Szokujące odkrycie w walizce na lotnisku w Walencji

Urząd Skarbowy i Straż Skarbowa Gwardii Cywilnej na lotnisku w Walencji odkryły a martwy okaz łuskowca afrykańskiego w walizce należącej do pasażera z Gwinei Równikowej, który zgodnie ze zwykłą procedurą kontroli biletów został wezwany przez władze celne do przekazania bagażu przez skaner walizek zainstalowany w strefie przylotów lotniska.

Już w skanerze agent, który go obsługiwał, mógł to zaobserwować wizerunek zwierzęcia w walizce, w związku z czym podróżnego poproszono o otwarcie bagażu. Podczas kontroli fizycznej potwierdził istnienie zwierzęcia wykrytego wcześniej za pomocą nieinwazyjnego sprzętu kontrolnego.

Po odkryciu okazu zidentyfikowano pasażera i wyjęto z walizki zwłoki zwierzęcia. Następnie agenci uzyskali potwierdzenie, że okaz należał do rodzaju łuskowców, który występuje w wszystkie jego warianty zabezpieczone na najwyższym poziomie.

Martwy łuskowiec pojawia się w walizce na lotnisku w Walencji

Pasażer nie posiadał przy sobie żadnej obowiązkowej dokumentacji, która pozwalałaby mu na posiadanie i transport chronionego okazu. W związku z tym Urząd Skarbowy i Ochrona Skarbowa Straży Cywilnej Rozpoczęli dochodzenie w sprawie odpowiedniego raportu za rzekome przestępstwo przeciwko chronionej faunie. Po zakończeniu procedur związanych z raportem złożono odpowiednią skargę do sądów Quart, gdzie zostanie zastosowana odpowiednia procedura sądowa.

NIELEGALNY HANDEL GATUNKAMI ZAGROŻONYMI

Łuskowiec jest uważany za najczęściej sprzedawany nielegalnie ssak na świecie. Pomimo jego status grupy gatunków zagrożonychjego płatki keratynowe, stosowane w medycynie tradycyjnej w niektórych krajach azjatyckich, osiągają dużą wartość na nielegalnym rynku, i może przekroczyć 700 euro za kilogram.

Samo posiadanie tych zwierząt bez wymaganych zezwoleń jest w Hiszpanii uznawane za przestępstwo i stanowi naruszenie prawa międzynarodowego, takiego jak Konwencja CITES o handlu gatunkami zagrożonymico obejmuje łuskowiec wśród gatunków sklasyfikowanych jako wrażliwe lub zagrożone.

Konwencja CITES zabrania międzynarodowego handlu łuskami, z wyjątkiem wyjątkowych i należycie dozwolonych przypadków, takich jak na przykład badań naukowych i zawsze poprzez wydanie pozwolenia na import oraz zezwolenie na eksport (lub świadectwo reeksportu).

Według niezależnych badań szacuje się, że w ciągu roku poluje się na ponad 2,7 miliona łuskowców. Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Gwinea Równikowa, Gabon, Demokratyczna Republika Konga i Republika Konga, a według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody w 2019 r. konfiskaty łusek i mięsa łuskowców osiągnęły na całym świecie najwyższy w historii poziom 128 ton.

Zrodlo