Recenzja HP ​​OmniBook X: nie daj się zwieść jego podstawowej konstrukcji

W lipcu HP zaprezentował w Indiach swoje pierwsze laptopy z procesorem Snapdragon X Elite. EliteBook Ultra i OmniBook X to pierwsze komputery PC Copilot+ tej marki. Do recenzji wysłaliśmy zorientowany na konsumenta OmniBook X. Twierdzi się, że zapewnia do 26 godzin pracy na baterii i jest wyposażony w funkcje AI obsługiwane przez dedykowaną jednostkę NPU w chipsecie Snapdragon X Elite. Laptop konkuruje z innymi dostępnymi w kraju laptopami wyposażonymi w procesor Snapdragon X Elite, takimi jak Dell XPS 13 (9345) i Asus VivoBook S15 OLED.

Ceny OmniBooka X zaczynają się od 1000 rupii indyjskich. 1,39,999, ale prosta konstrukcja sprawi, że będziesz się zastanawiać, dlaczego jest tak drogi. Jednak po ponad dwóch tygodniach użytkowania laptopa myślę, że znam odpowiedź. Czy powinieneś kupić to zamiast alternatyw firmy Dell lub Asus? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Konstrukcja HP ​​OmniBook X: podstawowa

  • Wymiary — 312,9 mm (szer.) x 223,5 mm (gł.) x 14,4 mm (wys.)
  • Waga – 1,34kg
  • Kolory – Srebrny Meteor

Mogłoby się wydawać, że HP umieścił logo AI z tyłu zawiasu i zakończył sprawę. Jednak kryje się za tym coś więcej, niż to, co widać na pierwszy rzut oka. Tak, OmniBook X wygląda zwyczajnie i nie zapewni Ci żadnych punktów za styl, ale spełnia swoje zadanie. To jak te nudno wyglądające BMW czy Audi, które nigdy Cię nie zawiodą. Ma nawet dopasowane srebrne metaliczne wykończenie BMW/Audi. Laptop ma zaledwie 14,4 mm grubości i waży około 1,34 kg. Otrzymujesz zakrzywione boki, odblaskowe logo HP na pokrywie i logo Omnibook na zewnętrznej osłonie zawiasu.

OmniBook X ma logo AI z tyłu i pod klawiaturą

Jeśli chodzi o zawias, jest to solidny element, który sprawia wrażenie trwałego. Utrudnia to jednak również otwarcie laptopa jedną ręką. HP twierdzi, że laptop przeszedł 19 testów MIL-STD, co robi wrażenie. Okładki wykonane są w 50% z aluminium pochodzącego z recyklingu, a nakładki na klawisze w 50% z plastiku pochodzącego z recyklingu.

hp omnibook x recenzja3 HPOmniBookX HP

Portów w laptopie nie jest zbyt wiele, ale to więcej niż w niektórych ultrabookach

Ponieważ jest to ultrabook, wybór portów jest minimalny. Po lewej stronie znajdują się dwa porty USB Type-C obsługujące dostarczanie zasilania i DisplayPort 1.4. Na prawej krawędzi znajduje się gniazdo audio 3,5 mm i port USB typu A (USB 3.2 Gen1).

Wyświetlacz HP OmniBook X: przyzwoity

  • Rozmiar i typ – 14-calowy dotykowy LCD, 300 nitów
  • Rozdzielczość – 2240 x 1400 pikseli, proporcje 16:10
  • Ochrona – Corning Gorilla Glass NBT

Otwarcie pokrywy, które wymaga użycia dwóch rąk, ukazuje wyświetlacz LCD o proporcjach 16:10 obsługujący dotyk. Nie jest to szczególnie jasny panel; używanie go na zewnątrz nie jest idealne, ale radzi sobie dobrze w pomieszczeniach zamkniętych. Wyświetlacz ma wąskie ramki boczne i nieco grubsze ramki na górze i na dole. Pod wyświetlaczem dostępne jest kolejne logo HP.

hp omnibook x recenzja2 HPOmniBookX HP

14-calowy wyświetlacz obsługuje wprowadzanie dotykowe

OmniBook X ma przyzwoity wyświetlacz na tle konkurencji, która oferuje panele OLED i wyższą jasność. Panel oferuje rozdzielczość 2,2K i dobrą reprodukcję kolorów, co doskonale nadaje się do oglądania ulubionych programów. Nie ma tu jednak HDR ani wysokiej częstotliwości odświeżania. Byłoby miło mieć panel OLED o wyższej jasności. Wyświetlacz IPS ma jednak zaletę: dłuższą żywotność baterii.

