San Siro wykluczone jako miejsce finału Ligi Mistrzów w 2027 roku

On Komitet Wykonawczy UEFA podjął decyzję o nieprzyznawaniu finału Ligi Mistrzów w 2027 roku Mediolanowi, ponieważ rada miejska nie była w stanie zagwarantować, że prace przebudowy na stadionie San Siro i jego otoczeniu nie będą miały wpływu w okresie meczowym.

UEFA potwierdziła, że ​​na wtorkowym spotkaniu w Pradze władza wykonawcza podjęła decyzję o ponownym otwarciu procesu przetargowego w celu wyznaczenia odpowiedniego miejsca, a decyzja o tym zostanie podjęta w okresie od maja do czerwca 2025 r.

Finał Ligi Mistrzów w tym sezonie zostanie rozegrany w Monachium, na stadionie Bayern Arenai w 2026 r. w Budapeszcie.

Władze UEFA zatwierdziły także: nowa strategia dla kobiecej piłki nożnej na lata 2024-2030którego szczegóły zostaną podane do wiadomości publicznej podczas jego oficjalnej premiery w nadchodzących tygodniach, a także podział wpłat solidarnościowych dla klubów niebiorących udziału w jej rozgrywkach, co zwiększa się z 4% do 7% oczekiwanego progu dochodów wynoszącego 4,4 miliarda euro. Przekłada się to na 308 mln euro, co stanowi wzrost o prawie 80% w porównaniu z poprzednim cyklem.

Zgodnie z kryteriami podziału nowych kwot, opracowanymi we współpracy ze Stowarzyszeniem Klubów Europejskich i Ligami Europejskimi, potwierdzono pułap dla pięciu głównych federacji (Anglii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Francji), które każdy otrzyma po 10 milionów euro. Fundusze dostępne dla pozostałych 50 federacji wzrosną z obecnych 135 mln euro do 258 mln euro.

70% tych kwot zostanie rozdzielonych w oparciu o ich pozycję na liście dostępowej UEFA, a 30% będzie proporcjonalne do kwot otrzymanych przez klub z najwyższymi dochodami w każdej federacji, co jest innowacyjną koncepcją, która wyraźnie dąży do równowagi konkurencyjnej w kraju ligach, jak wyjaśniła UEFA.

Środki zarezerwowane są dla klubów First Division, które nie rywalizują w fazie ligowej Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencyjnej i mają na celu wsparcie równowagi konkurencyjnej w ligach europejskich, gdzie niektóre kluby czerpią dzięki swemu udziałowi dodatkowe dochody w europejskich konkursach.

Część środków może zostać przekazana kaskadowo pomiędzy kluby II ligi, za zgodą klubów I ligi.

UEFA zauważyła, że ​​„fundusze udoskonalą lub wzmocnią struktury i standardy zarządzania klubami, promując w ten sposób zdrowy rozwój europejskiej klubowej piłki nożnej” oraz że „aby się zakwalifikować, będą musiały spełnić określone kryteria licencyjne klubów, w przypadku których szkolenie młodzieży w dalszym ciągu jest elementem decydującym”.

Władze wykonawcze zatwierdziły między innymi nowy program wsparcia dla konfederacji, który zastępuje obowiązujący od 2017 r. do czerwca 2023 r. program „UEFA Assist”, w ramach którego zrealizowano 409 projektów, z których skorzystało łącznie 120 krajów.

Inicjatywa, nazwana „UEFA Together” i mająca na celu poprawę rozwoju piłki nożnej poza Europą, opiera się na realizacji trzyletnich projektów określonych wspólnie z każdą konfederacją; w większym wsparciu turniejów młodzieżowych w Europie i poza nią oraz w wymianie wiedzy.

Wyznaczenie mołdawskiego miasta Kiszyniów na miejsce finału Euro U19 było kolejnym porozumieniem Zarządu UEFA, którego spotkanie odbyło się po wydarzeniu w ramach programu „Piłka nożna w szkołach”, obejmującym mecz chłopców i dziewcząt piłką nożną legendy takie jak Simona Necidová (CZE), Luís Figo (POR), Éric Abidal (FRA), Aljoša Asanović (CRO), Vladimír Šmicer (CZE), Patrik Berger (CZE), Karel Poborský (CZE) i Jan Koller (CZE) .

Zrodlo