Równonoc jesienna 2024: kiedy jest i jak wygląda

Lato jeszcze się technicznie nie skończyło, ale jesień już prawie nadeszła. Są określone momenty, kiedy astronomiczne pory roku oficjalnie się zmieniają – dla jesieni jest to równonoc jesienna. Dla wiosny jest to równonoc wiosenna.

Równonoc jesienna na półkuli północnej przypada we wrześniu i dla wielu oznacza mile widzianą zmianę pór roku po długim, gorącym lecie. Ale czym właściwie jest równonoc? Chodzi o Ziemię i jej związek ze słońcem. Oto, jak zrozumieć, zwizualizować i uczcić równonoc jesienną.

Czym jest równonoc jesienna?

Nazwa wskazuje na znaczenie równonocy: jest to połączenie łacińskich słów „równy” i „noc”.

„Istnieją tylko dwa okresy w roku, w których oś Ziemi nie jest nachylona ani w stronę Słońca, ani od niego, co powoduje, że na wszystkich szerokościach geograficznych ilość światła dziennego i ciemności jest «prawie» równa” Narodowa Służba Meteorologiczna stwierdziła, że w przewodniku po porach roku.

Ziemia oznaczona zwrotnikami i nachyleniem osi obok jasnego słońca.

Ilustracja NASA przedstawia kąt nachylenia Ziemi względem Słońca.

Centrum Lotów Kosmicznych im. Goddarda NASA

Ziemia obraca się wokół osi (wyobraź sobie linię biegnącą od bieguna do bieguna), a planeta ma skoczne nachylenie 23,5 stopnia. Nachylenie to jest to, co daje nam pory roku. Gdy Ziemia krąży wokół Słońca, nachylenie oznacza, że ​​niektóre obszary planety otrzymują więcej bezpośredniego światła słonecznego niż inne. Dlatego może być lato na półkuli północnej (nachylone w stronę Słońca) i zima na półkuli południowej (nachylone od Słońca) w tym samym czasie. Podczas równonocy słońce świeci prosto na równik i daje równą miłość obu półkulom.

Inne planety, które są również pochylone względem swoich osi obrotu, również doświadczają równonocy. Skale czasowe mogą być jednak bardzo różne. Równonoc na Saturnie zdarza się tylko co około 15 lat ziemskich. Oznacza to, że każda pora roku trwa ponad siedem lat na Saturnie. Jeszcze bardziej szaleje to na Neptunie, gdzie pory roku trwają dekady. Możemy być wdzięczni za stosunkowo krótkie pory roku na naszej planecie.

Kiedy jest równonoc jesienna?

Równonoc jesienna na półkuli północnej przypada w tym roku 22 września. Jeśli chcesz być bardziej konkretny i wpisać ją do kalendarza, zaznacz ją na 5:44 rano czasu pacyficznego.

Daty równonocy mogą się nieznacznie zmieniać w zależności od roku, ale zawsze jest to mniej więcej o tej porze we wrześniu. Następna równonoc wiosenna na półkuli północnej przypada 20 marca 2025 r. i będzie oznaczać początek wiosny.

Jak wygląda równonoc wrześniowa?

Gdziekolwiek jesteś na Ziemi w dniu równonocy (i czy jest to równonoc wiosenna czy jesienna, w zależności od tego, na której półkuli mieszkasz), słońce wzejdzie tak blisko wschodu i zajdzie tak blisko zachodu, jak to możliwe, dzięki czemu będzie niezawodnym kompasem. Wyjdź na zewnątrz i obserwuj zachód i wschód słońca, i zanotuj punkty orientacyjne przed słońcem – w ten sposób zawsze będziesz wiedział, co dokładnie jest na zachodzie, a co na wschodzie.

Dwie równonoce roczne charakteryzują się również najszybszym wschodem i zachodem słońca w roku, a słońce pojawia się i znika w ciągu kilku sekund. Dzieje się tak, ponieważ jest to najostrzejszy kąt, pod jakim słońce wschodzi i zachodzi w ciągu roku.

Czym równonoc różni się od przesilenia?

Grafika przedstawiająca Ziemię znajdującą się w częściowym cieniu podczas obiegu wokół Słońca. Grafika przedstawiająca Ziemię znajdującą się w częściowym cieniu podczas obiegu wokół Słońca.

Grafika Narodowej Służby Meteorologicznej pokazuje nachylenie Ziemi, sposób jej obiegu wokół Słońca, a także momenty równonocy i przesilenia na półkuli północnej.

NWS/NOAA

Podobnie jak w przypadku równonocy, przesilenia są związane z nachyleniem Ziemi, ale zamiast równego dnia i nocy, dni i noce są ekstremalne. Przesilenie zimowe jest najkrótszym dniem w roku, podczas gdy przesilenie letnie jest najdłuższe. Przesilenie zimowe na półkuli północnej przypada w tym roku 21 grudnia.

Zobacz równonoc z kosmosu

Satelity obserwujące Ziemię na orbicie mają wyjątkowy widok na równonoc. Film NASA Earth Observatory pokazuje Ziemię z kosmosu i jak położenie światła słonecznego zmienia się wraz ze zmianą pór roku. To świetny sposób na wizualizację tego, co dzieje się podczas orbity naszej planety wokół Słońca.

Jak świętować równonoc jesienną

Jesienne drzewa w górach Nowego Meksyku przybierają kolor czerwony i żółty. Jesienne drzewa w górach Nowego Meksyku przybierają kolor czerwony i żółty.

Jesień oznacza, że ​​nadszedł czas na przygody związane ze zwiedzaniem jesiennej zieleni.

Amanda Kooser/CNET

Równonoce nie są jak zaćmienia czy meteory. Nie ma wielkiego momentu wow, gdy widzisz coś spektakularnego. Równonoc jesienna w tym roku będzie wyglądać jak każdy inny dzień, ale to wygodny sposób na zaznaczenie zmiany pór roku w astronomii. Możesz iść i oznajmić: „To oficjalnie pierwszy dzień jesieni!” To, jak będziesz świętować, zależy od Ciebie. Oto propozycja: Załóż swój ulubiony sweter, wybierz się na malowniczą przejażdżkę po liściach i napij się latte z dynią, aby powitać jesień w wielkim stylu.



Zrodlo