Szczegóły, na które należy zwrócić uwagę, aby dowiedzieć się, czy lek wymaga recepty: bez pytania w aptece

W ostatnich latach znacznie zwiększyło spożycie lekinie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. A to, jak widać, ma podwójną interpretację. Z jednej strony oznacza to, że postęp naukowy Pozytywnie przyczyniają się do zapobiegania chorobom, które bez nich mogłyby mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. A to tłumaczy się np. w zwiększaniu średniej długości życia.

Jednak negatywną stroną jest to, że wiele razy kończymy na nadmiernym samoleczeniuw zależności od tego, co usłyszymy, a nawet w zależności od leków, które mamy w domu.

W rzeczywistości, zaledwie kilka tygodni temu W „Herrera w COPE”dyrektor Jednostki ds. oporności na antybiotyki na Uniwersytecie Complutense w Madrycie i doradca WHO, Bruno Gonzáleza-Zornaostrzegał przed wzrostem samodzielnego spożycia leków, co ostatecznie, podobnie jak w przypadku antybiotyków, uodparnia nasz organizm na ich działanie.

Możliwe jest, że więcej niż raz sięgnąłeś po pudełko konkretnego leku i Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy do jego zakupu nie jest konieczna recepta lekarska, czy wręcz przeciwnie,należy umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego w celu uzyskania recepty. Cóż, prawda jest taka, że ​​na pudełku tego leku znajduje się mały szczegół, który zawiera tę informację.

Szczegóły, na które należy zwrócić uwagę, aby dowiedzieć się, czy lek wymaga recepty: bez pytania w aptece

Zrozumienie i znajomość symboli i nomenklatury na opakowaniach leków jest niezbędne, aby wiedzieć, jaki lek będziemy przyjmować. Jeżeli z jakiegoś powodu masz w rękach lek i masz wątpliwości, czy potrzebna jest Ci recepta, To tak proste, jak odwrócenie się do pudełka.

A jeśli należysz do tych spostrzegawczych osób, być może zdałeś sobie z tego sprawę Na opakowaniu każdego leku znajduje się szereg symboli. Każdy z tych symboli ma określone znaczenie, ale w tym przypadku mówilibyśmy o białym kółku z czarną obwódką, co w zasadzie oznacza, że Jest to dyspensa wydawana na receptę lekarską.

To kółko może być również czarne, co wskazuje na to, że jest to narkotyk. Z drugiej strony kółko w połowie białe i w połowie czarne oznacza, że ​​jest to środek psychotropowy.

obraz zapasowy

Być może zauważyłeś, że na opakowaniu każdego leku znajduje się szereg symboli.

Oto, co powinieneś wiedzieć o przyjmowaniu przeterminowanych leków i kiedy zachować ostrożność.

Data ważności to jeden ze szczegółów, na który zawsze musimy zwracać uwagę. I oczywiście nie mówimy tylko o żywności, którą kupujemy w supermarkecie, ale także o lekach, które dają nam w aptekach. Maści, środki przeciwzapalne i inne rodzaje lekówCzasami pomagają nam w konkretnym i szczególnym momencie, ale później lądują na dnie szuflady, ponieważ w tym momencie już ich nie potrzebujemy.

Przynajmniej dopóki nie pojawi się nowa okazja, w której będziemy musieli z niej skorzystać. Właśnie wtedy warto zwrócić uwagę na datę ich ważności. Dlaczego jest to takie ważne i co może się nam przydarzyć, jeśli zażyjemy przeterminowany lek?

The Generalitat Katalonii opublikował szereg zaleceń dotyczących spożywania przeterminowanych leków. Stwierdza, że ​​przecież data ważności leków „oznacza koniec okresu, w którym gwarantowana jest ich skuteczność i bezpieczeństwo”. Oczywiście pod warunkiem, że lek był przechowywany „w odpowiednich warunkach temperatury, światła i wilgotności”. Te daty wygaśnięcia mogą wynosić od 12 do 60 miesięcy.

Data ważności to jeden ze szczegółów, na który zawsze musimy zwracać uwagę.

Eduardo Parra

Data ważności to jeden ze szczegółów, na który zawsze musimy zwracać uwagę.

Zapewnia, że ​​„to, czy lek zachowa skuteczność po upływie terminu ważności, zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj substancji czynnej, obecność konserwantów, wahania temperatury, światło i wilgotność”. Dodaje jednak, że jest to bardzo skomplikowane, jeśli nie niemożliwe, „identyfikować, które leki mogą być skuteczne po upływie daty ważności”.

Ogólnie rzecz biorąc, leki stałe, takie jak tabletki lub kapsułki, są bardziej stabilne, co nie zdarza się w przypadku leków płynnych, takich jak syropy czy krople do oczu. Nigdy nie powinniśmy stosować np. leków w zastrzykach „pochmurny, niezależnie od tego, czy wygasł, czy nie.”

„Generalnie zaleca się przechowywanie leków w chłodnym i suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, a w przypadku niektórych rodzajów leków, takich jak szczepionki czy insuliny, należy postępować zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami przechowywania ich w lodówce” – wyjaśnia. Dodaje także, że już po otwarciu opakowania konieczne będzie przestrzeganie warunków stosowania niektórych leków, np. kropli do oczu czy syropów.

Zrodlo