Spotkanie MPC: Eksperci opowiadają się za wstrzymaniem podwyżek stóp procentowych w Nigerii

Eksperci finansowi zaapelowali o wstrzymanie podwyżek stóp procentowych w celu ustabilizowania zmagającej się z problemami gospodarki Nigerii.

Rozmowa kwalifikacyjna ma miejsce przed posiedzeniem Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) Centralnego Banku Nigerii (CBN), które ma się odbyć w poniedziałek i wtorek i na którym zostanie omówione główne kwestie polityki pieniężnej, w tym stopa procentowa, która była przedmiotem wielu debat.

W rozmowie z Agencją Prasową Nigerii (NAN) w sobotę ekonomista finansowy i dyrektor Instytutu Studiów nad Rynkiem Kapitałowym Uniwersytetu Stanowego Nasarawa w Keffi, profesor Uche Uwaleke, zaapelował do MPC o powstrzymanie się od podnoszenia stóp procentowych, powołując się na potrzebę ustabilizowania gospodarki.

Uwaleke podkreślił, że niedawna redukcja inflacji, odnotowana w lipcu i sierpniu, stanowi przekonujący argument za wstrzymaniem dalszych podwyżek stóp procentowych.

Wskazówka z innych klimatów

Uwaleke zauważył również, że największe światowe banki centralne, takie jak amerykańska Rezerwa Federalna, zaczęły wstrzymywać lub obniżać stopy procentowe, a oczekuje się, że w ich ślady pójdą takie instytucje, jak Bank Anglii i Europejski Bank Centralny.

Zachęcał Komisję Polityki Pieniężnej (MPC) do rozważenia alternatywnych, nieortodoksyjnych środków kontroli podaży pieniądza zamiast polegania wyłącznie na stopie procentowej polityki pieniężnej (MPR).

„Biorąc pod uwagę, że inflacja bazowa w ostatnich miesiącach uległa spowolnieniu, radą dla Komisji Polityki Pieniężnej jest całkowite wstrzymanie podwyżek stóp procentowych.

„Negatywny wpływ wysokich stóp procentowych na wzrost gospodarczy i zatrudnienie staje się widoczny, zwłaszcza w gospodarce zmagającej się ze stagflacją” powiedział.

Podobnie jak Uwaleke, profesor Anthony Kila, ekonomista polityczny i analityk spraw publicznych, podkreślił, że decyzje MPC muszą mieć bardziej bezpośredni wpływ na codzienne życie obywateli Nigerii.

  • Kila, który jest również profesorem strategii i rozwoju w Commonwealth Institute of Advanced and Professional Studies, twierdzi, że obecne ramy MPC nie odpowiadają realiom, z jakimi zmaga się większość Nigeryjczyków.
  • Według niego w gospodarkach rozwiniętych wyniki posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej są oczekiwane z niecierpliwością, gdyż stopy procentowe mają istotny wpływ na różne sektory gospodarki.
  • Zauważył jednak, że w Nigerii większa część gospodarki nie jest objęta decyzjami dotyczącymi stóp procentowych i nie ma na nie wpływu.
  • Dodał, że kurs walutowy, a nie stopa procentowa, ma o wiele bardziej bezpośredni wpływ na życie większości Nigeryjczyków. Ponadto skrytykował wskaźniki inflacji stosowane przez MPC, argumentując, że nie odzwierciedlają one rzeczywistej presji inflacyjnej odczuwanej przez obywateli.

„Aby MPC naprawdę miało znaczenie, CBN musi zmienić swoje podejście do pomiaru inflacji i wzrostu gospodarczego, aby lepiej odzwierciedlało realia Nigeryjczyków” – powiedział Kila.

Opowiadał się także za polityką wzmacniającą finansowanie konsumenckie i umożliwiającą polityce fiskalnej odgrywanie bardziej centralnej roli w zarządzaniu gospodarką.

Historia

W ostatnich miesiącach komisja ds. polityki pieniężnej CBN utrzymywała bardziej rygorystyczne stanowisko w sprawie polityki pieniężnej, podwyższając stopę procentową (MPC) w celu zwalczania wzrostu inflacji.

  • W lipcu MPC podniosła stopę procentową o 50 punktów bazowych z 26,25% do 26,75%. Komitet ustalił również wskaźnik rezerw gotówkowych (CRR) dla banków depozytowych na poziomie 45%, podczas gdy dla banków handlowych na poziomie 14%. Wskaźnik płynności ustalono na poziomie 30%.
  • Bank szczytowy dostosował również asymetryczny korytarz wokół MPR z +100 do –300 punktów bazowych wokół MPR do +500 i –100 punktów bazowych wokół MPR.
  • Mówiąc o powodach podwyżki o 50 punktów bazowych, pan Yemi Cardoso, przewodniczący Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC), zauważył, że ostatnie wydarzenia w gospodarce, takie jak inflacja i potrzeba stabilizacji rynku walutowego, uzasadniają podwyżkę.
  • Tymczasem dane opublikowane przez Narodowe Biuro Statystyczne (NBS) ujawniły, że ogólna stopa inflacji w Nigerii spadła do 32,15% w sierpniu 2024 r. z 33,40% odnotowanych w lipcu 2024 r., co oznacza spadek o 1,25 punktu procentowego.
  • Oznaczało to drugie z rzędu miesięczne spowolnienie inflacji po jej obniżeniu w poprzednim miesiącu.

Zrodlo