Samsung i TSMC rozważają budowę fabryk chipów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich: Raport

Dwóch największych producentów układów scalonych na świecie, TSMC i Samsung Electronics, rozmawiało o realizacji potencjalnych projektów dotyczących układów scalonych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w nadchodzących latach. Wartość projektów mogłaby przekroczyć 100 miliardów dolarów (ok. 835 311 rupii), podał w niedzielę Wall Street Journal.

Jak podaje WSJ, powołując się na osoby zaznajomione z wydarzeniami, najwyżsi rangą dyrektorzy TSMC niedawno odwiedzili Zjednoczone Emiraty Arabskie i rozmawiali o kompleksie zakładów, który będzie dorównywał największym i najnowocześniejszym obiektom firmy na Tajwanie.

Firma Samsung Electronics z siedzibą w Korei Południowej, produkująca smartfony, telewizory i układy pamięci, rozważa również otwarcie w nadchodzących latach nowych, dużych zakładów produkujących układy scalone w tym kraju – donosi gazeta.

TSMC poinformowało agencję Reuters, że nie ma żadnych nowych planów inwestycyjnych do ogłoszenia.

„Zawsze jesteśmy otwarci na konstruktywną dyskusję na temat sposobów wspierania rozwoju branży półprzewodników, jednak nadal skupiamy się na naszych bieżących projektach ekspansji globalnej i nie mamy w tej chwili żadnych nowych planów inwestycyjnych do ujawnienia” – stwierdzono w oświadczeniu wydanym w poniedziałek, nie podając szczegółów.

Samsung odmówił komentarza w sprawie doniesień WSJ.

Jak podaje WSJ, niedawno z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odwiedzili się wysocy rangą przedstawiciele firmy Samsung Electronics, którzy omawiali ten pomysł. Dodał, że dyskusje są wciąż na wczesnym etapie i mogą napotkać przeszkody techniczne i innego rodzaju.

Według doniesień WSJ, na wstępnych warunkach projekty miałyby być finansowane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, przy czym centralną rolę miałaby pełnić Mubadala, suwerenna instytucja rozwojowa z siedzibą w Abu Zabi.

W artykule dodano, że szerszym celem będzie zwiększenie globalnej produkcji układów scalonych i pomoc w obniżeniu cen bez uszczerbku dla rentowności producentów układów scalonych.

W miarę jak w regionie nabiera tempa handel technologiami, Waszyngton jest coraz bardziej zaniepokojony tym, że ZEA i inne państwa Bliskiego Wschodu staną się kanałem, przez który zaawansowana amerykańska technologia sztucznej inteligencji będzie docierać do Chin.

© Thomson Reuters 2024

(Ta historia nie była edytowana przez zespół NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie kanału informacyjnego.)

Zrodlo