Klawiatura, panel dotykowy, głośniki i kamera internetowa HP OmniBook X

  • Klawiatura – pełnowymiarowa, podświetlana typu chiclet
  • Głośniki — podwójne, skierowane w dół
  • Kamera internetowa – 5 megapikseli z przysłoną zapewniającą prywatność

Uwielbiałem pisać na OmniBooku X. Ma on klawiaturę typu chiclet, która dobrze podróżuje i jest przyjemna w dotyku. Klawisze są szerokie, a odstępy między nimi są dobre. Mógłbym pisać na tej klawiaturze godzinami. Dostajesz także regulowane podświetlenie, które moim zdaniem jest wystarczające w nocy. Jest też dedykowany klucz Copilot, prawda!

Idąc w dół, otrzymujemy duży gładzik z obsługą wielodotyku i gładką, responsywną powierzchnią. Kliknięcia mogłyby być lepsze, ponieważ czasami trudno było mi zarejestrować kliknięcie prawym przyciskiem dwoma palcami.

hp omnibook x recenzja6 HPOmniBookX HP

Pisanie na laptopie to przyjemność

Jeśli chodzi o głośniki, mamy do czynienia z dwoma dyskami skierowanymi w dół, skierowanymi z przodu. Brzmią nieźle, gdy laptop stoi na stole, ale basów jest niewiele. Nie są też zbyt głośne. HP zdecydowanie mogło się tutaj zachować lepiej.

Kamera internetowa jest jednak niezła. Otrzymujesz 5-megapikselowy moduł, który zapewnia dobrą jakość obrazu w świetle dziennym. Aparat radził sobie całkiem nieźle także przy słabym oświetleniu. Dostępna jest także fizyczna przesłona zapewniająca prywatność, a kamera internetowa obsługuje funkcję Windows Hello i efekty Studio. HP dołącza także aplikację Poly Camera, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatycznego kadrowania i panoramowania, tworzenia efektów tła i nie tylko.

Windows na ARM jest jednak nadal nieco ryzykowny, szczególnie jeśli korzystasz z narzędzi do edycji zdjęć Adobe. Jednak to tylko kwestia czasu, zanim wszystkie Twoje ulubione aplikacje będą kompatybilne z ARM.

Oprogramowanie HP OmniBook X: zaradne

  • System operacyjny – Windows 11
  • Narzędzia AI — Copilot+, HP AI Companion, Poly Studio

Obsługa oprogramowania na HP OmniBook X była podobna jak w przypadku innych laptopów z systemem Windows 11, ale z dodatkiem kilku narzędzi HP. Oprócz zwykłego chatbota Copilot+, funkcji Cocreator w aplikacji Paint, napisów na żywo i efektów Windows Studio Effects do rozmów wideo, otrzymujesz od HP szereg narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Wszystko to działa całkiem dobrze.

hp omnibook x recenzja5 HPOmniBookX HP

OmniBook X oferuje mnóstwo narzędzi AI

Dostępna jest aplikacja HP ​​AI Companion, która zapewnia dostęp do osobistego asystenta. Aby móc korzystać z tej funkcji, należy jednak zalogować się na konto HP. Zasadniczo przypomina chatbota Copilot; możesz zadawać mu pytania i udostępniać pliki PDF w celu uzyskania podsumowań. Możesz go również użyć do optymalizacji laptopa pod kątem tego, czego od niego potrzebujesz. Dostępna jest także aplikacja Poly Camera, która działa podobnie do Windows Studio Effects, ale oferuje także dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne kadrowanie AI, panoramowanie i redukcja szumów AI. Ponownie wypróbowałem te funkcje i wydawało się, że przez większość czasu działają dobrze.

