychiczne stopniowo wzrastało. Tym samym leczonych jest coraz więcej przypadków zaburzeń lękowych i depresyjnych, samookaleczeń, prób samobójczych i zaburzeń odżywiania – wyjaśnia lekarz. Carla Ramosodpowiedzialny za Jednostkę.

„Wiek wystąpienia niektórych zaburzeń zmniejsza się, podobnie jak w przypadku zaburzeń odżywiania, które obecnie diagnozuje się w bardzo młodym wieku, a szczyt zachorowań przypada na 12. rok życia, co zbiega się z początkiem ESO i przejściem do instytuty”– dodał specjalista.

Zrodlo