Sunita Williams po raz drugi obejmuje dowództwo nad Międzynarodową Stacją Kosmiczną

Astronautka NASA Sunita Williams oficjalnie objęła dowództwo nad Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) podczas swojej przedłużonej misji na pokładzie orbitującego obiektu. Jest to jej drugie dowództwo nad ISS, wcześniej kierowała Ekspedycją 33 w 2012 r. Williams wraz z innym astronautą Butchem Wilmore’em przebywa na stacji od 5 czerwca 2024 r., po ich starcie na pokładzie statku kosmicznego Starliner firmy Boeing, który był pierwszym załogowym lotem.

Rozszerzenie misji i obowiązki

Początkowo misja Williamsa i Wilmore’a była zaplanowana na zaledwie osiem dni. Jednak problemy techniczne ze Starlinerem spowodowały, że ich powrót został przełożony na luty 2025 r. Pomimo tego nieoczekiwanego opóźnienia Williams wyraziła swoje podekscytowanie pobytem w kosmosie, mówiąc: „To moje szczęśliwe miejsce. Uwielbiam być tutaj, w kosmosie”. Astronauci dostosowali się do swojego dłuższego pobytu, uczestnicząc w rutynowej konserwacji i przeprowadzając eksperymenty naukowe na ISS.

Dowództwo nad stacją zostało przekazane Williamsowi przez rosyjskiego kosmonautę Olega Kononienko, który ma wkrótce wrócić na Ziemię. Jako dowódca Williams będzie nadzorować szereg operacji i działań badawczych na ISS. Jej przywództwo nadchodzi w krytycznym momencie, ponieważ planowana jest misja ratunkowa.

Nadchodząca misja ratunkowa

NASA zamierza wysłać statek kosmiczny SpaceX Crew Dragon, aby ułatwić bezpieczny powrót Williams i Wilmore na Ziemię po ich przedłużonej misji. Sunita Williams wniosła znaczący wkład w swoją karierę astronautki, ustanawiając rekordy największej liczby spacerów kosmicznych wykonanych przez kobietę i gromadząc ponad 322 dni w kosmosie w ramach wielu misji. Jej ogromne doświadczenie będzie niezbędne, gdy poprowadzi obecną załogę na pokładzie ISS.

Pod dowództwem Williamsa ISS będzie nadal funkcjonować jako centrum międzynarodowej współpracy w zakresie eksploracji kosmosu i badań naukowych aż do jej powrotu na początku przyszłego roku. Nadchodząca misja ratunkowa podkreśla trwające poświęcenie dla załogowych lotów kosmicznych i związanych z nimi złożoności, co jeszcze bardziej ugruntowuje dziedzictwo Williamsa w zakresie eksploracji kosmosu.

Zrodlo