Wydajność HP OmniBook X: zwinny, kiedy go potrzebujesz

  • Procesor – Snapdragon X Elite X1E-78-100
  • RAM – 16 GB LPDDR5x 8448 MHz
  • Pamięć masowa – dysk SSD M.2 o pojemności 1 TB
  • Karta graficzna – karta graficzna Adreno

Pod względem wydajności 12-rdzeniowy procesor Snapdragon X Elite radzi sobie nieźle. Działa szybko, kiedy tego potrzebujesz, ale nie zużywa tak dużo energii jak kiedyś. Możesz z łatwością uruchomić większość aplikacji, a wielozadaniowość na laptopie również jest dziecinnie prosta. Nie zauważyłem żadnych opóźnień podczas uruchamiania wielu instancji Chrome z kilkoma innymi aplikacjami, takimi jak Slack i WhatsApp.

hp omnibook x recenzja7 HPOmniBookX HP

Laptop nie nagrzewa się pod obciążeniem

Przeprowadziłem kilka testów porównawczych na laptopie, aby zobaczyć, jak wypada on w porównaniu z kilkoma innymi laptopami wyposażonymi w procesor Snapdragon X Elite, i oto wyniki.

Reper HP OmniBook X Dell XPS 13 9345
Singiel z Geekbencha 6 2418 2795
Geekbench 6 Multi 13968 14 478
Geekbench AI NPU (skwantowany) 20691 22200
Singiel Cinebench 2024 106 121
Cinebench 2024 Multi 640 997
Światło nomadów ze stali 3DMark 2150 1931
Profil procesora w 3DMark 9275 8459
Nocny nalot na 3DMark 24083 25732

Wszystkie testy przeprowadzono przy profilu procesora ustawionym na Best Performance, a laptop był podłączony do prądu. Należy zauważyć, że Dell XPS 13 (9345) ma wyższej klasy chipset Snapdragon X Elite. OmniBook X wypadł jednak całkiem nieźle w testach syntetycznych.

Na laptopie można uruchomić większość aplikacji, pod warunkiem, że obsługuje ARM. To naprawdę dobry laptop produktywny. Dostajesz także Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.4, a łączność też jest świetna. Wolałbym, żeby HP dołożył więcej pamięci RAM, gdyż zauważyłem pewne opóźnienia przy wybudzaniu laptopa ze stanu uśpienia.

Jeśli chodzi o ogrzewanie, laptop ledwo się nagrzewał przy regularnym użytkowaniu, które obejmowało przeglądanie Internetu, strumieniowe przesyłanie filmów w rozdzielczości 4K lub uruchamianie wielu aplikacji. Lekko się nagrzał jedynie podczas testów porównawczych, a większość ciepła skoncentrowała się w lewym górnym rogu klawiatury.

Bateria HP OmniBook X: Pożegnaj niepokój związany z baterią

  • Pojemność – 59 Wh
  • Ładowanie — USB typu C o mocy 65 W

To już trzeci testowany przeze mnie laptop z procesorem Snapdragon X Elite i obawy dotyczące baterii to już przeszłość. Bateria OmniBooka X mogła wygodnie wystarczyć na cały dzień pracy. Możesz także z łatwością oglądać ulubione programy dzięki mniej energochłonnemu wyświetlaczowi LCD. Sen na laptopie jest również świetny, ponieważ w nocy zużywa tylko około 5-10 procent maksymalnej baterii. W ciągu dwóch tygodni, kiedy miałem laptopa, naładowałem go do pełna około trzy razy.

hp omnibook x recenzja1 HPOmniBookX HP

Laptop posiada dużą kratkę wlotową na dole

HP dostarcza w zestawie kompaktową, szybką ładowarkę o mocy 65 W, która pozwala szybko naładować akumulator. Pełne ładowanie trwało około półtorej godziny.

Werdykt dotyczący HP OmniBook X

Jeśli szukasz niedrogiego laptopa do pracy, charakteryzującego się dużą żywotnością baterii, lekką konstrukcją, dobrą klawiaturą i systemem Windows, HP OmniBook X będzie doskonałym wyborem. Ma kilka wad, ale to nie wystarczy, żeby go nie polecać. Wyświetlacz może nie jest tak dobry jak u konkurencji, ale panel LCD ma swoje zalety.

Nie daj się zwieść prostej konstrukcji, HP OmniBook X to dobrze zbudowany ultrabook z systemem Windows, który doskonale nadaje się do produktywności i kreatywności. Alternatywą jest Dell XPS 13 (9345) (recenzja), który choć kosztuje tyle samo, nie zapewnia najlepszych wrażeń podczas pisania ani podobnego czasu pracy baterii. Jeśli jednak porównamy go z Asusem VivoBook S15 OLED (recenzja), to Asus wyjdzie na prowadzenie.

Zrodlo