Szef ISRO mówi, że misja Gaganyaan będzie przebiegać ostrożnie, aby uniknąć incydentu podobnego do tego z Boeingiem Starlinerem: raport

Przewodniczący Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), S Somanath, podobno podkreślił potrzebę zachowania ostrożności w przypadku Gaganyaan, pierwszej indyjskiej misji kosmicznej z udziałem człowieka, pomimo że była gotowa do startu pod koniec roku. Na konferencji prasowej Somanath odniósł się do problemów, z jakimi boryka się statek kosmiczny Boeing Starliner NASA, ostrzegając przed potencjalnymi zagrożeniami. Starliner, wystrzelony 5 czerwca z astronautami na pokładzie, miał powrócić 7 września, ale astronauci utknęli z powodu problemów technicznych. Astronauci NASA Sunitha Williams i Butch Wilmore powrócą teraz w lutym 2024 r. na pokładzie SpaceX Crew Dragon.

Eksploracja nowych granic: Misja na Wenus

Ambitna misja ISRO Venus Orbiter Mission (VOM) została również wyróżniona przez Somanatha jako kluczowy projekt zatwierdzony przez Radę Ministrów, zgodnie z Business Standard raportMisja, której budżet wynosi 1236 crore rupii, ma wystartować w marcu 2028 roku.

Ukończenie prac nad pojazdem startowym nowej generacji (NGLV), który jest obecnie w fazie rozwoju, zajmie siedem lat, dlatego misja na Wenus będzie polegała na wykorzystaniu pojazdu startowego Mark-3 (LVM3).

Wyzwania eksploracji Wenus

Chociaż Wenus jest najbliższym sąsiadem Ziemi, stwarza więcej wyzwań niż Mars ze względu na ekstremalne warunki atmosferyczne. S Somanath powiedział publikacji, że atmosfera Wenus ma 100 razy większe ciśnienie niż Ziemia, co czyni ją bardziej złożonym celem, mimo że jest bliżej. Rosja, Chiny i Japonia również planują misje na Wenus do 2030 r., co czyni misję Indii kluczowym kamieniem milowym w wyścigu o eksplorację kosmosu.

Rosnące zainteresowanie startupami kosmicznymi

Przewodniczący ISRO wyraził również podekscytowanie rosnącym zainteresowaniem indyjskim sektorem kosmicznym, w szczególności wkładem startupów. Somanath docenił imponujące osiągnięcia w dziedzinie technologii satelitarnej w firmach prywatnych, zauważając znaczącą zmianę w krajobrazie przemysłu kosmicznego.

Zrodlo